Yeğene yazılım öğretmek

Yazilim muhendislik disiplinidir. Egitim almamis bir birey ne kadar yetenekli olursa olsun potansiyeline ulasamaz.

Odtu mezunu yetkin muhendis, lise basindan beri ucuncu sinif sirketlerde “tecrube” kazanan akranini 6 ay icinde sollayip ufukta kaybolur. Istisnai durumlar bulursunuz ama genel kaide bu. Zaten linkedin de surda burda saglam pozisyonlarin CV sine bakarak 10 dk da dedigimin saglamasini yapabilir merakli biri.
Pekala size katılıyorum bu noktada ancak siz en ileri seviye isimlerden konuşuyorsunuz. Türkiye'de ortama diye tabir edilen bir üniversiteden mezun olan bir genç mühendislik disiplinini ne kadar alıyor tartışılır. Günümüzde yetkin olabilmek adına birçok kaynak halka açık olarak mevcuttayken ben Gebze Tenikten aşağı bir üniversitede yazılıma 5 sene harcanmasını mantıklı bulmuyorum.

Pekala size katılıyorum bu noktada ancak siz en ileri seviye isimlerden konuşuyorsunuz. Türkiye'de ortama diye tabir edilen bir üniversiteden mezun olan bir genç mühendislik disiplinini ne kadar alıyor tartışılır. Günümüzde yetkin olabilmek adına birçok kaynak halka açık olarak mevcuttayken ben Gebze Tenikten aşağı bir üniversitede yazılıma 5 sene harcanmasını mantıklı bulmuyorum.
O yüzden iyi sıkı çalışıp, iyi üniversite diyor ya;
Ileride cok iyi bir yazilim muhendisi olmak isteyen lise ogrencisinin bu amaca ulasmak icin izlemesi gereken en mantikli yok cok iyi bir universite kazanmasi icin derslerine calismasi ve iyi seviyede Ingilizce ogrenmesi.

Selamlar,
Yeğenim lise son sınıfa gidiyor. Ve bana mobil yazılım ( Android ) öğrenmek istediğini söyledi. Aslında programlama mantığından başlatmak istiyordum ama daha hızlı ve verimli gitmesi açısından nasıl bir yol haritası çizebilirim kendisine.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videodaki mantık ile hareket ettirmek istiyorum. Hem sevsin, hem de kısa sürede bir şeyler çıkarması açısından. Nasıl bir yol haritası çizmemi önerirsiniz?
Algoritma öğrensin yazılıma sonra başlasın.

Yapılan değerli yorumları tek tek okudum ve notları aldım. Evet, kendisi oyun oynamayı seviyor. Aslında mobil istiyor. Yani en azından bana şu an da öyle söyledi. :)

Elbette bende üniversiteye gitmesi konusunun şart olacağını söyleyeceğim. :)

Yani bende Swift diliyle ilgileniyorum. Aslında İngilizce'ye de çalışmasını isteyeceğim. Ancak önce bir TR kaynaklar ( YouTube, Udemy ) Video vs izleyerek ortaya bir şey çıkartırsa sever ve üstüne gider. Daha sonraki aşamada sana " İngilizce lazım yeğen" diyerek ramiz babayı anacağım

Evet buna ben de katiliyorum. Hatta kalbur-ustu bir okul olmadiktan sonra cogunlugun zaman kaybi oldugunu dusunuyorum.

Sergen Yalcin gibi yetenekli olsan da, dogru egitim ve calisma formasyonu olmadan Turkiye disina cikamazsin. Egitim cok onemli. Sadece teknik bilgi degil, insanin dusunme bicimi, bir problemi cozme disiplini, bilmedigi konuyu arastirma yontemi gibi pek cok sey degisecektir dogru egitimle. Olay Python, Go, Lisp vs gibi dillerden cok daha fazlasi.

O yuzden henuz lise hatta ortaokul ogrencilerinin sacma sapan Udemy ~ Youtube videolari takip edip hayallere kapilmalarina neredeyse uzuluyorum. Cogunun o videoyu ceken kisinin CV'sini acip bakmak aklina gelmiyor.

Yas 25+ olmustur, o zaman bu opsiyonlar degerlendirilebilir.

Geri
Yukarı