Yeni Alınan Laptopta İlk Yapılacaklar

lightwhite

Centipat
Merhaba arkadaşlar, bugün itibariyle sipariş ettiğim Lenovo L340 model bilgisayar elime ulaştı ve daha paketinden bile çıkarmadım. Şimdi bu cihazın ilk şarjını nasıl yapmalıyım, ardından Windows kurulumunu tamamladıktan ve sürücüleri yükledikten sonra yapmam gereken ilk şeyler nelerdir? En önemlilerinden başlayarak anlatabilir misiniz?

Win Rar yüklemek, Lisanslama, oyun oynanıyorsa Steam, Origin vs yükleme, Office dağıtımlarından herhangi birisini yüklemek ve en önemlisi İE dışında bir tarayıcı yüklemek.

Xbox dvr kapatmayı ve updateleri kontrol etmeyi de ihmal etmeyin hocam.

Win Rar yüklemek, Lisanslama, oyun oynanıyorsa Steam, Origin vs yükleme, Office dağıtımlarından herhangi birisini yüklemek ve en önemlisi İE dışında bir tarayıcı yüklemek.

Cevabınız için teşekkür ederim elbette önemli şeyler söyledikleriniz. Ama benim demek istediğim daha çok nasıl testler uygulamalıyım bilgisayara, sağlam ve tamamen fonksiyonel olduğundan emin olmak için? Bir de ilk şarjı nasıl yapmalıyım?

Dediklerin dışında yapman gereken pek fazla bir şey yok.

Evet haklısınız benim ifade eksikliğim. Üstte yazdıklarımı ima etmek istemiştim aslında.

Xbox dvr kapatmayı ve updateleri kontrol etmeyi de ihmal etmeyin hocam.

Xbox dvr nedir ilk defa öğrendim böyle bir şeyi?

İşlemcinizi test etmek için Cinebench R20 kullanabilirsiniz. Eğer işlemciniz i5 9300H ise aynı bilgisayar için yapılmış undervolt rehberi var. İşlemcinizi performans kaybı olmaksızın daha serin ve dolayısıyla daha uzun ömürlü hale getirmenizi sağlar.

''İlk şarjda aralıksız 80 saat şarj et'' gibi bir durum yok. İstediğin gibi şarj edebilirsin. İçindeki şarjı bitirip öyle şarj etsen iyi bir başlangıç yapmış olursun.

İşlemcinizi test etmek için Cinebench R20 kullanabilirsiniz. Eğer işlemciniz i5 9300H ise aynı bilgisayar için yapılmış undervolt rehberi var. İşlemcinizi performans kaybı olmaksızın daha serin ve dolayısıyla daha uzun ömürlü hale getirmenizi sağlar.

Çok teşekkür ederim, sanırım duymuştum o bahsettiğiniz benchmark programını, denemeyi düşünüyorum :) Ve evet undervolt yapmayı da düşünüyorum bir yandan, çünkü bildiğim kadarıyla bu cihazda termal sınır var üretici tarafından konulmuş.

Hocam oyunlarda performansınızı etkileyebilecek gereksiz bir uygulama diyebiliriz Windows 10 Xbox Oyun Çubuğunu Kapatma Rehberi - Technopat

Öğrendiğim çok iyi oldu teşekkür ederim :)

''İlk şarjda aralıksız 80 saat şarj et'' gibi bir durum yok. İstediğin gibi şarj edebilirsin. İçindeki şarjı bitirip öyle şarj etsen iyi bir başlangıç yapmış olursun.

Benim bildiğim kadarıyla lityum pilleri mümkün olduğunca %0'a yakın değerlere getirmemek gerekiyor, ama yanlış da biliyor olabilirim tabi ki. Emin misiniz?

Çok teşekkür ederim, sanırım duymuştum o bahsettiğiniz benchmark programını, denemeyi düşünüyorum :) Ve evet undervolt yapmayı da düşünüyorum bir yandan, çünkü bildiğim kadarıyla bu cihazda termal sınır var üretici tarafından konulmuş.

Öğrendiğim çok iyi oldu teşekkür ederim :)

Benim bildiğim kadarıyla lityum pilleri mümkün olduğunca %0'a yakın değerlere getirmemek gerekiyor, ama yanlış da biliyor olabilirim tabi ki. Emin misiniz?
Benim bildiğim de en azından 10-15 günde bir tamamen boşaltıp sonra şarj etmek gerekiyor. Tabi bu sadece pil için değil, bütün donanımların ömrünü uzatmak için yapılıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı