Yeni AMD Ekran Kartı Beklenmeli mi?

Minimumaydia

Hectopat
Şu sıralar yeni bir sistem toplama arayışındayım. RX5700 XT ile bir sistem mi oluşturmalıyım? Yeni çıkacak olan AMD ekran kartı ile mi? Aralarında 1000 TL'ye varan bir fiyat farkı olur mu sizce?

Tabii ki yeni teknoloji ama çıkar çıkmaz almanızı pek önermiyorum. Şayet alırsanız yeni çıktığı için yazılımsal ya da donanımsal problemleri olabilir ve başınız ağrır. Bence çıksın bir süre bekleyin sonra alın.

Bu konu akıllı telefon almak gibi bir hale geldi aslında. Ekran kartlarının da belirli aralıklarla farklı modelleri ya da mevcut modelin değiştirilmiş halleri geliyor. Döviz odaklı ürünler oldukları için ülkemizdeki fiyat değişkenliği göz önünde bulundurulduğunda piyasasının ne olacağı da tam bir keşmekeş. Keza belirtildiği üzere AMD'deki driver sorunları az değil. Ben tercihinizi Nvidia odaklı yapın derim ancak karar sizin tabi ki. Ama Nvidia Ampere'i beklemeyin. Yine aynı döngüye düşersiniz 🧐

RX 5700 XT çok güzel bir GPU. Uzun yıllara götürür. Ancak yeni bir ürünü beklemenin olası iki avantajı var. 5800 XT veya 5900 XT gibi adlara sahip olabilecek daha güçlü bir GPU daha cezbedici gelebilir. Çünkü RTX 2080 serisini hedef alacak. Öte yandan 5700 serisinin fiyatının düşmesine de sebep olabilir. Bence beklemek daha mantıklı.

Her zaman yeni iyidir.
Eğer durum müsaitse her zaman yeni teknoloji iyidir.
1000 TL'ye varan bir fiyat farkı beklenmeli mi? Ve tahmini ne zaman çıkar?
Tabii ki yeni teknoloji ama çıkar çıkmaz almanızı pek önermiyorum. Şayet alırsanız yeni çıktığı için yazılımsal ya da donanımsal problemleri olabilir ve başınız ağrır. Bence çıksın bir süre bekleyin sonra alın.
Fiyat farkı ne olur sizce? Ayrıca ne zaman çıkacağını düşünüyorsunuz?
Bir AMD kartın sürücüsünün oturması ayları buluyor, beta tester gibi bir şey olmak istemiyorsan 5700 XT al geç.
Aralarında ciddi bir 1440p performans farkı olursa göz ardı edebilirim.
Bu konu akıllı telefon almak gibi bir hale geldi aslında. Ekran kartlarının da belirli aralıklarla farklı modelleri ya da mevcut modelin değiştirilmiş halleri geliyor. Döviz odaklı ürünler oldukları için ülkemizdeki fiyat değişkenliği göz önünde bulundurulduğunda piyasasının ne olacağı da tam bir keşmekeş. Keza belirtildiği üzere AMD'deki driver sorunları az değil. Ben tercihinizi Nvidia odaklı yapın derim ancak karar sizin tabi ki. Ama Nvidia Ampere'i beklemeyin. Yine aynı döngüye düşersiniz 🧐
Nvidia ve fiyatları...
RX 5700 XT çok güzel bir GPU. Uzun yıllara götürür. Ancak yeni bir ürünü beklemenin olası iki avantajı var. 5800 XT veya 5900 XT gibi adlara sahip olabilecek daha güçlü bir GPU daha cezbedici gelebilir. Çünkü RTX 2080 serisini hedef alacak. Öte yandan 5700 serisinin fiyatının düşmesine de sebep olabilir. Bence beklemek daha mantıklı.
Ben de öyle düşünüyorum doğrusu. Sizce ne zamana gelir bu ürünler?

1000 TL'ye varan bir fiyat farkı beklenmeli mi? Ve tahmini ne zaman çıkar?

Fiyat farkı ne olur sizce? Ayrıca ne zaman çıkacağını düşünüyorsunuz?

Aralarında ciddi bir 1440p performans farkı olursa göz ardı edebilirim.

Nvidia ve fiyatları...

Ben de öyle düşünüyorum doğrusu. Sizce ne zamana gelir bu ürünler?

İşte tamamen tercih meselesi. Forumda Nvidia ve AMD severler var, çokta ben merkezli bir yorum yapmak istemiyorum ancak uzun bir AMD deneyimden sonra ben de Nvidia'ya geçtim. Aradaki fiyat farkının stabil bir kart deneyimi getirdiği aşikar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı