Çözüldü Yeni alınan RAM'in doğru frekansta çalıştığı nasıl anlaşılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

halfhead

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 3 3100, GTX 1650 GP, Biostar B450MH, Crucial Ballistix CL16 8x2, Netac N535S
Meslek
Öğrenci
Selamlar, bugün aldığım RAM doğru çalışıyor mu emin olamadım. Normalde 8x1 3200 MHz kullanıyordum. Bugün ikincisini almak nasip oldu. Değerler sürprizbozanda.
Ayrıca Dual channel farkını nasıl anlayabilirim?

Ekran görüntüsü 2021-11-20 183325.png

Ekran görüntüsü 2021-11-20 183438.png

Ekran görüntüsü 2021-11-20 183450.png

Ekran görüntüsü 2021-11-20 183518.png

Çözüm
Selamlar, bugün aldığım RAM doğru çalışıyor mu emin olamadım. Normalde 8x1 3200 MHz kullanıyordum. Bugün ikincisini almak nasip oldu. Değerler sürprizbozanda.

RAM'lerin 3200 MHz de çalışıyor ve Dual çalışıyor.
Şimdilik sorun yok gibi.

RAM'lerin 3200 MHz de çalışıyor ve Dual çalışıyor.
Şimdilik sorun yok gibi.

Çözüm
RAM'ler Dual ve 3200 MHz frekansında çalışıyor. Sorun yok. Ayrıca Windows 10'da günlük kullanımda 8 GB RAM ile 16 GB RAM farkına çok varmazsınız. Daha çok render alırken ve 8 GB RAM'in yetersiz olduğu oyunlarda hissedersiniz. Render işlemi daha hızlı biter. AAA kalite oyunlarda 16 GB RAM ile drop yeme ihtimaliniz bayağı azalır. Sistem şu an gayet normal.

RAM'ler Dual ve 3200 MHz frekansında çalışıyor. Sorun yok. Ayrıca Windows 10'da günlük kullanımda 8 GB RAM ile 16 GB RAM farkına çok varmazsınız. Daha çok render alırken ve 8 GB RAM'in yetersiz olduğu oyunlarda hissedersiniz. Render işlemi daha hızxlı biter. AAA kalite oyunlarda 16 GB RAM ile drop yeme ihtimaliniz bayağı azalır. Sistem şu an gayet normal.

Normalde GTA 5'te bazen, Fortnite'da toplanma alanında kısa droplar yiyordum. Artı olarak kendimce yaptığım yayınlarda ara sıra drop yiyordum ama test etme şansı bulamadım. Umarım çözülmüştür. ETS 2 oynadım ancak FPS açısından fark göremedim. Teşekkür ediyorum.

FPS açısından 8 GB RAM'in yeterli olduğu oyunlarda çok az fark olur. Farkı 8 GB RAM ve üzeri RAM isteyen oyunlarda fark edersiniz. 15-20 FPS farkı olur en fazla. FPS değerine etki eden ana unsurlar işlemci ve ekran kartıdır. Onlar yeterliyse zaten sonuna kadar alırsınız. Fazla RAM size çok fazla FPS artışı getirmez ama daha stabil ve dropsuz bir oyun akışı sağlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı