Yeni bilgisayar mı alınmalı mevcut bilgisayara yükseltme mi yapılmalı?

Ekran kartına 3060 Ti veya 4060 Ti 16 GB alıp ilk fırsatta da i5 12400F veya i5 13600K alabilirsiniz.
anakart ile işlemcilerin uyumu?

Bende 3060 var kanka çoğu oyunda 2K da 90 FPS üstü veriyor RDR2 BF42 1 Dying Light falan da 4000 serisine bakmak daha mantıklı olur hem daha ucuzlar hem de daha performanslı.
uygun varsa bildiğin link yollar mısın kanka

Yükseltme yapmalısın bence o kadar da kötü durmuyor PC, ben olsam ekran kartı ve güç kaynağı yükseltirim ileride tekrar para birikincede AM5 geçebilirsin.

önerin için teşekkürler. Merakımdan soruyorum ram neden değiştirmeliyim? Anakartım işlemci ile uyumlu değil biliyorum onu ama ram içinde aynı konu mu geçerli?
İ7-10700 İşlemci anakartınız ile uyumlu görünüyor.

DDR5 anakart+işlemci+ram için söylemiştim onu.

İ7-10700 İşlemci anakartınız ile uyumlu görünüyor.

DDR5 anakart+işlemci+ram için söylemiştim onu.
dediğin mantıklı geldi 2. el araştırmaya başladım. 10700 geçebilirim eğer sende görürsen ilan vs. beni etiketler misin veya mail olarak yollayabilirsin. Teşekkürler.

Bende 3060 var kanka çoğu oyunda 2K da 90 FPS üstü veriyor RDR2 BF42 1 Dying Light falan da 4000 serisine bakmak daha mantıklı olur hem daha ucuzlar hem de daha performanslı.
bunlarada bir bakacağım teşekkür ederim.

Merhaba,

Şuanda elimde olan bilgisayarım bana biraz yetersiz gelmeye başladı. Daha iyi özelliklerde olan bir bilgisayara geçiş yapmayı düşünüyorum. Fakat upgrade mi yapsam yada yeni bir pc mi alsam kararsız kaldım.

Yazılımcıyım (Derlemeleri hızlı yapmam gerek.) tasarım programları (Photoshop gibi 2D tasarımlar 3D ile alakam yoktur.) ve oyun oynamaktayım. Aşağıdaki özellikler bana yazılım ve tasarım konusunda kısmi olarak yeterli oluyor fakat oyun anlamında yeni nesil oyunları pek oynayamıyorum. FC 24 gibi bir oyunu bile en düşük ayarlarda oynayabiliyorum.

Aktif olarak kullandığım bilgisayar özelliklerim;

İşlemci: Intel i3 10100F CPU @3.60GHZ
Ana kart: BIOSTAR H410MH
RAM: 2 X Corsair Vengeance LPX 8 GB 3200 MHz DDR4 CL16 ----- 16 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1650 OC

Depolama;
Eki Görüntüle 2056880
Eki Görüntüle 2056881
Eki Görüntüle 2056882
Eki Görüntüle 2056883
150 GB HDD yerine elimde 500 GB HDD mevcut. Onu takmayı planlamaktayım.

Diğer ayrıntılar aşağıdaki görsellerde mevcut.
Eki Görüntüle 2056873
Eki Görüntüle 2056874
Eki Görüntüle 2056875
Eki Görüntüle 2056876
Eki Görüntüle 2056878
Parça, parça ürün detayı vermiyeceğim. Şöyle bir durum var ki; işlemcin ve anakartın eski nesil ve işlemcini güncel veya yeni çıkacak olan bir işlemciye güncellemek istiyorsan, anakartını'da değiştirmen lazım haliyle. Ram ise günümüzde minimum 16 GB'lık modüller iş görse de yeni çıkan bazı oyunlar 32GB Ram ister oldu. Ek olarak GPU'nuz 1080P düşük, orta ayarlar da iş görür. Eğer AAA oyunları ve yüksek çözünürlüklü monitör kullanmak istemiyorsanız kalabilir. Tahminen bir sene içerisin de yeni RX 8000 ve RTX 5000 serisi GPU'lar ile tanışıcağız, ona göre GPU seçimi ve Monitör seçimi yapabilirsiniz. Yazılım ve oyun için 1080P gayet ideal. Dediğim gibi, daha kaliteli grafikler ve çözünürlüğü yüksek monitör kullanacaksanız ona göre GPU seçimi yapabilirsiniz.

Son düzenleme:
anakart ile uyumlu mudur acaba? 3060'a 10100f yetersiz kalmaz mı?

Bütçe yavaştan oluşuyor. Tahmini kaça okuturum bu sistemi varsa yorumunuz dinlemek isterim.
Evet işlemci birçok muhtemel ve yaygın senaryoda yetersiz kalacaktır, besleme konusunda ufak sıkıntı çıkarabilir sadece, bunun haricinde bir takım cins uğraşlarda da bulunacaksanız işlemci bir çok konuda zayıf kalacak.

Ne kadar mantıklı bir fiyat koymayı düşünüyorsunuz? Eğer sistemi satmayı değil sadece yüksek fiyattan ilana koymayı düşünüyorsanız 11k+ civarına koyabilirsiniz.

Şayet kasa, PSU vesaire kendi çapında kaliteli ise 9 - 10.5k civarına gidebilir.

Birkaç hafta önce RX580 8GB, 16gb DDR3, 240gb SSD, i5 4590 sistemi 4500tl' ye aldım, sizin sistem de bundan devasa fark ile güçlü sayılmaz. Benimki biraz istisna olabilir ama piyasada sizinkinin dengi sistemler 8.5-14k arasında değişiyor, tabi bunlar onların yazdığı fiyatlar, sattıkları değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı