Windows harici yeni işletim sistemi önerisi

GNU/Linux masaüstü dağıtımlarda komutlar kolaylık sağliyor ama bu komutları kullanmak zorunda değilsiniz.
Tüm majör dağıtımların farklı paket yapıları vardır. Nasıl ki Windows'ta exe, msi gibi paketler varsa GNU/Linux dağıtımlarının da kendine özgü paketleri vardır. Deb, RPM vs...
Debian tabanlı bir dağıtımda Terminal'de sudo apt install x_paket yazmak bir kısayoldan, depodaki bir paket ve bağımlılıklarını yükleme kolaylığıdır. Komutu yazıp yönetici şifresini girer ve paketi kurarsınız.
Bu aslında Paket yöneticisini açıp oradaki x_paket'i arayıp bulmak ve kurmak için işaretlemek, seçimleri uygulamak ve yönetici onayı vermekle aynı şeydir.
Yine depo dışından dağıtıma uygun bir paketi indirip çift tıkla kurmaya başlayabilirsiniz.

Aslında Windows'ta kullandığınız birçok programın kaynağı GNU/Linux dünyasıdır.
Firefox, Thunderbird, Chromium, VLC, Transmission vb birçok açık kaynak yazılım...
Çoğu exe uzantılı program ve oyun da Wine, PlayonLinux, ProtonDB gibi emülatörlerle kurulabiliyor. Elbette bu konuda eksikler var ama aslında bu eksiklik kullanıcıların ticari yazılım bağımlılığından kaynaklanıyor.
Örneğin ofis için son derece gelişmiş açık kaynak platformlar var ama ille de MS Office kullanmak istiyorsanız Office 2007 sorunsuz kuruluyor. Daha güncel versiyonlar üzerinde de çalışılıyor. Ama Office 2007 ile MS tarafindaki ofis ihtiyacınızı sorunsuz karşılıyorsunuz.
Hocam Marketler veya uygulama yöneticileri ile indirmek 90 yıl sürer ve office 2007 kusursuz çalışıyor olabilir denemedim ama office 2007 kullanacaksam online'dan halletmek daha mantıklı birde ProtonDB ve Emülatörler hepsini desteklemiyor...

Hocam Marketler veya uygulama yöneticileri ile indirmek 90 yıl sürer ve office 2007 kusursuz çalışıyor olabilir denemedim ama office 2007 kullanacaksam online'dan halletmek daha mantıklı birde ProtonDB ve Emülatörler hepsini desteklemiyor...
Emülatörler tabi ki her şeyi desteklemiyor. Aslında hiç desteklemesi de gerekmezdi ama yine de ticari yazılım bağımlılarına bir taviz verilmiş işte.

Depolardan yazılım indirip kurmak ile terminalden aynı şeyi yapmak arasında sadece birkaç saniyelik pratiklik farkı var. İndirme hızı ve kurulum hızı değişmiyor ya...

Emülatörler tabi ki her şeyi desteklemiyor. Aslında hiç desteklemesi de gerekmezdi ama yine de ticari yazılım bağımlılarına bir taviz verilmiş işte.

Depolardan yazılım indirip kurmak ile terminalden aynı şeyi yapmak arasında sadece birkaç saniyelik pratiklik farkı var. İndirme hızı ve kurulum hızı değişmiyor ya...
Valla bende hiç öyle olmadı Linux Mint'te wine'ı indirmek için 30 DK bekledim uygulama yöneticisinden değilde terminalden indirdim 5 DK sürdü.

Valla bende hiç öyle olmadı Linux Mint'te wine'ı indirmek için 30 DK bekledim uygulama yöneticisinden değilde terminalden indirdim 5 DK sürdü.
Terminal özellikle güzeldir. İndirme hızı ise [elbette sizin internet hızınıza bağlı olarak (tabi bununla ilgili konuşmadığınızı biliyorum)] en az 1/2, indirdiğiniz yere göre internetinizin tamamı hızı kadar olabiliyor. Ayrıca depo ayarları vardır. Örneğin siz gidip bir dosyası Amerika'daki depodan (yanlış hatırlamıyorsam varsayılan ayarda böyleydi) indirmeye çalışırsanız tabi yavaş olur. Ayar yaparken sunucuları ve onların hızlarını gösterir size. Siz de en hızlı -ki coğrafi konum gereği Türkiye'de, bazen başka yerde- olan depoyu seçer ve indirmeye devam edersiniz. Wine'ı yarım saate kurduysanız cidden bir problem olmuş demektir.

Terminal özellikle güzeldir. İndirme hızı ise [elbette sizin internet hızınıza bağlı olarak (tabi bununla ilgili konuşmadığınızı biliyorum)] en az 1/2, indirdiğiniz yere göre internetinizin tamamı hızı kadar olabiliyor. Ayrıca depo ayarları vardır. Örneğin siz gidip bir dosyası Amerika'daki depodan (yanlış hatırlamıyorsam varsayılan ayarda böyleydi) indirmeye çalışırsanız tabi yavaş olur. Ayar yaparken sunucuları ve onların hızlarını gösterir size. Siz de en hızlı -ki coğrafi konum gereği Türkiye'de, bazen başka yerde- olan depoyu seçer ve indirmeye devam edersiniz. Wine'ı yarım saate kurduysanız cidden bir problem olmuş demektir.
Onları denedim mağaza,uygulama yöneticileri çok sıkıntılı ama terminaller de bir sıkıntı yok.

Geri
Yukarı