Çözüldü Yeni diskte GPT mi, MBR mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Alper71

Centipat
Yer
Kırıkkale
Daha fazla  
Yeni bir SSD aldım disk yönetiminden tanılamaya yapacaktım. Karşıma GPT'ya da MBR'yi seçmem için seçenek çıktı. Bunların ne olduğunu bilmiyorum. Hangisini seçmem lazım?
Ve şunu söylememde fayda var. Yeni taktığım SSD eskisine göre çok daha iyi olduğundan Windows'u ve hız isteyen oyunları ona klonlayacağım disk klonlamadan.

Çözüm
Windows'u ve hız isteyen oyunları ona klonlayacağım disk klonlamadan.
Bu durumda diski o ekranda formatlamanıza gerek yok. UEFI Windows USB'si hazırlayıp kurulum ekranında formatlarsınız, GPT olur zaten.

Başlıktaki sorucunun cevabı da şöyle:
  • MBR (Master Boot Record): Eski tip dik bölümleme sistemi ve artık tedavülden kalktı. 2 TB ve üstü diskler için GPT kullanılmalı.
  • GPT (GUID Partition Table): Güncel disk bölümleme sistemi. Herkesin bunu kullanmasını öneriyoruz. Windows 8+ da macOS da bunu kullanıyor.
Ek bilgi için: MBR ve GPT Arasındaki Fark Nedir?
Windows'u ve hız isteyen oyunları ona klonlayacağım disk klonlamadan.
Bu durumda diski o ekranda formatlamanıza gerek yok. UEFI Windows USB'si hazırlayıp kurulum ekranında formatlarsınız, GPT olur zaten.

• MBR (Master Boot Record): Eski tip dik bölümleme sistemi ve artık tedavülden kalktı. 2 TB ve üstü diskler için GPT kullanılmalı.
  • GPT (GUID Partition Table): Güncel disk bölümleme sistemi. Herkesin bunu kullanmasını öneriyoruz. Windows 8+ da macOS da bunu kullanıyor.

Son düzenleme:
Çözüm

• GPT (GUID Partition Table): Güncel disk bölümleme sistemi. Herkesin bunu kullanmasını öneriyoruz. Windows 8+ da MacOS'da bunu kullanıyor.

UEFI kurulum yapacaksanız GPT, legacy ise MBR seçeceksiniz.

• GPT (GUID Partition Table): Güncel disk bölümleme sistemi. Herkesin bunu kullanmasını öneriyoruz. Windows 8+ da MacOS'da bunu kullanıyor.

Hocalarım öneriniz üzere GPT seçtim ama "yazma koruması var" hatası ile karşılaştım ne yapmam lazım?

Yeni konular

Geri
Yukarı