Yeni bilgisayara hangi testler yapılmalı?

Bir de BIOS güncelleme gerkli mi ? Yani 0 bir anakartta güncel olmaz mı zaten yoksa, anakartın üretimi bittikten sonra yeni bir update geldiyse onu sağlamak amaçlı mı ?

Benim sistemim yeni değil, 2 yıllık. Bende test etmek istiyorum. BIOS güncellememe gerek var mı? Bir de XMP ne nasıl açılıyor hiç duymamıştım onu. İşlemci ekran kartı ve SSD'yi test etmek istiyorum. SSD için CrystalDiskMark, işlemci için Prime95, ekran kartı için de FurMark testini düşünüyorum iyi midir?

Hocam 2 yıllık nasıl oluyor.
İşlemci 12.nesil

Bir de BIOS güncelleme gerkli mi ? Yani 0 bir anakartta güncel olmaz mı zaten yoksa, anakartın üretimi bittikten sonra yeni bir update geldiyse onu sağlamak amaçlı mı ?
Kontrol edin sürümünü, eğer daha iyi bir sürümü var ise güncel olanı, onu indirmenizi elbette tavsiye ederim. Çünkü yeni özellikleri vesaire ekleyebiliyor veya daha stabil hale gelebiliyor.

Ekran kartını 10 dakika, İşlemci testini ise 5 dakika yapmanız yetecektir. Bu arada depolama birimlerini de teste tabi tutun.
Bana bunlarla gelin işte ya. Gerçekten çok cahilim bu konuda ve biraz da heyecanlıyım. Hiç toplamamıştım daha önce kendim ve 1080'i ve i7 8700K'yı hiç test yapmadan 3-4 sene kullanıp performansını düşürmüştüm :D

@Atamyolundayız Hocam pardon biraz karıştı şimdi düzelttim mesajı. bende yakın zamanda bu tarz bir konu açtımda bildirimler karıştı direkt buna yazmışım mesajı kendi konummuş gibi, kusura bakmayın.

Bana bunlarla gelin işte ya. Gerçekten çok cahilim bu konuda ve biraz da heyecanlıyım. Hiç toplamamıştım daha önce kendim ve 1080'i ve i7 8700K'yı hiç test yapmadan 3-4 sene kullanıp performansını düşürmüştüm :D
Sistemi güncel tutmak her zaman daha iyidir. Bu tıpkı ilaç takviyesine benzetilebilir.

@Atamyolundayız Hocam pardon biraz karıştı şimdi düzelttim mesajı. bende yakın zamanda bu tarz bir konu açtımda bildirimler karıştı direkt buna yazmışım mesajı kendi konummuş gibi, kusura bakmayın.
Farkettim, problem değil, benim gibi ihtiyacı olanlar için açılmış bir konu zaten, neden konumu bencilleştireyim sorabilirsiniz.

Geri
Yukarı