Yediğim virüsü çok kafaya takıyorum

Chrome ile Edge ve Opera arasında güvenlik ve mahremiyet anlamında hiçbir fark yok. Hepsi aynı yolun yolcusu. Hatta Edge ikisinden beter. Chrome sekmelerini çalmak gibi çok şeytani yöntemlere başvuruyor adamlar. Ek olarak Edge de Opera da Chrome ile aynı tabanı kullanıyor. Chrome'u hedef alan bir zararlı Edge, Opera, Vivaldi, Brave gibi diğer Chromium tabanlı tarayıcıları da hedef almış oluyor :D.

Firefox dışında tarayıcı kullanmam.
Edge malum, dandik dustik işler içinde olsa da ister istemez girerim ama 10 dakikadan fazla açık kaldığı vaki değil. Kaldırılabilse anında...
Opera'nın eski versiyonunu bir özelliğinden dolayı portable kullanmak zorundaydım ama sadece belli bir site veya iş için diyeyim. Muhtemelen bir yıldan fazla olmuştur kullanmıyorum ama hiç zararını görmedim.

Chrome tabanlı olsalar da tarayıcılar arasında fark var. Chrome özellikle kötü.
Tecrübe ile sabit de daha fazla uzatmıycam.

Chrome ile Edge ve Opera arasında güvenlik ve mahremiyet anlamında hiçbir fark yok. Hepsi aynı yolun yolcusu. Hatta Edge ikisinden beter. Chrome sekmelerini çalmak gibi çok şeytani yöntemlere başvuruyor adamlar. Ek olarak Edge de Opera da Chrome ile aynı tabanı kullanıyor. Chrome'u hedef alan bir zararlı Edge, Opera, Vivaldi, Brave gibi diğer Chromium tabanlı tarayıcıları da hedef almış oluyor :D.
Hocam bence tarayıcı tartışması yapmak gereksiz. sonuç olarak ben her bir şeyin verilerimizi aldığını düşünüyorum. doğru bu işlerden hiç anlamam hangisi güvenli hangisi daha iyi. lakin biz her ne kadar da şu tarayıcı daha güvenli, veri çalmaz, bilgilerini çalmaz dersek yanıldığımızı düşünüyorum.

Hocam bence tarayıcı tartışması yapmak gereksiz. Sonuç olarak ben her bir şeyin verilerimizi aldığını düşünüyorum. Doğru bu işlerden hiç anlamam hangisi güvenli hangisi daha iyi. Lakin biz her ne kadar da şu tarayıcı daha güvenli, veri çalmaz, bilgilerini çalmaz dersek yanıldığımızı düşünüyorum.

Açık kaynak projelerde kodları herkes tarafından görülebildiğinden söyledikleri ile yaptıklarının tutup tutmadığını direkt olarak denetleyebiliyorsun ki veri toplamayan ya da kullanıcı izinlerine bırakan tarayıcılar mevcut. Ek olarak her ne kadar meşakkatli olsa da internet ortamında adımlarını doğru atarak veri vermeden gezinmek mümkün.

Bilgisayarınıza Firefox'u da kurun. Firefox'u sadece önemli abonelikleriniz, üyelikleriniz, mail vs için kullanın. Diğer herşey için neyi arzu ediyorsanız onu kullanın.
Tavsiyem Chrome kullanmamanızdır. EDGE veya Opera vs olabilir.
Chrome kullanmayı tavsiye etmeyip Opera olabilir demek nasıl bir kafa :D? Operaya asıl hiç bulaşılmamalı. Chrome güvenlik açısından çok daha gelişmiş bir tarayıcı. Telemetrisi fazla ama Opera'nın belki 3-4 kat daha fazla telemetrisi vardır zaten. Opera'nın Chrome karşısında hiçbir tercih edilebilirliği yok.

Bilgisayarınızda Kaspersky Free'yi sürekli olarak bulundurun. Ayrıca 2 haftada bir aşağıda atacağım araçlar ile de sisteminize tam tarama yapın. Bunlar antivirüs değil, sadece tarama yapmaya yarayan bağımsız araçlar.

Bunlar dışında güvenmediğiniz sitelere girmeyin, ne olduğu belirsiz dosyaları indirmeyin. Tarayıcınıza şu eklentileri kurun;

Google Chrome kullanıyorsanız ayarlarınız şu şekilde olsun;

Ekran Alıntısı.PNG

Ekran Alıntısı.PNG

Ayrıca şu bölüme girin ve oradaki tüm ayarları kapatın. Reklam kişiselleştirme ayarları ve tamamen gereksiz.

Ekran Alıntısı.PNG

uBlock Origin ayarlarını da şu şekilde yapın;

Ekran Alıntısı.PNG

Ekran Alıntısı.PNG

:) Veri satmayan mı var diyerek mesaja son verecektim ama..
Veri satılması konusunu fazla dikkate alıyorsanız en iyi tercih : Firefox
Aslında herkese Firefox kullanmasını öneririm ama sebebini tam kavrayamadığım nedenlerle o kadar da yönelen olmuyor.
Opera sadece gizlilik açısından değil güvenlik açısından da Chrome'dan daha alçak bir tarayıcı. Veri gizliliğini bir tarafa bıraksan bile Opera daha kötü.

Korsan oyun kullanacaksanız ne idüğü belirsiz sitelere bulaşmayın. Adı sanı bilinen, güvenilir cracker ve repacker abileri kullanın.

Son düzenleme:
Açık kaynak projelerde kodları herkes tarafından görülebildiğinden söyledikleri ile yaptıklarının tutup tutmadığını direkt olarak denetleyebiliyorsun ki veri toplamayan ya da kullanıcı izinlerine bırakan tarayıcılar mevcut. Ek olarak her ne kadar meşakkatli olsa da internet ortamında adımlarını doğru atarak veri vermeden gezinmek mümkün.
O kodları da anlamak için yazılım bilmemiz gerek. :D ki herkeste yazılım bilmiyor. birde ne gibi veriler toplanıyor onlarıda bilmek lazım.

Ben de birkaç gün önce virüs yedim ve yüksek bir miktar para ile birlikte tüm verilerimi kaybettim. Aynı korku bende de var. Şimdi işim gereği çok fazla PDF indirip okumam gerekiyor ve herhangi bir PDF indirmeye bile korkuyorum.

Merhaba acaba bu virüsü nasıl yediniz indirdiğiniz bazı PDF'lerden mi veya nasıl kurtuldunuz?

Ben de birkaç gün önce virüs yedim ve yüksek bir miktar para ile birlikte tüm verilerimi kaybettim. Aynı korku bende de var. Şimdi işim gereği çok fazla PDF indirip okumam gerekiyor ve herhangi bir PDF indirmeye bile korkuyorum.
merhaba acaba bu virüsü nasıl yediniz indirdiğiniz bazı pdflerden mi veya nasıl kurtuldunuz

Merhaba acaba bu virüsü nasıl yediniz indirdiğiniz bazı PDF'lerden mi veya nasıl kurtuldunuz?

Merhaba acaba bu virüsü nasıl yediniz indirdiğiniz bazı PDF'lerden mi veya nasıl kurtuldunuz.

Nasıl yediğimi hiç bilmiyorum ancak PC'ye format attım antivirüs programı satın aldım. Param ve Gmail'im gitti onları geri alamıyorum ve yedek maillerime hala sızılmaya çalışılıyor ama sanırım PC'deki virüsten format atarak kurtuldum.

Firefox önerip bıraksak zaten kullanmayacak. Kullanırsa ne ala. Kullanmazsa elbette EDGE ile yetinmesi veya Opera kullanması Chrome kullanmasından iyidir.
Hocam konuyu atalı çok olmuş ama ben yinede size belirtmek istedim, şuanda firefox kullanıyorum ve gerçekten çok memnunum hatta siz önermeseniz aklımın ucundan firefox geçmezdi aslına bakarsanız, Rona adlı hocama da teşekkür edeyim şuanda hiçbir korkumda kalmadı açıkcası ama tüm olaylar için takıntı sorunum olduğundan bir psikolog ile görüşme ayarlayacağım tekardan hepinize teşekkürler.

Hocam konuyu atalı çok olmuş ama ben yine de size belirtmek istedim, şu anda Firefox kullanıyorum ve gerçekten çok memnunum hatta siz önermeseniz aklımın ucundan Firefox geçmezdi aslına bakarsanız, Rona adlı hocama da teşekkür edeyim şu anda hiçbir korkumda kalmadı açıkçası ama tüm olaylar için takıntı sorunum olduğundan bir psikolog ile görüşme ayarlayacağım tekardan hepinize teşekkürler.

Hocam Kaspersky Free'nin tüm ayarlarını en yükseğe getirin. Telefonunuza da ESET satın alın. Psikoloğa gidecek para antivirüse gitsin aktif kuvvetli korumaya sahip olun.

Geri
Yukarı