Yemeksepeti üzerinden karttan para çekilerek dolandırıcılık yapılıyor

kruvasan

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Grafik Tasarımcı
Merhaba,

Yemeksepeti üzerinde kayıtlı kartımdan 2 kere art arda sipariş verildiği bildirimini aldım. Bankayı hemen arayarak kartı iptal ettim, Yemeksepeti üzerinden kartı sildim ve şifremi değiştirdim.

615 + 650 TL civarında bir sipariş verilmiş, bu sipariş benim Yemeksepeti hesabımdan yapılmamış fakat kayıtlı kartım üzerinden yapılmış. Türkiye'de siber dolandırıcılık ve bilgi çalınması gibi durumlarla zaten sık sık karşılaşıyoruz fakat Yemeksepeti gibi büyük bir firmanın bile bilgileri koruyamaması, en azından bu bazda büyük bir işlemi sorgusuz sualsiz onaylaması çok can sıkıcı.

Bu durumda ne yapabilirim? Banka 2 ay içerisinde işlemin bizim tarafımızdan yapılmadığının onaylanması durumunda paranın iadesinin yapılacağını söyledi lakin bu yeterli gelmiyor. Yemeksepeti'nden en azından bir açıklama bekliyorum. Mail attım, şikayet sitelerine yazdım daha cevap gelmedi. Ne yapabilirim?

Not: Eğer istenirse banka tarafından gönderilen bildirimlerin ekran görüntüsünü ekleyebilirim.

Maalesef ki bir şey yapamazsınız. Yemeksepeti bilgileri o kadar çok çaldırdı ki sayısını hatırlamıyorum bile ve bu ülkeyi yönetenler, yetkililer hiçbir şey yapmadı. Tek yapabileceğiniz şey kart bilgilerinizi o siteden kaldırmak tercihen hesabınızı silmeniz ve yeni bir kart çıkartmanız.

Hocam yani öncelikle geçmiş olsun fakat 2 sene içinde milyonlarcasının kart bilgisini bir kez daha çaldırdı yemek sepeti. Yapacak hiçbir şeyiniz yok benim tavsiyem çekim yapılan kredi kartınız veya maaş kartınızı iptal ettirip yenisini çıkarmanız kökten böyle çözebilirsin.

Hocam yani öncelikle geçmiş olsun fakat 2 sene içinde milyonlarcasının kart bilgisini bir kez daha çaldırdı yemek sepeti. Yapacak hiçbir şeyiniz yok benim tavsiyem çekim yapılan kredi kartınız veya maaş kartınızı iptal ettirip yenisini çıkarmanız kökten böyle çözebilirsin.
Hocam iki yanıt içinde teşekkürler lakin olay bu değil. Yemeksepeti üzerinden çalınan bilgilerimle herhangibi bir dolandırıcılık yapılmış olsa hadi neyse diyeceğim. Lakin dolandırıcılık bile Yemeksepeti üzerinden yapılıyor sorun burada.

Adamlar kendi çaldırdıkları bilgileri kendi siteleri üzerinden aklanmasına izin veriyorlar. Sorun burada. Hadi sorumlu Yemeksepeti değil diyelim, bu kadar büyük rakamlarda art arda siparişleri kontrol etmeleri, en azından bir mesaj atmaları gerekmez mi kart sahibine?

Hocam iki yanıt içinde teşekkürler lakin olay bu değil. Yemeksepeti üzerinden çalınan bilgilerimle herhangi bir bir dolandırıcılık yapılmış olsa hadi neyse diyeceğim. Lakin dolandırıcılık bile Yemeksepeti üzerinden yapılıyor sorun burada.

Adamlar kendi çaldırdıkları bilgileri kendi siteleri üzerinden aklanmasına izin veriyorlar. Sorun burada. Hadi sorumlu Yemeksepeti değil diyelim, bu kadar büyük rakamlarda art arda siparişleri kontrol etmeleri, en azından bir mesaj atmaları gerekmez mi kart sahibine?

Muhakkak fakat Trendyol twtich atıyorum bu tarz çok büyük platformlarda mutlaka bir açık bulunacak ve üzerinden işlem sağlanacaktır. Muhteşem bir çalışma sistemi tıpkı bankalardaki gibi bir sistem ne yazık ki kurulamadığı için bunun takibi de imkansız acı bir gerçek bu. Haklısın koca yemek sepeti dikkat etmesi gerek diyoruz fakat sizde kabul edersiniz ki kötüye kullanım şahısların yaptığı ve şirketlerin açıklarından yararlanılan bir durum olabiliyor. Çok üzücü.

Merhaba,

Yemeksepeti üzerinde kayıtlı kartımdan 2 kere art arda sipariş verildiği bildirimini aldım. Bankayı hemen arayarak kartı iptal ettim, Yemeksepeti üzerinden kartı sildim ve şifremi değiştirdim.

615 + 650 TL civarında bir sipariş verilmiş, bu sipariş benim Yemeksepeti hesabımdan yapılmamış fakat kayıtlı kartım üzerinden yapılmış. Türkiye'de siber dolandırıcılık ve bilgi çalınması gibi durumlarla zaten sık sık karşılaşıyoruz fakat Yemeksepeti gibi büyük bir firmanın bile bilgileri koruyamaması, en azından bu bazda büyük bir işlemi sorgusuz sualsiz onaylaması çok can sıkıcı.

Bu durumda ne yapabilirim? Banka 2 ay içerisinde işlemin bizim tarafımızdan yapılmadığının onaylanması durumunda paranın iadesinin yapılacağını söyledi lakin bu yeterli gelmiyor. Yemeksepeti'nden en azından bir açıklama bekliyorum. Mail attım, şikayet sitelerine yazdım daha cevap gelmedi. Ne yapabilirim?

Not: Eğer istenirse banka tarafından gönderilen bildirimlerin ekran görüntüsünü ekleyebilirim.

Merhaba hocam, evet harcama itirazı talebi gönderdiyseniz, işlem 2D olarak gerçekleştiği i. İn mutlaka onaylanacak ve tutar tarafınıza iade edilecektir, kartı kapatmanız da yeterli bir güvenlik önle midir, ancak bu tarz durumlarda bir başka seçenek tabii kişiliğe göre değişir, savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsin gerçekten sağlam tazminat alabiliyorsun uzlaşmaya tabii bir suç çünkü.
Not: Şikayet etsen bir şey olmaz, bulamazlar o önlemini almıştır, savcılık uğraşmaz tarzı cevaplar verecek olan yaşı küçük arkadaşlarım elbetki çıkacaktır, arkadaşlar sırf bunun için kendi kart bilgilerimi internet ortamında paylaştım ve 20'ye yakın işlem için hukuksal süreç başlattım, 7 adet şüpheli bulundu... ( tabii bunu yapın demiyorum yanlış anlamayın )
Uzun lafın kısası paran kısa süre içerisinde iade olacak tarafına, mahkemeye de başvurabilirsin dilersen.

Güncelleme: Konuyla alakalı tarafıma ulaştılar ve sorunun kaynağı bulundu. Yardım eden herkese teşekkür ederim.

Merhaba,

Sitelere kartınızı kayitetmeyin

Geri
Yukarı