Yeni alınan Ryzen 5 5600 işlemci pini kırıldı

ugurbaba

Hectopat
RAM
16
Anakart
B450-A Pro maz
Öncelikle merhaba, bugün çok dertliyim arkadaşlar.

Dün bir cahillik ettim sıfır aldığım işlemci Ryzen 5 5600'e yükseltmek istedim işlemcimi. Stokta kalmamıştı bir de. Kargom geldi kasayı açtım önceki işlemcim Ryzen 5 3600X bu arada. Kule tipi fanı kaldırırken işlemci elimde geldi sonra ise yeni işlemciyi takmak için zorladım emniyet açmadan ve kule tipi fanı koydum işlemci kayganlaştı sağa sola savruldu emniyet unuttuğum için, ve sıfır aldığım işlemcinin PIN'i kırıldı. Üstüne üstlük eski işlemcimi koyayım dedim bari oda görüntü vermedi herhalde toplam 10000TL zarardayım. Bilgisayarcıları aradım çöpe at gitsin dediler kırık pin işlemci için. Sizce ne yapayım şimdi çöp mü oldu yani?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoda çoğu kişinin başına geldiğini ve genelde problem teşkil etmediğini belirtmiş. Kaldı ki aynı işlemi kendisi de yapıyor ve bir sorun çıkmıyor.

Eğer eski işlemcinde pin kırılması yoksa, yamulmuş bile olsa düzeltilebilir. Yani fiziksel bir hasar göremiyorsan ben işlemcide bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

Ve şunu da belirteyim PC'ye darbe vs. geldiğinde sapıtabiliyor, neden bilmiyorum ama bence bilgisayarcıya götürmeden önce eski işlemcini tak, RAM'lerin yerini değiştir, BIOS pilini çıkartıp tekrar tak.
Biliyorum durumla pek bir alakası yok ama benim için benzer bir durumda işe yaramıştı.
Güncel durumumu anlatıyorum;
1-Anakart kısa devre çöp/Yeni 2000tl ye bir düşük anakart sıfır aldım Vatandan

2-Eski ve yeni işlemcim çöp gitmiş./Ryzen 5 5600X aldım 5700 e kutulu sıfır.

Can sağlığı olsun bana tecrübe oldu bir daha ben donanımı ellemem.

Burdan tavsiye ilk yapmak isteyenlere tavsiyem kessinlikle ellemeyin gidin 100tl ye bilgisayarcı yapsın. 10-15 bin zarara girdim.

Güncel durumumu anlatıyorum;
1-Anakart kısa devre çöp/Yeni 2000tl ye bir düşük anakart sıfır aldım Vatandan

2-Eski ve yeni işlemcim çöp gitmiş./Ryzen 5 5600X aldım 5700 e kutulu sıfır.

Can sağlığı olsun bana tecrübe oldu bir daha ben donanımı ellemem.

Burdan tavsiye ilk yapmak isteyenlere tavsiyem kessinlikle ellemeyin gidin 100tl ye bilgisayarcı yapsın. 10-15 bin zarara girdim.

Geçmiş olsun öncelikle. Hocam 5600X yerine 5600 de alsan daha iyi olurdu aslında yine. 2k cebinde kalırdı en azından.

Geçmiş olsun öncelikle. Hocam 5600X yerine 5600 de alsan daha iyi olurdu aslında yine. 2k cebinde kalırdı en azından.
Hocam zaten 5600 alacaktım.Mersinde mübarek 5600 aradık bulamadık 5600x varmış bende yeter dedim zarara girdk tam gireyim dedim.2024 e pc siz girmeyelim fiyatlar yükselmeden dedim :) Can sağlığı kral.

Maddi olarak çok zora girdiysen topu kargo firmasına at kutu param parça gelmişti işlemci de kırılmış kutu çok hırpalanmış kargocuların bi beni dövmediği kaldı dersin.
Kral her türlü anlarlar.Aldık işte 5600x bu seferde monitor lazım yeni bir tane iyice -ye düştükçe düşüyoruz😂 5-10 fps kaybı işlemciden dolayıdır dedim oyunlarda meğersem galiba vsync monitor olayı ile ilgiliymiş.

Uğur, merhaba pinleri kırılan Ryzen 5 5600 işlemcini almak isterim eğer satmak istersen.

Öncelikle merhaba, bugün çok dertliyim arkadaşlar.

Dün bir cahillik ettim sıfır aldığım işlemci Ryzen 5 5600'e yükseltmek istedim işlemcimi. Stokta kalmamıştı bir de. Kargom geldi kasayı açtım önceki işlemcim Ryzen 5 3600X bu arada. Kule tipi fanı kaldırırken işlemci elimde geldi sonra ise yeni işlemciyi takmak için zorladım emniyet açmadan ve kule tipi fanı koydum işlemci kayganlaştı sağa sola savruldu emniyet unuttuğum için, ve sıfır aldığım işlemcinin PIN'i kırıldı. Üstüne üstlük eski işlemcimi koyayım dedim bari oda görüntü vermedi herhalde toplam 10000TL zarardayım. Bilgisayarcıları aradım çöpe at gitsin dediler kırık pin işlemci için. Sizce ne yapayım şimdi çöp mü oldu yani?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı