Yeni anakart alırken nelere dikkat etmeliyim?

mikewazowski

Kilopat
Merhaba. Ben para biriktirip yeni bir anakart ve işlemci almayı düşünüyorum. Fakat birkaç sorum var. İlki anakartı çıkarıp takmak zor mudur? İkincisi bazı bilgisayar parçalarıyla uyumsuzluk olur mu? Cevaplarınızı bekliyorum.

İşlemci soketi uyumlu olsun yeter, hemen hemen her RAM her anakart ile uyumlu. (DDR4, DDR3 farkı hariç.)
VRM tasarımına, mosfet soğutma kalitesine, giriş/çıkışlarına bakman yeterli. Sistemin nedir?

Günümüzde SATA SSD ile NVMe fiyatları denk seviyeye geldiği için M.2 yuvası hızlı bir model tercih etmen güzel olur. VRM, mosfet soğucuları da önemlidir ama render yapılmayacaksa hayati değil.

Alacağın anakarta ve işlemciye göre uyumlu ve uyumsuz olacak parça sayısı çok olabilir. İşlemcini yazdığında kalan parçalar burada önerilir.

Son düzenleme:
Alacağınız anakarta bağlı uyumlu olup, olmayacağı. İsterseniz -@Master Of Hackintosh'in de belirttiği gibi- sistem bileşenlerini ve bütçenizi belirtin ona göre bir şey önerirler, öneririz. Ankartı takması kolay mı? Orası kişiye ve bilgiye bağlı.

Evet dikkat etmen gereken bazı etkenler şunlardır :
- İşlemci soket uyumluluğu,
-RAM belleklerin DDR sürümü,
-Alacağın kasanın platformunun, anakartına uyması
Ekran kartı takacaksan o yüke uygun PSU almak.

Bu gibi etkenler var, paranı biriktirip beni etiketlersen yardımcı olurum.

İşlemci soketi uyumlu olsun yeter, hemen hemen her RAM her anakart ile uyumlu. (DDR4, DDR3 farkı hariç.)
VRM tasarımına, mosfet soğutma kalitesine, giriş/çıkışlarına bakman yeterli. Sistemin nedir?
Ekran Kartı MSI Gtx 1050 TI Aero ITX, PSU Everest 600 Watt işlemci ve anakart söylememe gerek var mı bilmiyorum ama işlemci i3 7100, anakart MSI B250M Pro-VD.

1) Anakartı çıkarmanın zorluğu vs genellikle vida sayısına bağlıdır. Onun harici çok zor değildir.

2) Uyumsuzluk olabilir, en basitinden işlemci soketi ile anakart soket yapısı uyuşmaz ise. DDR4 RAM destekli anakarta DDR3 RAM takamazsınız. NVMe M.2 SSD yuvası olmayan bir anakarta NVMe M.2 SSD takamazsınız.

Başlıktaki soruya gelirsek:

-VRM beslemesinin iyi olmasına dikkat et, MOSFET soğutucusunun olması iyi bir artıdır ve tavsiye ederim. RAM yuvası sayısına bakabilirsin ileride RAM yükseltmesi yapmak istersen kolay olur, bu bağlamda anakartın maksimum RAM miktarı desteğine de bakmalısın. Maksimum kaç MHz RAM frekansı desteklediğine bakmalısın.

-Kaç adet PCI-e yuvası olduğuna baksan fena olmaz, farklı farklı Wi-Fi veya Bluetooth adaptörleri falan takmak isterseniz diye.

-M.2 SSD yuvası sayısına, standardına dikkat etmelisin. En az bir yuvada M.2 SSD soğutucu olsa iyi olur.

- Yonga setine kesinlikle bakmalısın.

- Form faktörü yani boyutuna opsiyonel olarak bakabilirsin.

- PCB kalınlığına ve katman sayısına bakabilirsin.

- Seçeceğin ya da elinde çoktan bulunan bir PSU için enerji/güç girişlerine bakmalısın.

- Ses yongasına opsiyonel olarak bakabilirsin.

- I/O portlarına bakabilirsin, arka plakanın dahili gelmesi önemli ise ona da bak.

Evet dikkat etmen gereken bazı etkenler şunlardır :
- İşlemci soket uyumluluğu,
-RAM belleklerin DDR sürümü,
-Alacağın kasanın platformunun, anakartına uyması
Ekran kartı takacaksan o yüke uygun PSU almak.

Bu gibi etkenler var, paranı biriktirip beni etiketlersen yardımcı olurum.
İşlemci de alacağım zaten anakartın yanında. Aklımda Ryzen işlemciler var.
Alacağın anakarta ve işlemciye göre uyumlu ve uyumsuz olacak parça sayısı çok olabilir. İşlemcini yazdığında kalan parçalar burada önerilir.
Ryzen 5 1600 gibi ucuz işlemciler düşünüyorum.
Tabi bu babamın katacağı ve benim biriktirdiğim paraya göre değişebilir.

Bu anakart güzeldir örneğin. M.2 yuvası hızlıdır, 1600 gibi bir işlemcinin de tüm ihtiyaçlarını karşılar.

Ekran Kartı MSI Gtx 1050 TI Aero ITX, PSU Everest 600 Watt işlemci ve anakart söylememe gerek var mı bilmiyorum ama işlemci i3 7100, anakart MSI B250M Pro-VD.
LGA 1151 soketli bir anakart almanız gerekecek. (İşlemci aynı kalırsa) Bellekleri belirtmemişsiniz ama işlemci aynı kalırsa 2133 veya 2666 Mhz anakart işinizi görür diye düşünüyorum. (Tabi eklemenizde fayda var.) İşlemciyi de değişecekseniz bütçe belirtirseniz iyi olur zira bütçesiz çok geniş bir spektrum.

Geri
Yukarı