Yeni Alınan Laptopta Yapılması Gerekenler

superuserdo

Kilopat
Daha fazla  
Bilgisayarı yeni aldım (Lenovo V330 81AX00H1TX). Şu şekilde kullan vb. tarzında bir öneriniz var mı? Bir de içinde Windows 10 1709 var, güncelleştirmesini yapayım mı, yeni sürüm sorun çıkarır mı dersiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarı yeni aldım (Lenovo V330 81AX00H1TX). Şu şekilde kullan vb. tarzında bir öneriniz var mı? Bir de içinde Windows 10 1709 var, güncelleştirmesini yapayım mı, yeni sürüm sorun çıkarır mı dersiniz?
Windows 10'un en güncel sürümü 1803. Sisteminizi her zaman güncel tutmanızı öneririm.

Bilgisayarı öncelikle güncelleyin, güncelleştirme sırasında eksik ya da hatalı driverlar varsa onlar da kurulacaktır. Ekran kartının güncel sürümünü yükleyin, bilmediğiniz oyun ve uygulamaları boş yere kurup yük yaratmayın.

HDD 5400 rpm ise kessinlikle beklenmeden güncelleştirmeler yapılması gerekir.İleride güncelleştirme yapmamak bilgisayarı yavaşlatabilir şahsen ben bu soruna düştüm.Onun dışında SSD ile kullanmıyorsan ve disk kullanımları yüksekse windows hizmetlerinin bazılarını (güncelleştirmeleri yaptıktan sonra ve gerekli bilgileri edindikten sonra) kapatabilirsin.

Kurulumu tamamladıktan sonra ilk yapılması geren imaj diski oluşturmanı öneririm. En kötü ihtimalle bir yıl sonra format yapman gerekecek. İmajını aldıktan sonra diskin çalışıp çalışmadığını test etmeyi ihmal etme derim. (Kopya ve imaj diskinin amacı aynı olsada çalışma mantığı birbirinden farklıdır). İkinci aşamada kullanmayacağın proğramı yükleme bu deneme maksatlı olsa da. ÇünKü yükleyip kaldırdığın her program pc'de bir çöp dosya bırakacak ve belli bir zaman yavaşlamasına sebep olacak. Gerisi sana kalmış, hayırlı olsun.

Cevaplarınız için teşekkürler.
Temiz Windows 10 kurulumu için ISO indiriyorum. UEFI desteği var mı diye inceledim. AIDA64' de Phonix EFI yazıyor. UEFI Boot yok yazıyor. Sistem bilgisinde de BIOS modu için eski yazıyor. BIOS a girdim boot mode için legacy support yazıyor, UEFI olarak ayarladım. Sistemi başlattım fotoğraftaki gibi bi' ekran geldi. Hepsini denedim aynı ekran tekrar geliyor sistem açılmıyor.
Sorum, sistemim UEFI destekli mi değil mi?
Cevaplarınız için teşekkürler.
Temiz Windows 10 kurulumu için ISO indiriyorum. UEFI desteği var mı diye inceledim. AIDA64' de Phonix EFI yazıyor. UEFI Boot yok yazıyor. Sistem bilgisinde de BIOS modu için eski yazıyor. BIOS a girdim boot mode için legacy support yazıyor, UEFI olarak ayarladım. Sistemi başlattım fotoğraftaki gibi bi' ekran geldi. Hepsini denedim aynı ekran tekrar geliyor sistem açılmıyor.
Sorum, sistemim UEFI destekli mi değil mi?
Bu arada boot mode ayarını tekrar legacy support yapınca sistem normal şekilde açılıyor... ISO yu UEFI olarak mı yazdırayım destek var mı?

Dosya Ekleri

• a (1).jpg
    a (1).jpg
    810,8 KB · Görüntüleme: 112
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı