Yeni Eklenen HDD görünmüyor ve VGA Ez Debug Led Sorunu

Raikkonen

Hectopat
Merhabalar, bu akşam başıma gelen anlamlandıramadığım ve çözemediğim bir konuda yardım arıyorum.
Sadece SSD bulunan bilgisayarıma 1TB Seagate Barracuda HDD takviyesi yaptım. Tüm bağlantıları yapıp bilgisayarı başlattığımda bir bip sesi duydum ve VGA Ez Debug Led'in sabit yandığını farkettim. Ancak ekran kartıma sorunsuz güç geldiğini gösteren Led1 de sabit beyaz yanıyordu anlam verememekle beraber acaba anakarta HDD'nin SATA kablosunu takarken ekran kartını mı oynattım da bir şeyler oldu diye düşünüp sök tak yaptım. Durum değişmedi. Daha sonra bilgisayarı bir diğer a.ma denememde hata ledi sürekli yanarken yaklaşık 1dk sonra bir anda söndü ve ekran geldi. Ekranda BIOS yada Boot menüye gitmek için şuna basın tarzı bir ibare vardı. BIOS a girmek için tıkladım ve BIOS'a girmeden bilgisayar açıldı şifremi girdim ve her şey normal kullanıyormuşum gibiydi.
HDD'yi aktive etmek istediğimde Disk Yönetimi sayfasında ise MBR/GPT seçimini GPT yaparak ilerlemek istediğimde 'Var olmayan bir aygıt belirtildi' hatası aldım. Aygıt yöneticisinde de gözüküyor disk. Bu aşamada benim bilgim bitiyor biraz araştırdım ama sonuç alamadım. Yardımlarınızı bekliyorum. İyi geceler herkese.
Sistemim:
Asus Dual RX 580
Ryzen 5 2600
MSI B450M Gaming Plus
Sandisk Ultra 512 SSD
2x8 Corsair 3000MHz
1TB Seagate Barracuda HDD
(Tüm sürücüler güncel, BIOS sürümü 1.60)
MSI forumunda bu konuya denk geldim, akşam deneyeceğim sizce işe yarar mı?
Konuda da arkadaşın en son sorduğu ‘But how could a HDD related to EZ debug VGA fail?’ sorusuna bir yanıt verilememiş.
Sanırım sorun hem SSD hem HDD olduğunda sistemin hangisini boot edeceğini şaşırıyor olması gibi bir şey. Ancak hala aklıma yatmıyor :)

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (28).png
    Ekran Görüntüsü (28).png
    611,1 KB · Görüntüleme: 120
  • Ekran Görüntüsü (30).png
    Ekran Görüntüsü (30).png
    614,8 KB · Görüntüleme: 46
  • IMG-9723.JPG
    IMG-9723.JPG
    1,3 MB · Görüntüleme: 30
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    627,2 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı