Yeni bir üniversiteye başlamak askerliği tecil ettirir mi?

Okuldan ilişiğiniz kesildiği anda belgeleriniz tskya gidiyor. Eğer bir okul okuyorsanız kaydınızı sildirmeden sınava hazırlanın sonrasında sildirmeniz daha iyi olur.
Sildirseniz bile en kötü ihtimalle bakaya kalırsınız. Herhangi GPT'ye girerseniz sonrası sizi şubeye gitmenizi isterler. (bir arkadaşım 1,5 sene o şekilde asker kaçağı olarak yaşadı kendi isteğiyle gitti sonra.)

Kayıt esnasında sizden askerlik durum belgesi isteyebilirler. (sanırım 25 yaş üzeri içindi) o yaş ve üzerinde değilseniz sorun olmaz.

Cevabınız için teşekkürler öncelikle fakat benim durumum biraz farklı şöyle izah edeyim, ben önlisans okuyorum örgün 1. sınıf. Seneye ders kaydı yapmayıp tekrar sınava hazırlanacağım yani üniversitede kaydım durucak sadece gitmeyeceğim. Diyelim 2024 YKS'de bir lisans programı kazandım. Aklıma takılan şey şu: Yerleştirme sonuçları belli olduğunda önlisansdan kayıt sildirip yeni üniversiteye (lisans programı) kaydolacağım arada 1 hafta gibi bir süre oluyor. Askerlik için bir sorun olur mu yeni programa kaydolurken, şimdiden değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkürler.

Cevabınız için teşekkürler öncelikle fakat benim durumum biraz farklı şöyle izah edeyim, ben ön lisans okuyorum örgün 1. sınıf. Seneye ders kaydı yapmayıp tekrar sınava hazırlanacağım yani üniversitede kaydım duracak sadece gitmeyeceğim. Diyelim 2024 YKS'de bir lisans programı kazandım. Aklıma takılan şey şu: Yerleştirme sonuçları belli olduğunda önlisansdan kayıt sildirip yeni üniversiteye (lisans programı) kaydolacağım arada 1 hafta gibi bir süre oluyor. Askerlik için bir sorun olur mu yeni programa kaydolurken, şimdiden değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkürler.

O zaman size şöyle bir bilgi vereyim. Bir örgün ön lisans okurken başka bir örgün lisans programına kaydolabilirsiniz. (Bizzat yaptım oradan biliyorum 👍)

Aynı anda iki örgün lisans ya da ön lisans okuyamazsınız (açıköğretimler hariç)

Yani özetle hiç riske girmeyeyim diyorsanız kaydınızı sildirmeden kazandığınız/kazanacağınız okula kaydınızı yaptırabilirsiniz. Daha sonra okulda kayıt işleriniz bitince önceki okul kaydınızı sildirmeye gidebilirsiniz.

Şunu da belirteyim kayıt sildirme işleminden sonra e-Devlet'ten askerlik durumunu kontrol edin bazen evrak teslimleri uzun sürebiliyor. Değişiklik var ise askerlik şubeye öğrenci belgesi ile (yeni kaydolunan) gidip düzelttirin.

Yeni konular

Geri
Yukarı