Yeni anakart alırken nelere dikkat etmeliyim?

LGA 1151 soketli bir anakart almanız gerekecek. Bellekleri belirtmemişsiniz ama işlemci aynı kalırsa 2133 veya 2666 Mhz anakart işinizi görür diye düşünüyorum. (Tabi eklemenizde fayda var.) İşlemciyi de değişecekseniz bütçe belirtirseniz iyi olur zira bütçesiz çok geniş bir spektrum.
RAM 2400 Mhz. Alacağım anakartı 500 TL civarı düşünüyorum, İşlemciyi de 1500 TL civarı. Ryzen 5 2600X düşünmekteyim en fazla.

RAM 2400 Mhz. Alacağım anakartı 500 TL civarı düşünüyorum, İşlemciyi de 1500 TL civarı. Ryzen 5 2600X düşünmekteyim en fazla.
Yani toplam 2000 TL bütçeniz var. O zaman ya Ryzen 3 serisine bakacaksınız anakart ile dengeli olacak ya da işlemciye abanıp anakartı yavan bırakacaksanız. Ona da şahsi önerim ileride bileşen artışını nasıl ve ne zaman yapacağınıza göre karar verin yani ekran kartı, ram'i 1-2 yıl içerisinde arttırıp sistemi revize edecekseniz işlemciye abanıp anakartı düşük alırsınız daha sonra topladıkça yükselir ama ben bunu böyle kullanır sonra toptan sistemi revize ederim derseniz dengeli (MSI B450m Pro + Ryzen 5 1600 gibi) almak daha mantıklı olur.
Not: Ryzen 5 2600X 1500 TL'ye mevcut mu?

1800 TL'ye varmış ama ona da pek güvenemedim. R3 3100'ü gördüm şimdi. Bir de R5 1600'ü. Ayrıca konudan biraz sapmış olacağım ama iki tane R5 1600 var biri 2017'de, diğeri 2019'da çıkmış bunların farkları ne?

2017 olanı 1. nesil, 2019'dan çıkan 2. nesil üzerine inşaa edildi biraz daha performanslı bu kadar. Ancak bu bütçedeysen artık 1xxx, 2xxx işlemcileri düşünme. 1500 TL seviyesine Ryzen 3600 indirebilirsin rahatlıkla. 3. nesil işlemciler öncekilerden açık ara daha güçlü.

2017 olanı 1. nesil, 2019'dan çıkan 2. nesil üzerine inşaa edildi biraz daha performanslı bu kadar. Ancak bu bütçedeysen artık 1xxx, 2xxx işlemcileri düşünme. 1500 TL seviyesine Ryzen 3600 indirebilirsin rahatlıkla. 3. nesil işlemciler öncekilerden açık ara daha güçlü.
1500 TL'ye bulabildiğim tek 3xxx işlemci R3 3100 dediğim gibi. Ryzen 5 3600'ü de 2200 TL altına bulamadım.

1500 TL'ye bulabildiğim tek 3xxx işlemci R3 3100 dediğim gibi. Ryzen 5 3600'ü de 2200 TL altına bulamadım.

Sıfır almak gibi bir hata yapmazsın diye umuyorum 1. ve 2. nesilde çünkü onları devri geçeli çok oluyor. Benden sana tavsiye ikinci el 3300X ve 3600 al ikisi de mükemmel işlemcilerdir o bütçede.

Letgo ve sahibinden üzerinden yaşadığın il/ilçede elden alırsan dolandırılma gibi olaylar da olmaz.

Sıfır almak gibi bir hata yapmazsın diye umuyorum 1. ve 2. nesilde çünkü onları devri geçeli çok oluyor. Benden sana tavsiye ikinci el 3300X ve 3600 al ikisi de mükemmel işlemcilerdir o bütçede.

Letgo ve sahibinden üzerinden yaşadığın il/ilçede elden alırsan dolandırılma gibi olaylar da olmaz.
İkinci el almak mantıklı fakat yaşım küçük olduğu için hem yanımda o kadar para taşımam sıkıntı, hem de ailemin izin vereceğini düşünmüyorum. Bir de yaşadığım şehirde fazla işlemci satan yok.

İkinci el almakta bence mantıksız. Memlekette sıfır alınan ürüne güven olmuyorken elektronik ikinci el piyasasına hiç olmaz. Nesil olarak da yine belirttiğim gibi
ileride bileşen artışını nasıl ve ne zaman yapacağınıza göre karar verin
Not: Dolandırılma her koşulda olur. İlla olmaması için onaylı sözleşme lazım ki onun maliyetine de kimse katlanmak istemiyor...

İkinci el almakta bence mantıksız. Memlekette sıfır alınan ürüne güven olmuyorken elektronik ikinci el piyasasına hiç olmaz. Nesil olarak da yine belirttiğim gibi

Fiyatına göre performans olarak Ryzen işlemcilerin sıfırları berbat bir konumda yalnız. 2021 sonun sistem yükseltirken de bu 1. ve 2. neslin tekli çekirdek gücüne girmesi hiç iyi olmayacaktır.

İkinci el almak mantıklı fakat yaşım küçük olduğu için hem yanımda o kadar para taşımam sıkıntı, hem de ailemin izin vereceğini düşünmüyorum. Bir de yaşadığım şehirde fazla işlemci satan yok.

Performans olarak Ryzen 3000 serisinde denk Intel 10. nesil var. İndirimi takip edersen 10400F almanı şiddetle tavsiye ederim. 2600/3100 vb. işlemcilerden çok daha iyidir 3600'ün rakibi olarak geçer.

Performans olarak Ryzen 3000 serisinde denk Intel 10. nesil var. İndirimi takip edersen 10400F almanı şiddetle tavsiye ederim. 2600/3100 vb. işlemcilerden çok daha iyidir 3600'ün rakibi olarak geçer.

Sağolun hocam duruma göre düşüneceğim.
Hocam şimdi baktım i5 10400F uyumlu olan anakartlar genel olarak 900 TL'den fazla oluyor. Bu da benim bütçemi aşıyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı