Eğitim sistemi hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Bunun eğitim sistemiyle ne alakası var ki? Olay zaten diplomada değil.
2 soru yapan biri gitsin anormal bir üniversitenin anormal bir bölümünde okusun kimin umrunda?

2 soru yapan biri gitsin anormal bir üniversitenin anormal bir bölümünde okusun kimin umrunda?
Ya kimin umrunda diyorsun da bu anormal üniversitelere yatırılan milyonlar bizim cebimizden çıkmıyor mu? Onun yerine kaliteli eğitime ve geleceği parlak öğrencilere yatırım yapmamız gerekmez mi? "En iyi" üniversitelerimiz gün geçtikçe batıyor.

Ama o 2 soru çözen hile ile polis oluyor zabıta oluyor bir yerden destek alarak anlamsız adam okuyor okuyor mülakat'ta haksızlık yapılıyor bu nedir?

Şartlar neyi gerektiriyorsa ona uymak zorundasınız. Şu anda ogrenciysek mevcut sistem dahilinde elimizden geleni yapmalıyız başarılı olmak için. Sizin kalkan barajla falan işiniz olmamalı. Ciddi bir bölüm hedefi olanın mesela 10k girmek isteyen kişinin böyle şeyleri kafasına takmasina gerek yok. 10k'ya girmiş adamin diplomasi -kendini de gelistirirse- o zaman diploma olur işte
Seni anliyorum fakat her gelen onunu kabul edersen bu hayat insana cile gibi gelecektir. Senin dedigin durum daha cok YKS'ye seneye girecek veya bu sene girecekler icin gecerli diyebilirim ama gidip de bunu ortaokul veya ilkokul ogrencisi icin de gecerli diyorsan karsi cikarim.

Su an TR'de egitim sistemi kotu. Lafi fazla dolandirmaya veya uzatmaya gerek yok.

bir kağıt parçası diploma olduğunu anladım bunu şöyle anladım
Hayir, o diploma o bolum hakkinda egitim aldigini ve o alanda kendini ilerlerdigini gosteren resmi bir belgedir.

doktor olacak adam neden tarih dersini görüyor?
Tarih zorunlu olmasi gereken bir derstir. Insan tarihini bilmelidir. Ek olarak insan sadece bir tarafini gelistirmek zorunda degildir. Kendimden ornek verecegim, felsefe calisiyorum ama sayisalciyim. Elektrik elektronik muhendisligi de dusunuyorum ama felsefe kitaplari okurum. Cunku kendimi sadece bir alana bagli hissetmeyi sevmiyorum.

Konu sahibine egitim sistemi sorgulamasini ve kendisini de sorgulamasini oneririm. En son onerim ise kendini bilmen olacaktir.

Ya kimin umrunda diyorsun da bu anormal üniversitelere yatırılan milyonlar bizim cebimizden çıkmıyor mu? Onun yerine kaliteli eğitime ve geleceği parlak öğrencilere yatırım yapmamız gerekmez mi? "En iyi" üniversitelerimiz gün geçtikçe batıyor.
Bunu diyorum ben de. Ama geleceği parlak öğrenci seçimi için sınav yanlış.
Yani evet eğitim sistemi kötü ama bu bahsettiğiniz olay eğitim sisteminin kötülüğünün nedeni değil. Bu olay sonucu sadece.

Eğitim sistemi olması gerektiği gibi. Üniversite çok, mezun çok ama iyi üniversiteler hala aynı. İyi bir öğrenci için değişen bir şey yok.

Eğitim sistemimiz o kadar berbat ki, öğrenciler 2 yıl boyunca tüm hayatını sınava adıyor, sınavı hayatının merkezine koyuyor ama tam puan alsan bile gideceğin bir ODTÜ veya Boğaziçi dünya sıralamasında ilk 300 de bile yok.

Yetkililer eğitim ile o kadar övünüyor ama şöyle bir gerçek var Kanada da sınava hazırlanan bryan 1 yılda hazırlansa dünyanın en iyi ilk 100 üniversitelerinden birine girebiliyor, ama bizdeki bilal 2 yıl sınava hazırlanıyor girebileceği en iyi üniversite sıralamalarda 500-600'lerde belki daha da üstte.

Geri
Yukarı