Çözüldü Yeni alınan RTX 2070 - A10 9700 sistem açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

m.muhali41

Femtopat
Arkadaşlar yeni sistem topladım ( işlemci hariç )
Anakart: ASUS Crosshair VIII Hero X570.
Güç kaynağı: FSP Hydro G 700W 80+ Gold.
Ekran kartı: ASUS ROG STRIX RTX 2070 8 GB 256Bit DDR6.
RAM: Kingston (16+16) 32 GB CL 16 3200 MHz.
SSD: Samsung EVO 970 1 TB.
Harddisk: Seagate 2 TB 7200 RPM.
Ekran: MSI Curved 27" 165MHz 1 ms.
Kasa: Dark Guardian.
İşlemcim eski işlemcim çalışıyor AMD A10 9700 AM4 soket.
İşlemci fanı eski fanım çalışıyor.

Sistemin bağlantılarını kasa içerisinde yaptım, Power tuşuna bastım: Hiçbir fan hareket etmedi, ekrana görüntü gelmedi.
Bütün bağlantıları söktüm.
1. denemem PSU oldu; Recep Baltaş arkadaşın videosundaki gibi PSU'nun soldan 3.ve4. girişlerine ataş takarak PSU'nun çalışıp çalışmadığını kontrol ettim PSU çalışıyor ( fanı dönüyor ). Sonra PSU'nun kablosunu fişten çektim statik elektriğin gitmesini bekledim 2 dk. Sonra tekrar fişe taktım bu hali ile bozmadan kasanın LED ve fan kontrolcüsüne PSU'dan çıkan SATA kablosunu bağladım kasanın fanları ve LED'leri de çalışmaya başladı. Kasanın çalıştığını da kontrol etmiş oldum.
PSU ve kasa çalışıyor, sıra anakartı denemekte.
Anarkattan bütün parçaları söktüm. PSU'nun 24 pinlik kablosunu anakarta bağladım ve PSU'yu fişe taktım. Anakarta güç geldi, anakartın görselleştirmek için kullanılan ışıklar yanı, CPU ve CPU fanının takık olmadığını gösteren kırmızı ışıklar yandı fakat PSU'nun fanı durdu. Tekrar PSU'nun statik elektriği gitmesi için fişten çektim ve 2dk. Bekledim. Sonra PSU'nun 24 pinlik kablosunu Anakart'tan sökmeden PSU'nun SATA girişli kablosunu kasanın LED ve fan kontrolcüsüne bağladım. Daha önce çalışan LED ve fan kontrolcüsü de çalışmadı. Tekrar PSU'nun statik elektriği gitmesi için fişten çektim ve 2dk. Bekledim. Sonra CPU ve CPU fanını taktım. PSU'dan gelen CPU güç girişi 4+4 pinlik bağlantıyı ve kasanın Power SW bağlantısını da anakarta taktım ve PSU'un fişini taktım. Anakartta ki CPU ve CPU'nun fanının takık olmadığını gösteren kırmızı ışıklar söndü kasanın Power tuşuna bastım işlemci fanı çalışmadı.
Problemin anakartta olduğu belli fakat eksik kablo takılı olduğundan mı acaba anakart PSU'nun gücünü vermesine imkan tanımıyor.
PSU'nun 24 pinlik kablosunu anakarta bağlayınca PSU fanı duruyor bu normal mi?
Yardımcı olabilecek var mı?

Çözüm
Peki kaçak olsa anakartin diğer ışıkları da sönmesi gerekmez mi? Örneğin CPU ve fanı takılı değilken, takılı olmadığını gösteren kırmızı ışıklar yanıyor, anakartin kendi görsel ışıkları yanıyor. CPU ve fanını taktığımda kırmızı yanan ışıklar sönüyor. Kısa devre olsa bunların da olmaması gerekiyor. Ürünlerin tamamı garantili ama gerek yoksa garantiye de göndermek istemiyorum.
Cevap var mı arkadaşlar?

Teşekkürler konu çözüldü. İşlemci değiştirdim sistem çalışıyor.
Hiçbir fanın hareket etmemesi güç kaynağı ile alakalı. Benimde başıma gelmişti forumda yardımcı olmuşlardı. Soketlerin hepsinin düzgün takılı olduğuna emin misin?
Güç kaynağına giden kabloları kontrol et tekrardan.

PSU yu kendi 24 pinlik kablosu ile soldan 3. Ve 4. Girişlerine ataç takarak çalıştırdığımda fanı dönüyordu.(ekteki resimde görebileceğiniz gibi ) Bu şekilde çalıştırdığımda hemen PSU ' nun ısınacağını düşünmüyorum. Aynı zamanda resimlerde ki gibi çalıştırdığım da kasanın fanlarını ve ledlerini de çalıştırıyor. Anakartin 24 pinlik soketine PSU yu bağlayınca çalışmıyor , PSU fanı da dönmeyi bırakıyor.

Dosya Ekleri

• IMG-20210309-WA0013.jpeg
    IMG-20210309-WA0013.jpeg
    138,8 KB · Görüntüleme: 19
  • IMG-20210309-WA0015.jpeg
    IMG-20210309-WA0015.jpeg
    90,4 KB · Görüntüleme: 33
  • IMG-20210309-WA0017.jpeg
    IMG-20210309-WA0017.jpeg
    328,2 KB · Görüntüleme: 28
Peki kaçak olsa anakartin diğer ışıkları da sönmesi gerekmez mi? Örneğin CPU ve fanı takılı değilken, takılı olmadığını gösteren kırmızı ışıklar yanıyor, anakartin kendi görsel ışıkları yanıyor. CPU ve fanını taktığımda kırmızı yanan ışıklar sönüyor. Kısa devre olsa bunların da olmaması gerekiyor. Ürünlerin tamamı garantili ama gerek yoksa garantiye de göndermek istemiyorum.
Cevap var mı arkadaşlar?

Teşekkürler konu çözüldü. İşlemci değiştirdim sistem çalışıyor.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı