Yeni AMD işlemciler Şubat ayında çıkacak!

AMD yeni işlemcisinin çıkış tarihi ortaya çıktı.

İşlemci rekabeti artıyor işler kızışıyor inşallah yine geç kalan taraf AMD olmaz.

Dosya Ekleri

• AMD-Matisse-Picasso-1000x422.jpg
    AMD-Matisse-Picasso-1000x422.jpg
    62,4 KB · Görüntüleme: 276
Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni APU'lar şubatta yani. Hem de Vega GPU ile.:D
Şubattaki Ryzen işlemciler ise Skylake Kaby Lake gelişimi gibi olacak sanırım.:kararsız:
Ama Matisse için Zen 2 çekirdekler diyor. Mimari değişecek sanırım. Onlar için para biriktirmeye başladım bile. Eğer Matisse 12 ile gelirse ortalık sallanır. Hele Intel 12'ye geçemezse. Büyük darbe alır. Hayda, Pinaccle Ridge 12 Matisse 7 olacak diyorlar. Acaba gerçek mi olur mu? Gerçekten şu anki AM4 anakartlara uyar mı? Fiyatı makul olur mu? Çok ve tekli çekirdek performansı şu anki Ryzen'den iyi olur mu? Fiyatı aynı olur mu? Eğer AMD bunu yaparsa silikonun efendileri diye belgesel çekerler.

Son düzenleme:
Şubattaki Ryzen işlemciler ise Skylake Kaby Lake gelişimi gibi olacak sanırım.:kararsız:
Ama Matisse için Zen 2 çekirdekler diyor. Mimari değişecek sanırım. Onlar için para biriktirmeye başladım bile. Eğer Matisse 12 ile gelirse ortalık sallanır. Hele Intel 12'ye geçemezse. Büyük darbe alır. Hayda, Pinaccle Ridge 12 Matisse 7 olacak diyorlar. Acaba gerçek mi olur mu? Gerçekten şu anki AM4 anakartlara uyar mı? Fiyatı makul olur mu? Çok ve tekli çekirdek performansı şu anki Ryzen'den iyi olur mu? Fiyatı aynı olur mu? Eğer AMD bunu yaparsa silikonun efendileri diye belgesel çekerler.

AMD 12nm Pinnacle Ridge & 7nm Matisse CPUs Leaked, Launching In 2018 & 2019 Respectively On AM4 - Picasso APU Succeeding Raven Ridge In 2019

AMD 12nm geçiş yapıyor!

Yüksek ihtimal 12nm FinFET üretimi başladı bile. Ve 7nm Matisse işlemciler için AMD'nin yan kuruluşu olan GlobalFoundries ile değil de, başka bir sağlayıcı ile anlaşma yapacakları konusunda dedikodular mevcut.
12nm Pinnacle Ridge işlemciler AM4 soketi ile gelecek. Ancak Matisse işlemciler AM4 destekleyeceği konusunda şüpheli. Zira DDR5 Ram teknolojisi son kullanıcıya 2019 yılında ulaşmış olacak.

DDR5 RAM 2019 Yılına Yetişecek - Technopat

Tahminim ise şu yönde, çift soket destekli işlemci. Intel'in Skylake işlemcileri de hem DDR3 hem DDR4 desteği mevcut. Bunun gibi, AM4+ platformunun oluşturulacağını, DDR5 dahil yeni teknolojileri barındıracağını düşünüyorum. Ve Matisse işlemcilerin ise hem AM4+ hem de AM4 destekleyebileceğini düşünüyorum. Hem AM4 platformu söz verildiği gibi 2020 yılına kadar güncel kalmış olur, hem de yeni sistem toplayacak kullanıcılar için AM4+ platformu daha ileriye dönük ve DDR5 destekli olur.
Benimkisi sadece tahmin. Zaman gösterecek neler olacağını :)

AMD 2020 yılına kadar soket değiştirmeyeceğini söyledi fakat DDR5 desteği eğer güncelleme ile gelmiyor gibi bir durum olursa soket değişir bence.

Vega GPU imkansız bence.

Aslında (yapılmayacağına emin gibiyim) belki bir AM4 Ryzen 3 bir de AM4+ da çıkarabilirler. AM4 için DDR4 bellek kontrölcü, AM4+ için ise DDR5 bellek kontrolcü kullanırlar. Ama şun da var, 2019 başında gelen DDR5'ler Threadripper ve X299'lara da gelebilir. Ondan sonra normal kartlara gelir diye düşünüyorum. @CJack60

@CJack60 e postamdan bana ulaşır mısın? Hakkımda kısmında.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı