Yeni bir şirket kurarken nelere dikkat edilmelidir?

Abuzerx1

Centipat
Yer
Konya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Beyler merhaba 2 yıldan beri üzerinde durduğum bir proje vardı bitirdim ve şirket kurmak istiyorum ancak bir sürü prosedür var ve benim cebimde 10K para var ben bu şirketi nasıl kurmam gerekiyor ayriyeten de vergilendirme olayları nasıl oluyor internette her site de farklı yazı yazmışlar gelire göre diye benim kuracağım şirket ayda minimum 750.000₺ net kazanç sağlar ancak bunun ne kadarını vergi vermem gerekir bir de ayriyeten de illa ki bir dükkan vs. gibi bir yere sahip olmak zorunlu mu evden yapamıyor muyum bu işi Home Office gibi?

10 bin lira yatırımla ayda 750 bin tl? Güzel işmiş. 600.000 tl için 195 bin tl + üstüne çıkan miktarın %40'ı kadar gelir vergisi ödersiniz (hesaplama senelik yapılıyor). Vergi levhası alırken adresi ev adresiniz olarak gösterebilirsiniz yani işyeri zorunlu değil.

10 bin lira yatırımla ayda 750 bin TL? Güzel işmiş. 600.000 TL için 195 bin TL + üstüne çıkan miktarın %40'ı kadar gelir vergisi ödersiniz (hesaplama senelik yapılıyor). Vergi levhası alırken adresi ev adresiniz olarak gösterebilirsiniz yani iş yeri zorunlu değil.

Cevabınız için teşekkürler ama dediğim gibi her ne kadar herkese saçma gelecek olsa da planlarım ve projelerim sekteye uğramazsa ilk ay da en fazla kazanan şirket bile olabilir kurmayı düşündüğüm şirket 300 bin ₺ vergi mi verecek dediğine göre eğer böyle olur ise 400 bin ₺ civarında bir gelir olur hadi onu geçtim 19-25 yaş arası şirket kurana vergide yardım falan oluyor mu 1-2 yıl? Ya da kalkıp yurt dışında kursam ne gibi sonuçlar olur bir bilgin var mı?

Öncelikle şunu unutma ki vergi cennetinde yaşıyoruz. Şirketinin taabi olacağı onlarca vergi olacak kaba taslak bir deyimle kazandığının yarısına devlet ortak olacak 🙃.

Şirket demişsin, şirket şahıs gibi olamaz tüzel kişiliktir. Sektör vb. Gibi bilgi yok. Ayrıca 10k Başlangıç ile bu kazanç müthiş. Sanırım gömü falan arayacaksın😂.

Ticaret odalarına kayıt, isim hakları derken prosedür işleri uzar gider. Muhasebeci lazım tabii ki kısacası internette yazan bir çok şey güncel değil (çünkü vergi ile ayakta olan bir ülkeyiz).

Vergilendirme işleri stratejik yatırım falan değilse kolay kolay yardım alamazsın gibime geliyor. Stratejik yatırımlar devletin stratejik önemi olan yatırımlara kolaylık sağlaması. Belli yıl kdv indirimi, vergi oranı düşürme vs. Teşvik bölgelerini falan kovalayabilirsin, İşkur ile görüşürsen daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.

Öncelikle şunu unutma ki vergi cennetinde yaşıyoruz. Şirketinin taabi olacağı onlarca vergi olacak kaba taslak bir deyimle kazandığının yarısına devlet ortak olacak 🙃.

Şirket demişsin, şirket şahıs gibi olamaz tüzel kişiliktir. Sektör vb. gibi bilgi yok. Ayrıca 10K başlangıç ile bu kazanç müthiş. Sanırım gömü falan arayacaksın😂.

Ticaret odalarına kayıt, isim hakları derken prosedür işleri uzar gider. Muhasebeci lazım tabii ki kısacası internette yazan birçok şey güncel değil (çünkü vergi ile ayakta olan bir ülkeyiz).

Vergilendirme işleri stratejik yatırım falan değilse kolay kolay yardım alamazsın gibime geliyor. Stratejik yatırımlar devletin stratejik önemi olan yatırımlara kolaylık sağlaması. Belli yıl KDV indirimi, vergi oranı düşürme vs. teşvik bölgelerini falan kovalayabilirsin, işkur ile görüşürsen daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.

İlk olarak bilgilerinde eksiklik var şahıs şirketi kurmak kolay ancak vergilendirme sistemi anonim olana göre farklı ayriyeten de e-şirket diye bir şey var yurt dışında atıyorum estonya gibi bir ülke de kuruluyor ancak detayını bilmiyorum. Hadi bunları geçtim 10 bin ₺ ile o kadar kazanç yapamam diye düşünüyorsun aşırı mantıklı geliyor dışarıdan bakınca işin açıkçası ben bile inanmıyorum kendime ama denemek zorundayım ileride keşke dememek için kötü ise kötü olur iyiyse zengin olurum hani ileride de en azından bir şirketim oldu falan derim gerçi bunlar işin esprisi ama bir sürü sayısal veriler ile inceleme yaptım 750.000₺ minimum değer olarak söyledim farkındaysan ama dediğin gibi de olabilir başlamadan da bitebilirim veya şans yüzüme güler beni sinir edenleri bitiririm hani o şans ve biraz da veri işi ama dediğim gibi bilgin varsa söyleyebilirsin yoksa böyle şeyler yazmana gerek yok en kısasından muhasebe ve ticaret odası kayıtları falan demişsin Online şirket kurunca bunların bir çoğunu para verdiğin yer senin adına hallediyor onu da geçtim ticaret odasına kayıt olmam da o kadar uzun sürmez diye düşünüyorum gerektiği zamanda ama neyse biliyorsan yazar tavsiye verirsen iyi olur.

Limited şirket mi yoksa şahıs şirketi mi kuracaksın ona ilk önce karar vermelisin. Şahıs şirket kurulumunun prosedürleri kolay fakat limited için bulunduğun ildeki sanayi odasına başvurman gerekiyor. Her şeyden önce hangi mali müşavir ile çalışacaksın onu belirlemelisin, o sana tüm detayları izah edip yolu gösterecektir.

Limited şirket mi yoksa şahıs şirketi mi kuracaksın ona ilk önce karar vermelisin. Şahıs şirket kurulumunun prosedürleri kolay fakat limited için bulunduğun ildeki sanayi odasına başvurman gerekiyor. Her şeyden önce hangi mali müşavir ile çalışacaksın onu belirlemelisin, o sana tüm detayları izah edip yolu gösterecektir.

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim kesin olarak şahıs şirketi kuracağım fakat bunu Türkiye'de mi kurmalıyım yoksa dediğim gibi estonya gibi farklı bir ülke de mi kurmalıyım arada vergi farkı hariç ne oluyor misal olarak TR vatandaşıyım ama orada kurduğumda ne olur nasıl bir politikası var bu konu hakkında beni aydınlatabilecek bildiğin bir site veya kaynak var mı?

Geri
Yukarı