Windows harici yeni işletim sistemi önerisi

Crownguard

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
3
Başlıkta da yazdığı üzere. Bilgisayarımda Windows kullanıyordum lakin bu (sanırım 1000 küsur liraya satılan) orijinal Windows 10 değildi. Artık kaçak olduğu için kullanmak istemiyorum. Orijinali de pahalı olduğu için almak istemiyorum.

Güvenilir olup olmamasından değil, hakkı olan parayı vermediğim için de internetteki 5-10TL'lik keylerden de istemiyorum. Bu yüzden şimdilik apaçık Windows kullanamayacağım.

Linux gibi ücretsiz olan başka herhangi bir işletim sistemi kullanabilirim. Tek isteğim Windows'un yokluğunu çok hissetmeyeyim. Ayrıca daha evvel Linux Mint XFCE deneyimim olmuştu. Yani yabancı değilim.

Lazım olur diye sistem özelliklerim:
  • RAM: Silicon Power 4GB DDR3 133Mhz CL9 - Veritech 4GB DDR3 1333Mhz CL
  • Ekran kartı: AMD Radeon HD5450
  • İşlemci: Intel Pentium G645
  • Anakart: Gigabyte GA-H61M-S1

Vay canına, Windows'tan bu denli vazgeçmek zor olacaktır. Ona en yakın, desteği en çok olan ve kullanımı en basit Ubuntu var. Onun dışında belki Linux Mint olabilir.

Başlıkta da yazdığı üzere. Bilgisayarımda Windows kullanıyordum lakin bu (sanırım 1000 küsur liraya satılan) orijinal Windows 10 değildi. Artık kaçak olduğu için kullanmak istemiyorum. Orijinali de pahalı olduğu için almak istemiyorum.

Güvenilir olup olmamasından değil, hakkı olan parayı vermediğim için de internetteki 5-10TL'lik keylerden de istemiyorum. Bu yüzden şimdilik apaçık Windows kullanamayacağım.

Linux gibi ücretsiz olan başka herhangi bir işletim sistemi kullanabilirim. Tek isteğim Windows'un yokluğunu çok hissetmeyeyim. Ayrıca daha evvel Linux Mint Xfce deneyimim olmuştu. Yani yabancı değilim.

Lazım olur diye sistem özelliklerim:
  • RAM: Silicon Power 4 GB DDR3 133MHz CL9 - veritech 4 GB DDR3 1333MHz CL.
  • Ekran kartı: AMD Radeon HD5450.
  • İşlemci: Intel Pentium g645.
  • Anakart: Gigabyte GA-H61M-S1

Hackintosh ve Linux Mint Xfce daha iyi görünen bir Linux için Zorin OS Görünüm olarak Windows'un yokluğunu aratmayacaktır.

Birde işletim sistemi önermeyi bırakırsak İlk crack kullanıp paran olunca satın alabilirsin böylece bir fark kalmaz bir kez alıp zaten kullanıyorsun bir daha almıyorsun.

Linux'a çok yabancı olmadığınızı görüyorum. Tavsiye olarak Mint önerebilirim. Görsellik noktasında sizi tatmin edecektir. Lakin bunu Linux ön bilginiz olduğunu ön görerek sunuyorum.

Hackintosh ve Linux Mint Xfce daha iyi görünen bir Linux için Zorin OS Görünüm olarak Windows'un yokluğunu aratmayacaktır.
Hackintosh kaldırır mı peki? Kaldırırsa kuracağım.
Linux'a çok yabancı olmadığınızı görüyorum. Tavsiye olarak Mint önerebilirim. Görsellik noktasında sizi tatmin edecektir. Lakin bunu Linux ön bilginiz olduğunu ön görerek sunuyorum.
Detaylı olmasa da deneyimim var. Komutları ezbere bilmiyorum ama bir sorun olduğunda araştırıp terminalde uygulayabilirim.

Detaylı olmasa da deneyimim var. Komutları ezbere bilmiyorum ama bir sorun olduğunda araştırıp terminalde uygulayabilirim.
Detaylı rehberler technopat'ta zaten var ayrıca normal sistem gereksinimlerine göre MacOS araştırabilirsiniz.

Zaten bu bir süreçtir önce çok can sıkıcı olacaktır daha sonrasında ezber olduğu için hiç fark etmeden birçok işlemi yapmaya başlamış olacaksınız. Ama Windows'dan Linux'a geçmek ilk aşamada oldukça zor olacaktır. En azından benim için öyle olmuştu. Şimdi ise Windows'da bazen sıkıntılar yaşamaktayım. :)

Birde işletim sistemi önermeyi bırakırsak İlk crack kullanıp paran olunca satın alabilirsin böylece bir fark kalmaz bir kez alıp zaten kullanıyorsun bir daha almıyorsun.
Dediğiniz olabilir ama şayet gelecekte bir şey olur da almaz ya da alamazsam o zaman hoş olmaz.

Zaten bu bir süreçtir önce çok can sıkıcı olacaktır daha sonrasında ezber olduğu için hiç fark etmeden birçok işlemi yapmaya başlamış olacaksınız. Ama Windows'dan Linux'a geçmek ilk aşamada oldukça zor olacaktır. En azından benim için öyle olmuştu. Şimdi ise Windows'da bazen sıkıntılar yaşamaktayım. :)
Aslında ikisi bir kullanılabilir.
Dediğiniz olabilir ama şayet gelecekte bir şey olur da almaz ya da alamazsam o zaman hoş olmaz.

Şimdi herkes neredeyse bu dediğimi yaptı eskiden küçük yaşımızda oyun oynamak için internetten indiriyor veya bilgisayarcılardan CD alıyorduk.

Yeni konular

Geri
Yukarı