Yeni Başlangıç

InJustice

Kilopat
Yer
Troposfer
Çok açmak istedim bu konuyu. Çünkü aklımdakiler, aklımı kurcaladıkça yerimde duramıyor, sürekli onu düşünüyorum, yani bu konuyu. Arkadaşlar, ülkede sürekli tecavüz, taciz, şehit haberleri gibi kötü haberler geldikçe artık normal karşılamaya başladık. Ben bir çözüm yolu düşündükçe, kendime, "Nasıl?" diye soruyorum. Size aklımdaki tüm kelimelerle bunu burada anlatamam tabi ki ama beni anlayacağınızı düşünüyorum. Ülkenin şu an neye ihtiyacı olduğunu biliyoruz, bu daha önce konuşuldu. Tamam. Ama ihtiyacımız olan şeye nasıl ulaşacağız?

Bizden önceki nesil televizyondaki boş programları izlemeden yapamazdı, bilgiye ulaşmak zordu, Baba nasıl yetiştirirse çocuk öyle olmak zorundaydı artık bilgi var seçme şansımız var iyi veya kötü. Ben inanıyorum ki biz medeni bir nesiliz bizden sonraki nesilde daha medeni olacak çünkü her işin başı düşünmek, eğitim, ahlak.

Yeni bir başlangıca gerek yok, zaten uygulanabilecek bir yöntem değil. Oyunlardaki gibi 'New Game' seçeneğimiz yok. Onun yerine, bilinçlenmek ve eğitimle sorunlarımızı aşabiliriz. İlham almak için 'Beyaz Zambaklar Ülkesinde' kitabını okumanızı öneriyorum. Finlandiya'nın Orta Asya'daki çorak araziler gibi bir toprak parçasının üstünde çalışarak medeniyetin parlayan yıldızı haline gelmesini anlatan bir kitap. Biz ise Finlandiya'nın sahip olduğu olanakların çok daha fazlasına sahibiz ancak yenilenme bilincine sahip olduğumuz söylenemez.

@orpat Aksine ben şimdiki neslin de o kadar iyi olduğunu sanmıyorum. Elinin altında bilgi alabileceği kaynaklar varken araştırmak yerine soru soran gençler çok fazla. Aynı şekilde boş programları izleyen genç sayısı da bir hayli fazla. Lise sonda sınıfta evlilik programları, survivor, peme dizi muhabbetleri falan dönüyordu. Hobisi veya uğraştığı spor olmayan, entrika dolu aşk romanları okuyup Starbucks'ta takılınca kendini entelektüel-kültürlü zanneden ve Instagram'da fotoğraf paylaşmaktan başka yeteneği olmayan gençler de bir hayli fazla. Ben şuan ki neslin daha büyük sorunları olduğunu düşünüyorum.

Şahsen lise 3'e geçmiş bulunmaktayım ve arkadaşlarıma '' Beyler haberlerde böyle bir şey duydum sizin yorumlarınız nedir bu konu hakkında? '' dediğimde arkadaşlarım utanmasa ''Hangi haber?'' diyecek.
Gündemi takip eden galiba bir tek benim. Yaklaşık 3-4 tane haber kanalını izliyorum ki görüşlerin verilen haberi nasıl değiştirdiğini göreyim. Kısacası bence en başında gündemi takip eden bireyler yetişmeli. Kitap okuyan kişi sayısı artmalı. Yeşil Bursa denilen Bursa'da bile yeşil alan sayısı şehir içinde çok az. İyi güzel park falan var da, betonların arasında neredeyse 1 tane ağaç bulamazsınız.
Demek istediğim o ki ne zaman insanlar bilinçlenirse o zaman zaten yeni bir başlangıç yapmış olacağız.

Just do it ! Do it !
resize.jpg

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı