Yeni Eğitim ve Öğretim yılı hakkında düşünceleriniz

Ziya hocam bana güven veriyor. Yeni Eğitim ve Öğretim yılında tüm herkese başarılar dilerim, inşallah herkes hedeflediği yere ulaşır.

Daha da gerici eğitim politikası, karma eğitimi kaldırmaya yönelik adımlar, eğitim bütçesinden kısıp Diyanet bütçesini artırma, evrim teorisini kaldırıp zorunlu din derslerine tam gaz devam, İmam Hatip'lere ek bütçe diye liste uzar gider...

Ama şimdi yine birileri gelir yukarıda yazdıklarım içinden savunacak bir kısım bulur bu konuda. Aynı kişiyi başka bir konuda "dolar yükseliyeeeah" diye yakınırken görebilirsiniz... Böyle de garip bir ülkedir işte burası...

Ziya hocam bana güven veriyor.

Ziya hoca izinsiz tuvalete bile gidemez, kusura bakma...

Diğer yıllar göre hiçbir farkın olmadığı bir yıl olacak. Yani artık yaptıkları şeyin farkında bile değiller. En kısa örnek lise matematik müfredatından ele alalım. Lisede mantık diye bir konu var durmadan 9. Sınıf ile 11. Sınıf arasında değişiyor. Geçen sene mantık konusunu 11lere verdiler. Peki bu sene ne oldu? 9. Sınıflara verildi. Geçen sene 9 olan bir adam mantık görmedi bu sene 10. Sınıf oldu. Gelecek sene 11 olacak ve lise hayatı boyunca mantık diye bir konu işlemeyecek. (Birdahaki sene 11. Sınıflara alınmaz ise eğer.) 11 de logaritma gören adam bu sene 12. Sınıfın ilk konusu yine logaritma. Ne anlaşıldı bu işten? Dönüp dolaşıp aynı şey işlensin o zaman. Her sene kademeli değişen müfredat bu sene tüm basamaklarda birden değiştirdiler. Limit,türev integralden çoğu konu silinip sadeleştirildi. Peki neden bir düzen hala yok? Her sene neden bir konu siliniyor sürekli bir sadeleşme oluyor? Bundan önceki senelerde okuyanlar neden daha fazla konu görüyor? Bir düzen maalesef yok. Bu yıla kadar tekli eğitimin önemini anlatan meb bu sene saçma bir sınavsız girişten dolayı yüzlerce liseyi çift eğitime geçirdi. Çünkü normalde 300 kişi alan okul bu sene 600 kişi alınca mecbur bu olay yapıldı çünkü sınıf yok. Liselerde sabahçı öğlenci dönemi başladı. Sabah 7'de ders basliyor öğlenciler ise akşam saat 19.40 da çıkıyor. Böyle bir sistemden ne kadar verimli ders bekleyebilirsin? Kısaca bu seneki eğitim öğretim geçen yıllara göre kalite anlamında düşeceği bariz. Hakkımızda hayırlısı olsun ama bir şeylerin artık temelli değişmesi gerektiği ortada ve net.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı