Yeni başlayacak biri olarak Animeler-Mangalar hakkında sorularım

Seferdan

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, daha önce hiç anime izlememiş veya manga okumamış biriyim. Attack on Titan ile başlamayı düşünüyorum fakat bu dünya biraz bana karışık geldi. Şu sorularıma yanıt bulabilirsem sevinirim.

1) Anime izlemeden önce manga okumak gerekli mi?

2) Ova nedir ? Örnek vermek gerekirse Attack on Titan izleme sırası yazdığımda Ova : Wall Sina, Goodbye Part 1 yada Lost in the Cruel World gibi şeyler okuyorum. Bunları izlemek zorunlu mu yada bunları izlemek yapıma ne katıyor ?

3) Filler ne demek?

4) Animeleri izleyebileceğimiz siteler hangileri ? Yasal olarak Türkçe altyazı ile izleyebileceğimiz yerler var mı ? Yoksa diğer siteler ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

5) Türkçe mangaları nereden satın alabiliriz ? Manga alırken animede olduğu gibi ek içerikler var mı ? Ova, Filler gibi şeyleri manga alırken de ayrı mı almamız gerekiyor ?

6) Myanimelist sitesi ne işe yarıyor?

7) Anime, manga dünyaları neden bu kadar karışık ? Örneğin Naruto'ya bakıyorum bir sürü ayrı yapımı ve isimleri var. Naruto Shippuuden adında başka yapımda var. Başka isimli yapımlarda var. Neden bu kadar bölük pörçük anlamadım. Rica etsem basitçe anlatabilir misiniz ?

8) Myanimelist sitesinde seinen, shounen vb. gibi alt kategoriler gördüm. Bunların anlamları ve farklılıkları nedir ?

Son düzenleyen: Moderatör:
1) Gerekli değil ama okumanı öneririm.

2) Hikayeden bağımsız bölümler.

3) Mangada olmayan bölümler

4) Türkçe yayımlar yasal değil diye biliyorum

5) Gerekli Şeyler en bilinen yer ve ayrı almanıza gerek yok çünkü mangada olmayan şeyler

6) Myanimelist neler izleyip/okuduğunuzu unutmamak için bir site gibi düşünebilirsiniz

7) Bende bilmiyorum bunu 🤷‍♂️

8) Türler shounen genç erkek kesimi için seriler, seinen ise yetişkinlere yönelik seriler

Merhabalar, daha önce hiç anime izlememiş veya manga okumamış biriyim. Attack on Titan ile başlamayı düşünüyorum fakat bu dünya biraz bana karışık geldi. Şu sorularıma yanıt bulabilirsem sevinirim.

1) Anime izlemeden önce manga okumak gerekli mi?

2) Ova nedir ? Örnek vermek gerekirse Attack on Titan izleme sırası yazdığımda Ova : Wall Sina, Goodbye Part 1 yada Lost in the Cruel World gibi şeyler okuyorum. Bunları izlemek zorunlu mu yada bunları izlemek yapıma ne katıyor ?

3) Filler ne demek?

4) Animeleri izleyebileceğimiz siteler hangileri ? Yasal olarak Türkçe altyazı ile izleyebileceğimiz yerler var mı ? Yoksa diğer siteler ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

5) Türkçe mangaları nereden satın alabiliriz ? Manga alırken animede olduğu gibi ek içerikler var mı ? Ova, Filler gibi şeyleri manga alırken de ayrı mı almamız gerekiyor ?

6) Myanimelist sitesi ne işe yarıyor?

7) Anime, manga dünyaları neden bu kadar karışık ? Örneğin Naruto'ya bakıyorum bir sürü ayrı yapımı ve isimleri var. Naruto Shippuuden adında başka yapımda var. Başka isimli yapımlarda var. Neden bu kadar bölük pörçük anlamadım. Rica etsem basitçe anlatabilir misiniz ?

8) Myanimelist sitesinde seinen, shounen vb. gibi alt kategoriler gördüm. Bunların anlamları ve farklılıkları nedir ?
1. Soruya cevap verecegim ilk olarak

1. Anime izlemeden önce manga okumaya gerek yok yada manga okumadan önce anime izlemeye gerek yok ama anime bölümleri çok uzun geliyorsa mangayi okumani tavsiye edebilirim

2.ova yada special episode oluyor bazi animelerde ve bu bölümler filler bölümlerden farksiz yani ana serinin devami olmayan bölümlerdir ister izle ister izleme sana kalmis

3. Filler bölümler ana serinin devami degildir kisaca 2. Sorunun cevabinda yazdigim gibi genellikle anime serisi mangaya yaklaşınca filler bölüm verip mangaya yaklaşmasını engelliyorlar

4. Türkiyede yasal olarak anime yayinlayan 2 yer var netflix ve disney plus (disney plusdan emin degilim yanlisim varsa düzeltirsiniz) ve bu 2 yerdede çok az anime var ve seriler genellikle yarim birakilmis yani normalde 6. Sezonu olan serinin 3. Sezonu bile yok netflixte benim şahsi düşüncem izledigin serinin o sezonu final vermisse diziwatchdan izle ama bölümler hala yayinlaniyorsa türkanimeden izle oraya daha hizli yayinliyorlar

5. Türkçe mangalari gereklişeylerden alabilirsin ama neredeyse bütün seriler yarida birakilmis hatta yarida bile degil cok yavas yayinliyorlar mangalari mangalarda ova filler yoktur ama animeye uyarlanmamis küçük serileri vardir örnek olarak blue lock episode nagi

6. Myanimelist sitesi izledigin veya okudugun anime mangalari listeliyor senin icin anilist kullanabilirsin o daha iyi

7. Naruto örneğinden gidecegim naruto bir seridir ve 3 tane ayri serisi vardir serinin baslangici naruto devami naruto shippuden ve boruto naruto shippuden normal narutonun 2. Sezonudur yani seri devami

8. Simdi animelerde biraz fazla kategori vardir yazdiklarindan örnek vereceğim seinen genellikle kan ağır görüntülü içeriklerdir genellikle konulari savaşla ilgilidir shounen ise konulari savaş/rekabet içerikli ve seinene göre daha hafiftir.

Son düzenleyen: Moderatör:
1. soru için şöyle bir tavsiye vereyim. Eğer manga animeye birebir veya çok benzer uyarlanmışsa mangayı okumana gerek yok. Örnek jojo, çıkan tüm sezonları birebir uyarlamadır. Yok eğer atlanan, çıkarılan, değiştirilen yerler vs varsa, anime manganın ortalarında başlayıp yine ortalarında bitiyorsa o zaman mangayı okumak daha doğru. Örnek berserk, kimi no ıru machi.

7. sorunun cevabını şöyle vereyim: Naruto mangası 1 tane. Kafan karışmasın istemiyorsan mangayı oku geç. Animeyi ikiye böldüler normal Naruto ve devamı olan shippuden şeklinde. Onun sebebi olayların değişmeye başlaması olarak alınabilir. Yani normal Naruto animesi giriş shippuden esas olayların gerçekleştiği kısım. Borutoya gelince o da shippudenden sonrası. Bu şekil bakarsan kafan karışmaz.

8. soru için: Seinen yetişkin kategori, shounen ergen kategorisi, yani seinen 18 yaş üzeri, shounen 13-18 yaş arası olarak alınabilir. Bunlar erkek için. Kız içinse josei ve shoujo. Bunlarda aynı şekilde josei 18 yaş üzeri, shoujo 13-18 yaş arası.

Bir de ovalar ana seriden bağımsız olmuyor her zaman, ister izle ister izleme durumuna spesifik olarak bakman lazım onlarda. Misal benim çok sevdiğim Yona of the Dawn animesinin ovaları canondur.

Son düzenleme:
1) Kısa cevap hayır. Olay tamamen izlerken mi keyif alıyorsun yoksa okurken mi bununla alakalı. Bunun yanında animelerin hepsi birebir manga uyarlaması olmuyor bazen. Mesela Fullmetal Alchemist animesi bir yere kadar mangaya bağlı kalırken sonrasında tamamen bağımsız ilerliyor. Bir de Fullmetal Alchemist Brootherhood var. Bu tamamen mangaya bağlı olarak ilerleyen versiyonu. Ya da Bleach’in mangası, animesinden daha kasvetli diyebilirim. Animesinde yer yer sansürler uygulanıyor çünkü. Mesela mangada kolu kopan bir karakterin animede yalnızca kolunda hafif bir kesik oluyor. Herhangi bir seriye başlayacaksan anime ve mangası arasındaki farkı araştırman en iyisi olur. Eğer vaktin varsa animesine başladığın bir serinin aynı anda mangasını da oku ve ikisini aynı anda tüket. Böylelikle animeye uyarlanmayan kısımlar varsa eğer o kısımları da manga sayesinde deneyimlemiş olursun.

2) OVA, herhangi bir animenin TV’de gösterilmeyen/yayınlanmayan özel yapımlarıdır diyebilirim. Bunlar bazen ana hikayeye bağlı olurken bazen de tamamen bağımsız olabilir. Genelde hikayeye bağlı olup olmadığı bilgisi izlediğin sitede verilir. Verilmediyse bölümün yorumlar kısmında illa ki gerekli bilgileri veren birisi vardır. Tabii bu sırada spoiler almamaya da dikkat etmek lazım…

3) Filler, ‘’doldurma’’ anlamına gelir ve animenin hikaye olarak, ana materyal kaynağı olan mangaya yaklaştığı durumlarda frene basmak için kullanılır diyebilirim. Mesela Bleach’te 63. Bölüme kadar yalnızca iki adet filler bölüm vardır. 63. Bölümde ilk arc sona erdiği zaman 64. Bölümle birlikte tam 44 bölümlük bir filler başlar ve 108. Bölümde filler sona erer. Bleach’in toplam bölüm sayısı 366’dır ve bu bölümlerin yaklaşık 160’ı filler bölümdür.

4) Yasal olarak Netflix ve Disney Plus var. Bunların dışında turkanimeden, anizm'den veya tranimeizle'den izleyebilirsin. Çeviri konusu biraz problem olabildiği için bu sitelerden anime izlesen bile kaliteli bir çeviriye denk gelip gelmemen tamamen şans işi. Çok iyi çeviri yaptığını düşündüğüm bazı ekipler var fakat onlar da her animeyi çevirmiyorlar maalesef.

5) Gerekli Şeyler ilk akla gelen. Fakat fiyatlar önceki yıllara göre çok artmış durumda. Bir de amazon üzerinden de satın alabilirsin sanırım.

6) Myanimelist hem izlediğin animeleri veya okuduğun mangaları listeleyebildiğin hem de hiç bunlarla uğraşmadan yalnızca izlemek veya okumak istediğin yapımların puanlarına, konularına, vb. bir çok şeye bakabildiğin bir site.

7) Naruto’nun mangası bir bütün aslında. Tek bir ismi var yani. Animesinde ise birinci ve ikinci sezon olarak ayırmışlar gibi düşünebilirsin. Naruto’da olayların başlangıcı, Shippuden’de ise devamı anlatılmakta.

8) Seinen’in sözlük tabiri 18 yaş üstü erkek okuyucu kitlesini hedef alan serilerdir. Shounen, Seinen’e göre daha genç erkeklere hitap eden serilere denir. Shoujo, Shounen’in kız versiyonudur. Josei ise Seinen’in kız versiyonudur. Yani kısaca:

Seinen = 18+ E
Shounen= 18- E
Josei = 18+ K
Shoujo = 18- K

Geri
Yukarı