Yeğene yazılım öğretmek

TurkmenDesign

Kilopat
Yer
istanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selamlar,
Yeğenim lise son sınıfa gidiyor. Ve bana mobil yazılım ( Android ) öğrenmek istediğini söyledi. Aslında programlama mantığından başlatmak istiyordum ama daha hızlı ve verimli gitmesi açısından nasıl bir yol haritası çizebilirim kendisine.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videodaki mantık ile hareket ettirmek istiyorum. Hem sevsin, hem de kısa sürede bir şeyler çıkarması açısından. Nasıl bir yol haritası çizmemi önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında algoritmadan başlanması zorunludur biliyorsunuz gibi zaten ancak bir hedef konulup gerekli konular o hedefe ulaşma adına öğrenildiğinde çok daha hızlı bir öğrenim gerçekleşiyor. Bu yüzden proje yapmaya çalışın bir iki elle görülür çalışan iş yapmaya çalışın gibi tavsiyeler duyardım hep, açıkçası algoritmayı ve mantığı oturtup bana şu şekilde bir şey yapar mısın? Diyebilirsiniz. En basitinden hesap makinesi ile başlanabilir.

Aslında algoritmadan başlanması zorunludur biliyorsunuz gibi zaten ancak bir hedef konulup gerekli konular o hedefe ulaşma adına öğrenildiğinde çok daha hızlı bir öğrenim gerçekleşiyor. Bu yüzden proje yapmaya çalışın bir iki elle görülür çalışan iş yapmaya çalışın gibi tavsiyeler duyardım hep, açıkçası algoritmayı ve mantığı oturtup bana şu şekilde bir şey yapar mısın? Diyebilirsiniz. En basitinden hesap makinesi ile başlanabilir.

Evet tam da bundan bahsediyordum işte.
Yani algoritma elbette önemli. Ama bunu proje yaparak öğrenmesi daha verimli, hızlı ve eğlenceli olur. Ondan dolayı aslında bu konuyu açtım.

Yazılım tak diye öğrenilmez, zamanla öğrenilir. Her yaptığın yeni projede yeni şeyler öğrenirsin. Kursla falan olmaz yani en baştan söyleyeyim bunu. Temelleri öğrenirsin kursla sadece.

CS50 izlet kralıma.

Bunu izleyince hayatı sorgulayıp tüm hevesi kaçmasın :D Burası Türkiye biliyorsunuz değil mi? Böyle bir ortam ve imkan buralarda yok ne yazık ki...

Ileride cok iyi bir yazilim muhendisi olmak isteyen lise ogrencisinin bu amaca ulasmak icin izlemesi gereken en mantikli yok cok iyi bir universite kazanmasi icin derslerine calismasi ve iyi seviyede Ingilizce ogrenmesi.

Nasil ileride doktor olmak isteyen ogrenci oturup lise-2 de anatomi calismaya baslamiyorsa bu seviyede de oturup Android SDK ogrenmesinin uzun vadede kariyerine katkisi yok. Once temeli anlamali ki ustune koyabilsin. Yoksa yanlis seyler ogrenecek ya da dogru seyleri ogrenmek icin cok zaman kaybedecek.

Ileride cok iyi bir yazilim muhendisi olmak isteyen lise ogrencisinin bu amaca ulasmak icin izlemesi gereken en mantikli yok cok iyi bir universite kazanmasi icin derslerine calismasi ve iyi seviyede Ingilizce ogrenmesi.

Nasil ileride doktor olmak isteyen ogrenci oturup lise-2 de anatomi calismaya baslamiyorsa bu seviyede de oturup Android SDK ogrenmesinin uzun vadede kariyerine katkisi yok. Once temeli anlamali ki ustune koyabilsin. Yoksa yanlis seyler ogrenecek ya da dogru seyleri ogrenmek icin cok zaman kaybedecek.
Katılmıyorum. Yazılım tecrübe işidir ve yazılım sadece beyaz yakalılar gibi çalışan olmak değildir. Hayal gücünü kullanabilme, girişimci gibi düşünebilme ve problem çözebilme yetenekleri olmadıkça basit bir programlamacıdan öte en fazla ekip lideri olabilir.

Ayrıca CS50x dinlemesini kesinlikle ben de tavsiye ederim.

Katılmıyorum. Yazılım tecrübe işidir ve yazılım sadece beyaz yakalılar gibi çalışan olmak değildir. Hayal gücünü kullanabilme, girişimci gibi düşünebilme ve problem çözebilme yetenekleri olmadıkça basit bir programlamacıdan öte en fazla ekip lideri olabilir.

Ayrıca CS50x dinlemesini kesinlikle ben de tavsiye ederim.

Yazilim muhendislik disiplinidir. Egitim almamis bir birey ne kadar yetenekli olursa olsun potansiyeline ulasamaz.

Odtu mezunu yetkin muhendis, lise basindan beri ucuncu sinif sirketlerde “tecrube” kazanan akranini 6 ay icinde sollayip ufukta kaybolur. Istisnai durumlar bulursunuz ama genel kaide bu. Zaten linkedin de surda burda saglam pozisyonlarin CV sine bakarak 10 dk da dedigimin saglamasini yapabilir merakli biri.

Yeni konular

Geri
Yukarı