Rehber Yeni çıkan Windows 10 açığı

Dikkat, altta vereceğim kodları hiçbir yere girmeyin. Olacaklardan ben sorumlu değilim.

Şimdi size yaşadıklarımı ve bu sorunu nasıl çözdüğümü belirteceğim.

Sabit Diskinizi Öldüren Windows 10 Güvenlik Açığı Webtekno'nun böyle (Sabit Diskinizi Öldüren Windows 10 Güvenlik Açığı) dediği,
Enderman kanalının çekmiş olduğu videoda (
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
) gösterilen kodu, bir arkadaşım konuşurken paylaşmıştı. Ben de ne olduğunu bilmeden CMD'ye girdim (yetmemiş gibi Admin modunda girdim). Kod şu: cd c:\:$i30:$bitmap. Sakın tarayıcının URL kısmına veya CMD'ye yazmayın.

1611313238309.png

Kodu girip Enter'a bastığınız an karşınıza şu görsel çıkacak. Disk bozulması olarak algılanıyor bilgisyarda.

Yaptığım ilk iş CheckDisk oldu. CMD'yi admin olarak açıp chkdsk kodunu girdim, bilgisayarı yeniden başlatmamı istedi. Başlattım, başlangıçta "Repairing Drive C:" yazıyordu ama asla düzeltemedi. Her başlangıçta aynı şeyi ("Repairing Drive C:") söyledi.

CMD'ye fsutil dirty query c: yazdım. Bu kod diskin bozuk olup olmamasını gösteriyordu. Çıkan sonuç:
1611313625117.png

Evet, disk bozuk görünüyor, korkmadım değil.

O esnada disk okuma yazma hızım: (Diskimin vaadettiği 2000/2000)
1611313686265.png

Sağlık durumu: (Kingston olan SSD, Toshiba HDD. Kingston'a bakın.)
1611313723119.png

Disk'te bu açıdan bakınca sorun gözükmüyordu, ama Microsoft dirty yani kirli/bozuk diyordu.

SFC yaptım, bozuk şeyleri onardığını iddia etti. Yeniden başlattım ve aynı sonuç.

DISM de denedim, belki düzelir umudu ile, yine aynı. Dirty, dirty, dirty...

Artık umudumu yitirmeye başladım. Ta ki bilgili birkaç bilgili hocamın dedikleri üzerine.

Dediklerinin özeti: Aslında bu kod, Webtekno'nun iddia ettiğinin tersine, NTFS dosya sistemini bozuyormuş. Yani yazılımsal bir bozulma, donanımsal hiçbir sıkıntı yok, bunu zaten üstte paylaştığım değerlerden anlayabilirsiniz. Bana dosyalarımı yedeklememi önerdiler. Yedekledim. Onlara sorduğum sorulardan birkaçı:

-Hocam, NTFS dosya sisteminin bozulması donanımsal bir hasara veya kalıcı bir yazılımsal soruna neden olmaz değil mi?
+Olmaz merak etme :)

-Hocam, madem disk bozuk değil, neden CMD bozuk diyor?
+O kod yanlış bilmiyorsam Yazılımda bazı değerleri değiştiriyor, bu da diskin bozuk görünmesine yol açıyor.

-Peki Microsoft bu konuda adım atıyor mu?
+Yakın zamanda bu olaydan etkilenenlere yama yayınlayacaklarmış, alttaki görsel bunu söylüyor;
1611314341292.png

Peki başlangıç hızım nasıldı? Sonuçta disk bozuk olarak algılanıyor.:
Aynıydı, hatta o CMD'de Dirty demesi dışında fark bile yoktu. Sadece her başlangıçta disk taraması yapıp düzeltmeye çalışıyordu ancak beceremyiordu.

Sağ olsun çözümüme HDD'm koştu. Hemen verileri yedekledim ona. Ve Windows yükleme işine başladım. 1 dakika 46 saniyede Windows yüklendi. Hemen girdim masaüstüne, driverları kurdum ve CMD'ye fsutil dirty query c: yazdım.

Sonuç buydu:
1611314795839.png

Evet, her ne kadar çekinerek söylesem de çözüm format. Aslında format değil de, Diski silip baştan kurmak. Bu da ister istemez verilerin gitmesine yol açıyor.

Bu kod tehlikeli. Tarayıcının URL kısmına veya internet sitesine hatta kısayollara bile gömülebilyor. Siz siz olun, asla bilmediğiniz kodları CMD ya da farklı yerlere girmeyin.

Maalesef doğru. Dikkatli olmak gerekiyor. Zira önemli dosyaların kayıp olmasına yol açabilir.
Onu geçtim, daha kritik bir açık daha var;

NTFS açığı hadi bir nebze kurtarılabilir fakat linkini attığım açık bilgisayara mavi ekran verdiriyor. Hatta ben bile denedim, ben de mavi ekran (Insider olduğum için yeşil ekran) aldım. Çok şükür sisteme bir şey olmadı. Sadece yeşil ekran verdi ve yeniden başladı.
Microsoft'un her iki açığı da düzeltmesini bekliyorum. Umarım çok gecikmeden yama gelir.
Mavi ekran açığı sadece Windows 10'da var fakat NTFS açığı Windows XP'nin ilk sürümlerinde de tespit edilmiş. İlginç bir şekilde NTFS açığı Windows 7 ve 8.1'de yok, sadece XP RTM ve Windows 10'da var.

Onu geçtim, daha kritik bir açık daha var;

NTFS açığı hadi bir nebze kurtarılabilir fakat linkini attığım açık bilgisayara mavi ekran verdiriyor. Hatta ben bile denedim, ben de mavi ekran (Insider olduğum için yeşil ekran) aldım. Çok şükür sisteme bir şey olmadı. Sadece yeşil ekran verdi ve yeniden başladı.
Microsoft'un her iki açığı da düzeltmesini bekliyorum. Umarım çok gecikmeden yama gelir.
Mavi ekran açığı sadece Windows 10'da var fakat NTFS açığı Windows XP'nin ilk sürümlerinde de tespit edilmiş. İlginç bir şekilde NTFS açığı Windows 7 ve 8.1'de yok, sadece XP RTM ve Windows 10'da var.
Benim gördüğüm de buydu. Bu ikisinin de oluşmasına sebebiyet verecek bir açık ortaya çıktı anlaşılan, sorunların kaynağı sürekli NTFS'e dayanıyor.

dikkat, altta vereceğim kodları hiçbir yere girmeyin. Olacaklardan ben sorumlu değilim.

Şimdi size yaşadıklarımı ve bu sorunu nasıl çözdüğümü belirteceğim.

Sabit diskinizi öldüren Windows 10 güvenlik açığı Webtekno'nun böyle (Sabit Diskinizi Öldüren Windows 10 Güvenlik Açığı) dediği,
Enderman kanalının çekmiş olduğu videoda (
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
) gösterilen kodu, bir arkadaşım konuşurken paylaşmıştı. Ben de ne olduğunu bilmeden CMD'ye girdim (yetmemiş gibi admin modunda girdim). Kod şu: cd c:\:$i30:$bitmap. Sakın tarayıcının URL kısmına veya CMD'ye yazmayın.

Eki Görüntüle 847762

Kodu girip Enter'a bastığınız an karşınıza şu görsel çıkacak. Disk bozulması olarak algılanıyor bilgisyarda.

Yaptığım ilk iş checkdisk oldu. CMD'yi admin olarak açıp chkdsk kodunu girdim, bilgisayarı yeniden başlatmamı istedi. Başlattım, başlangıçta "repairing Drive C:" yazıyordu ama asla düzeltemedi. Her başlangıçta aynı şeyi ("repairing Drive C:") söyledi.

CMD'ye fsutil dirty query c: yazdım. Bu kod diskin bozuk olup olmamasını gösteriyordu. Çıkan sonuç:
Eki Görüntüle 847768
Evet, disk bozuk görünüyor, korkmadım değil.

O esnada disk okuma yazma hızım: (diskimin vaadettiği 2000/2000)
Eki Görüntüle 847772

Sağlık durumu: (Kingston olan SSD, Toshiba HDD. Kingston'a bakın.)
Eki Görüntüle 847773

Disk'te bu açıdan bakınca sorun gözükmüyordu, ama Microsoft dirty yani kirli/bozuk diyordu.

Sfc yaptım, bozuk şeyleri onardığını iddia etti. Yeniden başlattım ve aynı sonuç.

DISM de denedim, belki düzelir umudu ile, yine aynı. Dirty, dirty, dirty...

Artık umudumu yitirmeye başladım. Ta ki bilgili birkaç bilgili hocamın dedikleri üzerine.

Dediklerinin özeti: Aslında bu kod, Webtekno'nun iddia ettiğinin tersine, NTFS dosya sistemini bozuyormuş. Yani yazılımsal bir bozulma, donanımsal hiçbir sıkıntı yok, bunu zaten üstte paylaştığım değerlerden anlayabilirsiniz. Bana dosyalarımı yedeklememi önerdiler. Yedekledim. Onlara sorduğum sorulardan birkaçı:

-Hocam, NTFS dosya sisteminin bozulması donanımsal bir hasara veya kalıcı bir yazılımsal soruna neden olmaz değil mi?

+O kod yanlış bilmiyorsam yazılımda bazı değerleri değiştiriyor, bu da diskin bozuk görünmesine yol açıyor.

-Peki Microsoft bu konuda adım atıyor mu?
+Yakın zamanda bu olaydan etkilenenlere yama yayınlayacaklarmış, alttaki görsel bunu söylüyor;
Eki Görüntüle 847794

Peki başlangıç hızım nasıldı? Sonuçta disk bozuk olarak algılanıyor:
Aynıydı, hatta o CMD'de dirty demesi dışında fark bile yoktu. Sadece her başlangıçta disk taraması yapıp düzeltmeye çalışıyordu ancak beceremyiordu.

Sağ olsun çözümüme HDD'm koştu. Hemen verileri yedekledim ona. Ve Windows yükleme işine başladım. 1 dakika 46 saniyede Windows yüklendi. Hemen girdim masaüstüne, driverları kurdum ve CMD'ye fsutil dirty query c: yazdım.

Sonuç buydu:
Eki Görüntüle 847813

Evet, her ne kadar çekinerek söylesem de çözüm format. Aslında format değil de, diski silip baştan kurmak. Bu da ister istemez verilerin gitmesine yol açıyor.

Bu kod tehlikeli. Tarayıcının URL kısmına veya internet sitesine hatta kısayollara bile gömülebilyor. Siz siz olun, asla bilmediğiniz kodları CMD'ya da farklı yerlere girmeyin.

Dostum aynı komutu kendi bilgisayarımda çalıştırdım PC her açıldığında chkdsk yapıyordu CMD'ye chkntfs /x C: Yazınca düzeldi diskini öldürmüyor sadece diskinin bozuk görünmesine yol açıyor herhangi bir zararı yok. Korkulucak bir durumda yok.

E aynısını dedim zaten?
Her başlangıçta aynı şeyi ("Repairing Drive C:") söyledi.
Yani yazılımsal bir bozulma, donanımsal hiçbir sıkıntı yok, bunu zaten üstte paylaştığım değerlerden anlayabilirsiniz.

+O kod yanlış bilmiyorsam Yazılımda bazı değerleri değiştiriyor, bu da diskin bozuk görünmesine yol açıyor.
@reinsy

Yeni konular

Geri
Yukarı