Türkiye'de Yazılım

Yusuf H.

Hectopat
Yer
Kayseri Melikgazi
Daha fazla  
Ben 7 dil biliyorum. C C# C++ HTML CSS PHP Python(çok az) tabii ki C dilleri çok geniş onların temelini biliyorum. Geliştireceğim projeye göre kutuphane kullanıyorum ama bunu dediğimde hello worldu aşamayacağım söyleniyor. Projelerimi yaptıklarımı göstermeme rağmen kopya tepkisi alıyorum diğer ülkelerde küçük yaşta benden fazla bilenler var. 14 yaşındayım yazılım Türkiye'de çok abartılıyor ama diğer ülkelerde bu yaşta bu diller çok az görülüyor, siz nasıl yorumluyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Temel şekilde bilebilirsin, şu an benzer içerikler üretmen veya modifiye etmen doğal. İlerleyen zamanlarda bu alanlarda akademik eğitim alırsan daha başarılı olursun.

Artık ortaokulda da programlama dersleri verilmekte. Kodu, Scratch gibi algoritma mantığını oluşturacak araçlarla küçük yaştan itibaren programlama temeli verilmekte.

Tabi ki uygulamalarda kütüphaneler kullanılır. Bazen kütüphane kullanmamak ahmaklıktır, Amerika'yı yeniden keşfetmeye elbette gerek yoktur.

Fakat bu kütüphaneyi kullanıp altyapısını, nasıl çalıştığını boşvermek anlamına gelmemelidir. En az 1 defa o kütüphanenin en az 20%'ni yazmaya teşebbüs etmeli mantığını kavramalısınız. Aksi takdirde kendinizi yazılımcı olarak değil bir "Maker" olarak tanımlamalısınız. Yaptığınız işler Lego parçalarını kendinizce birleştirmektir diğer bir yandan 3. parti şahıslar veya gruplar yeni bir kütüphane oluşturmadıkça sizin 'yazdığınız uygulamalar' hiç güncellenmeyecektir.

Tavsiyem 3. parti kütüphaneleri kullanın, daha iyilerini siz oluşturun. Böylelikle yarın öbür gün destek kesildiğinde Win24, IOS37, Android45'e hala uygulama yazabilin.

İyi çalışmalar dilerim.

Tabi ki uygulamalarda kütüphaneler kullanılır. Bazen kütüphane kullanmamak ahmaklıktır, Amerika'yı yeniden keşfetmeye elbette gerek yoktur.

Fakat bu kütüphaneyi kullanıp altyapısını, nasıl çalıştığını boşvermek anlamına gelmemelidir. En az 1 defa o kütüphanenin en az 20%'ni yazmaya teşebbüs etmeli mantığını kavramalısınız. Aksi takdirde kendinizi yazılımcı olarak değil bir "Maker" olarak tanımlamalısınız. Yaptığınız işler Lego parçalarını kendinizce birleştirmektir diğer bir yandan 3. parti şahıslar veya gruplar yeni bir kütüphane oluşturmadıkça sizin 'yazdığınız uygulamalar' hiç güncellenmeyecektir.

Tavsiyem 3. parti kütüphaneleri kullanın, daha iyilerini siz oluşturun. Böylelikle yarın öbür gün destek kesildiğinde Win24, IOS37, Android45'e hala uygulama yazabilin.

İyi çalışmalar dilerim.
Win24, IOS37, Android45 bunlar ile neyi kast ettiniz niye sonlarinda rakam var

Temel şekilde bilebilirsin, şu an benzer içerikler üretmen veya modifiye etmen doğal. İlerleyen zamanlarda bu alanlarda akademik eğitim alırsan daha başarılı olursun.

Artık ortaokulda da programlama dersleri verilmekte. Kodu, Scratch gibi algoritma mantığını oluşturacak araçlarla küçük yaştan itibaren programlama temeli verilmekte.
Zaten sizlerden bahsediyorum ben kendi içeriğimi üretiyorum ama buna kimse inanmıyor. Ayrıca ben sürükle bırak algoritmasını sevmiyorum okuldada ben geç kaldım bu senenin 2.dönemine denk geldi mezun oldum.

Son düzenleme:
Şahsen yaşıt olmamıza ve yazılımla ilgilenmemize karşı beni de inandırmadı.
Bu kadar fazla dili bildiğiniz belirtmissin. 2 tanesi programlama dili değil. 1 tanesini çok az biliyorum demişsin. 3 tanesinin temelini biliyorum demişsin, kaldı 1 tane. Üstüne üstlük bu yıl sınav senemizdi nasıl 7 tane "dil" öğrendin o da merak uyandırıcı. 1 dilde uzman olamadım ben daha :)

İyi çalışmalar dilerim.
Kütüphane üretmeye çalışacağım webden C ve Elektroniğe geçiş yapmaya kara verdim bunlarda gelişmem sanırsam kütüphaneleri bilmek ve kütüphane üretmekten geçiyor Teşekkürler :) Ayrıca benim hayatta gereksiz kişilerle uğraşmamaya karar verdim. 1 kanıt ile 40 alimi yendim 40 kanıt ile cahili yenemedim. Mevlana "Moderatorler ben ban yemekten sıkıldım siz atmaktan sıkılmadınız"
Bu kadar fazla dili bildiğiniz belirtmissin. 2 tanesi programlama dili değil. 1 tanesini çok az biliyorum demişsin. 3 tanesinin temelini biliyorum demişsin, kaldı 1 tane. Üstüne üstlük bu yıl sınav senemizdi nasıl 7 tane "dil" öğrendin o da merak uyandırıcı. 1 dilde uzman olamadım ben daha :)
Bana gelde 300000 kütüphaneyi bileni göster yazılımcı birisi demişti biliyorum değil temelini biliyorum buna neden hep dikkat ediyorsunuz?
Ayrıca yaşıt olarak aynıyız diye yazılım ile uğraşma süremiz aynı değil ben projelere girdim sürekli araştırdım stackoverflow gibi yerlerden benden büyük olanlar bazen hiç bilmiyor eskiden açtığım bir konuda yaşın önemli olmadığını öğrenmiştim. 1 sene internetim olmadı ama büyük projelere girdim sanada öneririm. Sınav senesinide kolay geçtim fen geldi matematik yerine genellikle yazılım çalıştım. Ben 5. Sınıfta yazılıma başladığımı bilmeyerek girdim. 2 tanesi programlama dili değil derken html ve css diyorsan onlar programlama dilidir. CSS Cascading Style Sheets demektir HTML ise bir yazılım dilidir lütfen bildiğiniz şeyleri yazın.

Son düzenleme:

O saydıklarınızın hiçbiri uygulanmıyor billişim derslerinde. Hala Office öğretiyorlar ve ülkenin neredeyse hepsi bu durumdan memnun. Zaten öğrencilerin birçoğunun amacı kıçını devlete yaslayıp kendini garantilemek. Öğretmenlerin de işine gelmiyor zaten( nasıl olsa anlamayacaklar kafası)
Kimse bir sanatçı, bilim adamı, ya da başarılı bir akademisyen yani kısacası NİTELİKLİ bir vatandaş olmak istemiyor.

Biz böyle bir millet olduğumuz için hiçbir zaman kazanamayacağız. Ne zaman ki topyekün bir şekilde insanların zihniyeti değişirse o zaman Türkiye gelişmeye başlayacaktır.

O saydıklarınızın hiçbiri uygulanmıyor billişim derslerinde. Hala Office öğretiyorlar ve ülkenin neredeyse hepsi bu durumdan memnun. Zaten öğrencilerin birçoğunun amacı kıçını devlete yaslayıp kendini garantilemek. Öğretmenlerin de işine gelmiyor zaten( nasıl olsa anlamayacaklar kafası)
Kimse bir sanatçı, bilim adamı, ya da başarılı bir akademisyen yani kısacası NİTELİKLİ bir vatandaş olmak istemiyor.

Biz böyle bir millet olduğumuz için hiçbir zaman kazanamayacağız. Ne zaman ki topyekün bir şekilde insanların zihniyeti değişirse o zaman Türkiye gelişmeye başlayacaktır.
Hacılar gibi bir ilçede bu varsa ve çok iyi gidiyorsa elektronik projeler ile geleceğe ışık tutacaksa bence her yerde olmalı ayrıca hacılar zenginleride aylık 5000TL destek yapıyor benim c++ bilgimi artırdı arduino gibi şeyleri öğrendim ilgim çok olduğu için pcb kazıma kart üretme ve pic kodlamada bilgi sahibi oldum office yine öğretiliyor ama burda bu eğitim veriliyor.

Hacılar gibi bir ilçede bu varsa ve çok iyi gidiyorsa elektronik projeler ile geleceğe ışık tutacaksa bence her yerde olmalı ayrıca hacılar zenginleride aylık 5000TL destek yapıyor benim c++ bilgimi artırdı arduino gibi şeyleri öğrendim ilgim çok olduğu için pcb kazıma kart üretme ve pic kodlamada bilgi sahibi oldum office yine öğretiliyor ama burda bu eğitim veriliyor.
Beynim bulandı resmen. Ne demek istediğini tam olarak anlayamadım?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı