Yeni cihazın mevcut Windows yüklü SSD'de işletim sistemini görmemesi

Emre.b

Femtopat
Merhaba,

Öncelikle yaşadığım sıkıntıyı kısaca anlatmaya çalışacağım; eksi masaüstü bilgisayarımda 2 adet SSD mevcuttu, bilgisayarı satmak için Windows işletim sistemi mevcut olan SSD'yi bilgisayardan sökerek diğer SSD ile bilgisayarı sattım, işletim sistemli SSD elimde olduğu için yedekleme gereksinimi duymadım.
Daha sonra ilerleyen vakitte SSD'ye "Ugreen Type-C 3.1 Gen2 to SATA 3" marka aparat alıp laptopumdan SSD'nin önce çalışıp çalışmadığını kontrol ettiğimde SSD'nin içerisindeki dosyalara erişim sağlıya biliyordum ve Windows klasörlerinin de içerisinde durduğunu gördüm, sonra BIOS ekranından SSD'deki Windows'u açmaya çalıştım fakat sistem SSD'de yüklü olan işletim sistemi görmüyordu.
Denemelerime rağmen Windows açılmadığı için tekrar masaüstü bilgisayara SATA kablosu ile bağlayıp Windows'u açmak istedim fakat yine sistem SSD'deki işletim sistemini görmedi.

SSD markası: "Toshiba OCZ 240GB TR200 Serisi SATA 3.0 SSD (555MB Okuma / 540 MB Yazma)"
SSD'nin içindeki dosyalara erişim sağlıya biliyorum fakat dosya formatında olmayan(Yapışkan notlar uygulamasında aldığım notlar vb.) Yedeklerime erişim sağlayamıyorum, internette çözüm yolu hakkında çok araştırma yaptım maalesef doğru bir çözüm bulamadım, içindeki bilgiler benim için önemli eğer çözümü hakkında yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim.

1.PNG

2.PNG

3.PNG

Windows'un boot dosyası bozulmuş olabilir. Laptoba aparatsız bağladığınızda ne hatası veriyor?

Birde 2 gün önce yaşadığım tecrübeyi aktarayım masaüstü bilgisayardan Windows kurup laptoba taktım disk ekleyin hatası verip duruyordu, boot hızını fast'dan normale çekip SATA kontrolcüsünü AHCI seçeneğinden diğerine geçirdim diski gördü. Tabi yine açılmadı sıfırdan laptoba takılıyken format atabildim. Masaüstünde atılan formatı ilginç bir şekilde görmüyorlar 2 dizüstü PC'de denedim. Hem UEFI hem de MBR.

Sistemin Boot edilmesi için gerekli dosyalar vardır.
Bu dosyalar muhtemelen diğer SSD de idi o yüzden sistem bu SSD'deki Windows'u algılamaz.

SSD'yi bir bilgisayara takıp içindeki dosyaları almanız ve format atarak bu SSD'ye tekrar windows kurmanız lazım.
Anladığım kadarıyla Windows'un içindeki bazı bilgileri kaybedeceğim örnek vermek gerekirse tarayıcı kayıtlarım, masaüstü notlarım vb. sistemi olduğu haliyle kurtarma ihtimalim var mıdır

Sizin eski Windows kurulumunu içeren SSD Data (D: ) diskinde EFI bölümü yok. Zamanında nasıl kurulum yaptınız bilmiyorum ama sanırım EFI bölümü diğer SSD içine atılmış. Şu vaziyette aküsü veya marş dinamosu olmayan araba gibi. Sapasağlam duruyor ama çalışması mümkün değil.

Şu an çalıştırdığınız Windows'u içeren diskin başında 100 MB EFI bölümü var dikkat ederseniz. İşte o ikinci diskte var olsaydı BIOS üzerinde bu diski seçip o sistemi açabilirdiniz. Şu halde mevcut EFI bölümü düzenlenerek dual boot yapılabilir. Bu sayede açılışta hangi Windows'u çalıştıracağınız size seçtirilir. Eskiden bunu normal BIOS sistemlerde yapardık ama ben hiç UEFI ile denemedim.

Eğer dual boot olmazsa o SSD Data bölümü baş taraftan kırpılarak EFI bölümü manuel olarak oluşturmayı deneyebilirsiniz.

Sizin eski Windows kurulumunu içeren SSD Data (D: ) diskinde EFI bölümü yok. Zamanında nasıl kurulum yaptınız bilmiyorum ama sanırım EFI bölümü diğer SSD içine atılmış. Şu vaziyette aküsü veya marş dinamosu olmayan araba gibi. Sapasağlam duruyor ama çalışması mümkün değil.

Şu an çalıştırdığınız Windows'u içeren diskin başında 100 MB EFI bölümü var dikkat ederseniz. İşte o ikinci diskte var olsaydı BIOS üzerinde bu diski seçip o sistemi açabilirdiniz. Şu halde mevcut EFI bölümü düzenlenerek dual boot yapılabilir. Bu sayede açılışta hangi Windows'u çalıştıracağınız size seçtirilir. Eskiden bunu normal BIOS sistemlerde yapardık ama ben hiç UEFI ile denemedim.

Eğer dual boot olmazsa o SSD Data bölümü baş taraftan kırpılarak EFI bölümü manuel olarak oluşturmayı deneyebilirsiniz.
Açıklama için çok teşekkür ederim, bu işlemi yapabilmem için adım adım içeren bir kılavuz var mıdır bildiğiniz, şayet nasıl yapılacağı hakkında bir fikrim yok, çok sağ olun tekrardan, çok araştırma yaptım ama bir türlü cevabını bulamamıştım.=)

Açıklama için çok teşekkür ederim, bu işlemi yapabilmem için adım adım içeren bir kılavuz var mıdır bildiğiniz, şayet nasıl yapılacağı hakkında bir fikrim yok, çok sağ olun tekrardan, çok araştırma yaptım ama bir türlü cevabını bulamamıştım.=)
Şu rehbere bakın:

Buradaki adımlarla o bölümden bir miktar kırpıp oraya EFI bölümü yerleştirebilirsiniz. Windows kurulumu içeren belleği oluşturduktan sonra var olan ve çalışan Windows'u içeren diski sistemden çıkarmanızı tavsiye ederim. Hatalı diski seçmeyesiniz diye. Ancak disklerinizi birbirinden ayırt etme şansınız varsa -ki mevcut olan 1 TB sanırım- diski sökmeye gerek yok.

Şu rehbere bakın:

Buradaki adımlarla o bölümden bir miktar kırpıp oraya EFI bölümü yerleştirebilirsiniz. Windows kurulumu içeren belleği oluşturduktan sonra var olan ve çalışan Windows'u içeren diski sistemden çıkarmanızı tavsiye ederim. Hatalı diski seçmeyesiniz diye. Ancak disklerinizi birbirinden ayırt etme şansınız varsa -ki mevcut olan 1 TB sanırım- diski sökmeye gerek yok.
yardımlarınız için çok teşekkür ederim, benim için çok aydınlatıcı oldu sayenizde problemi çözdüm ve rahatladım🙂

Geri
Yukarı