Yeni alınan Akasa fandan yüksek gürültü geliyor

Sheker123

Decapat
Merhabalar arkadaşlar. Akasa Beşli PWM Otomatik Fan Kontrollü Fan Çoklayıcı Flexa Kablo (AK-CBFA03-45) - Kablo ve Dönüştürücü - Aksesuar | Teknobiyotik şu aksesuar ile yeni aldığım CORSAIR Air Serisi AF120 (2018) Kırmızı Led 120mm Fan | ITOPYA fanını daha önceden açtığım konularda öğrendiğim gibi bağladım. Sorun şu, alalı 2 hafta olmadığı halde son 2-3 gündür bilgisayarı her açtığımda bu fandan çok yüksek ses geliyor, sanki bozulacakmış gibi. SYS_FAN ayarını PWM'ye getirdim ancak bir değişim olmadı hatta yalnızca SYS_FAN olarak 2 fanımı da tek başlıkta kontrol etmeme olanak veriyor. Son bir ekleme, fanları tekrar çıkarıp taktım vidalarını da kontrol ettim orada bir sorun yok. Yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi günler herkese.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-12-21 at 12.21.11 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-21 at 12.21.11 (1).jpeg
    149,1 KB · Görüntüleme: 29
  • WhatsApp Image 2020-12-21 at 12.21.11.jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-21 at 12.21.11.jpeg
    173 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleyen: Moderatör:
Fanlar anakarta değil de güç kaynağına bağlıdır hocam. Güç kaynağına bağlıyken müdahele edemezsiniz. Kontrol etmenizi öneririm.
Şöyle ki, aldığım ürünün bir ucunu SYS_FAN slotuna diğerini de PSU'ya bağladım. Çünkü SYS_FAN'dan ve PSU'dan gelen kablo her bir fan girişi için birleşiyor. Bu durumda hangisine bağlı onu anlayamadım.

Olmaz hocam. Ya Molex'e takıp güç kaynağına bağlayınız ya da diğerine takıp anakarta. Güç kaynağına takılıyken hep en yüksek frekansta çalışırlar.
Tamamdır çok teşekkür ederim. Deneyip buraya yazacağım çok sağolun.
Olmaz hocam. Ya Molex'e takıp güç kaynağına bağlayınız ya da diğerine takıp anakarta. Güç kaynağına takılıyken hep en yüksek frekansta çalışırlar.
Şimdi denedim. Dediğim gibi çalışması için MOLEX gerekiyor sanırım çünkü bütün fan girişleri PSU+Anakarta taktığım kabloyla birleşiyor. MOLEX çıktığında fanlar direkt çalışmıyor.
Arkadaşlar hala sorun devam ediyor, gerçekten yardımcı olursanız sevinirim. Corsair'in kasayla gelen stok fanını 2pin'e yeni aldığım -üstte de belirttiğim- fanı da 3pinlik çoklayıcıya bağladım ve BIOS ayarlarından PWM moduna aldım. Sizce sorun nedir bu konuda bilgisi olan varsa yazabilir mi ? Yoksa fanı iade etmeyi ya da servise göndermeyi düşünüyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı