Yeni bilgisayarda kurulması gerekenler nelerdir?

140122

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, hazır bilgisayarımı aldım ve şu an ondan bu konuyu açıyorum sistemim şu şekilde;

İşlemci:
AMD Ryzen 5 5500 4.20 GHz 6 çekirdek 19MB AM4 7nm işlemci.
Anakart:
ASUS TUF Gaming A520M-Plus 4866MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 HDMI VGA DVI mATX anakart.
Ekran kartı:
ASUS Radeon Dual RX 6600 8 GB GDDR6 128 bit ekran kart.
RAM:
Kingston 16 GB (2x8GB) Fury Beast siyah DDR4 3200MHz CL16 PC RAM.
SSD:
WD SN570 500GB Blue GEN3x4 M.2 SSD 3500 MB okuma / 2300 MB yazma.
Kasa:
Vento VG14FE RGB ATX Gaming kasa.
PSU:
XPG Pylon 550W 80+ bronz güç kaynağı.

İlk defa kasalı bilgisayarım oluyor o yüzden size danışıyorum tam olarak neler kurmam gerek neleri kontrol etmem gerek yardımcı olur musunuz?

Teşekkür ederim, peki darboğaz sorunu falan yaşar mıyım?
Hayır, sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Sistemi default BIOS ile test edin. Eğer sorun yaşamıyorsanız BIOS güncellemenizi (eğer çok eski değilse) tavsiye etmem. Benim başıma ne geldiyse BIOS güncellemesi sonrası geldi.

1 saat gibi bir süre test için yeterlidir. Saatlerce sistemi boşuna yük altına sokmanıza gerek yok. Eğer yüke girdiğinde sorun çıkarıcaksa zaten 1 saat içerisinde kesin çıkarır ve maksimum ulaşacağı sıcaklığa ulaşır.

Hayır, sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Sistemi default BIOS ile test edin. Eğer sorun yaşamıyorsanız BIOS güncellemenizi (eğer çok eski değilse) tavsiye etmem. Benim başıma ne geldiyse BIOS güncellemesi sonrası geldi.

1 saat gibi bir süre test için yeterlidir. Saatlerce sistemi boşuna yük altına sokmanıza gerek yok. Eğer yüke girdiğinde sorun çıkarıcaksa zaten 1 saat içerisinde kesin çıkarır ve maksimum ulaşacağı sıcaklığa ulaşır.

10 dakikalık test sonuçları bu şekilde geldi çok mu ortalama mı yorumlar mısın? IMG_20230117_223731.jpgIMG_20230117_223751.jpgIMG_20230117_223800.jpg

10 dakikalık test sonuçları bu şekilde geldi çok mu ortalama mı yorumlar mısın?Eki Görüntüle 1636366Eki Görüntüle 1636367Eki Görüntüle 1636368
Testlerde hiçbir sorun gözükmüyor. @264523 arkadaşımızın dediği gibi HD Tune ile tüm diskleri taratın. Ayrıca bazı stability sorunları full yükte belli olmaz. Size tavsiyem, sistemi en azından 1 hafta-10 gün aktif olarak kullanın. Örneğin, saatlerce oyun oynarsınız hiçbir hata almazsınız fakat Chrome'da gezinirken bi anda hata alabilirsiniz.

Testlerde hiçbir sorun gözükmüyor. @264523 arkadaşımızın dediği gibi HD Tune ile tüm diskleri taratın. Ayrıca bazı stability sorunları Full yükte belli olmaz. Size tavsiyem, sistemi en azından 1 HAFTA-10 gün aktif olarak kullanın. Örneğin, saatlerce oyun oynarsınız hiçbir hata almazsınız fakat Chrome'da gezinirken bir anda hata alabilirsiniz.

HD Tune çok karmaşık geldi gözüme ama yapılması gerekiyorsa yaparım.

HD Tune çok karmaşık geldi gözüme ama yapılması gerekiyorsa yaparım.
Yapmanızda büyük yarar var. En azından problem varsa olabilecek en kısa sürede hakkınızı arayabilirsiniz.

@Glarious0'un dediği gibi BIOS üzerinden XMP ayarını aktif edin. Böylece bellekleriniz 3200 MHz hızında çalışır.

Bu rehberi takip eder tüm parçaları hangi programla nasıl test edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı