Yeni ekran kartı takarken sürücüler nasıl yüklenir?

NeocruZZ

Hectopat
Daha fazla  
Şu anda kullanmakta olduğum bir kasam var ve ekran kartım GTX 950. Yarın sipariş ettiğim yeni ekran kartım RTX 2060S elime ulaşacak. Ekran kartı söküp takmayı biliyorum, bunda bir sorun yok fakat driver konusunda ne yapacağımı bilmiyorum. Bilgisayarcımın bana dediği yeni ekran kartı alınca ona gidip yeni driverları kurdurtmamdı. Aksi takdirde mavi ekran hatası alacağımı söyledi ama ben bu konuyu pek bilmiyorum. Örneğin yarın ekran kartı geldiğinde eskisini söküp yenisini takarak bilgisayarı açıp driverları kendim yükleyemez miyim? Yoksa montaj işlemini gerçekleştirmeden önce halihazırda kullandığım ekran kartımın driverlarını silip ardından montaj sonrasınde yenisinin driverlarını mı yüklemeliyim? Bu konu hakkında bir bilgisi olan yardımcı olursa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler yanıtlarınız için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekstra yapacağın bir şey yok aslında. İsteğe bağlı olarak eski ekran kartının driverlarını DDU ile kaldır. (Kaldırmazsan da bir şey olmaz, sadece dosyaları kalır. Sonradan 3. parti uygulamalar ile silebilirsin.) Sonra kasayı açıp ekran kartını çıkarıp yenisini tak. Bilgisayarı aç ve windows 10 güncelleştirmeleri açıksa, bırak açıkta kalsın. Değilse güncelleştirmeleri aktif et. Windows 10 ekran kartı yazılımlarını kendi sunucularından indirip yüklüyor. Eksi yanıysa, driverların Windows sunucularında güncel olmaması. Bu yüzden Driver Booster gibi üçüncü parti uygulamalar ile ekran kartını güncelleyebilirsin.

Ekstra yapacağın bir şey yok aslında. İsteğe bağlı olarak eski ekran kartının driverlarını DDU ile kaldır. (Kaldırmazsan da bir şey olmaz, sadece dosyaları kalır. Sonradan 3. parti uygulamalar ile silebilirsin.) Sonra kasayı açıp ekran kartını çıkarıp yenisini tak. Bilgisayarı aç ve windows 10 güncelleştirmeleri açıksa, bırak açıkta kalsın. Değilse güncelleştirmeleri aktif et. Windows 10 ekran kartı yazılımlarını kendi sunucularından indirip yüklüyor. Eksi yanıysa, driverların Windows sunucularında güncel olmaması. Bu yüzden Driver Booster gibi üçüncü parti uygulamalar ile ekran kartını güncelleyebilirsin.
GeForce Experience ile yazılımı güncelleyemez miyim ? Bir de DDU ile sürücüleri kaldırdığımda bilgisayar direkt olarak kapanır mı ?

GeForce Experience ile yazılımı güncelleyemez miyim? Bir de DDU ile sürücüleri kaldırdığımda bilgisayar direkt olarak kapanır mı?

Hayır kapanmaz. Misal ben dün sürücülerimi güncelledim ve yüklenirken ekran kartı gözükmüyordu. Driver yüklendi ve ekran kartı tekrar gözüktü. Portta takılı olduğu sürece ekran kapanmaz.

Hayır kapanmaz. Misal ben dün sürücülerimi güncelledim ve yüklenirken ekran kartı gözükmüyordu. Driver yüklendi ve ekran kartı tekrar gözüktü. Portta takılı olduğu sürece ekran kapanmaz.
Anladım teşekkür ederim o halde yarın evde kendim kolayca hallederim. Ben de zahmetli ve zor bir iş sanıyordum :D

Anladım teşekkür ederim o halde yarın evde kendim kolayca hallederim. Ben de zahmetli ve zor bir iş sanıyordum :D
Rahat olun. BIOS ile falan işiniz olmadığı için sıkıntı olmaz. Kolayca halledersiniz maksimum 5 dakika sürer.
En kötü yapamazsanız-yaparsınız bence-yazarsınız buraya.
Bu arada kart hayırlı olsun arada kaynadı :D @NeocruZZ .

Rahat olun. BIOS ile falan işiniz olmadığı için sıkıntı olmaz. Kolayca halledersiniz maksimum 5 dakika sürer.
BIOS ile işim yoksa halledeceğimi düşünüyorum :D Hallettiğimde de yazarım o halde.
Bu arada kart hayırlı olsun arada kaynadı :D @NeocruZZ .
Teşekkür ederim :D
Son olarak ekran kartını taktığım zaman GeForce Experience programı üzerinden mi yüklüyorum driveri? @Azulaa

Son düzenleme:
BIOS ile işim yoksa halledeceğimi düşünüyorum :D hallettiğimde de yazarım o halde.

Teşekkür ederim :D.

Son olarak ekran kartını taktığım zaman GeForce Experience programı üzerinden mi yüklüyorum driveri? @Azulaa

NVIDIA kartım olmadığı için pek bilgim yok. AMD kullanıyorum. Muhtemelen sitesinden yükleniyordur. Google'ye yazınca çıkmıyorsa dediğiniz yere de bakarsınız. Endişeye gerek yok :).

NVIDIA kartım olmadığı için pek bilgim yok. AMD kullanıyorum. Muhtemelen sitesinden yükleniyordur. Google'ye yazınca çıkmıyorsa dediğiniz yere de bakarsınız. Endişeye gerek yok :).
Yani RTX2060S driver diye arattığımda bulamadım sanıyorum ki dediğim yerden yükleniyor. Teşekkürler tekrar.

Yeni konular

Geri
Yukarı