Yeni hard disk MRB mi GPT mi ?

Mstfymrtc

Hectopat
Başlıkta belirttiğim gibi 1 TB boyutunda yeni bir HDD aldım ve HDD'yi kullanılabilir hale getirmek için Disk Yönetimine girdiğimde karşıma şöyle bir ekran geldi;

3BwpA.png

Hangisini seçmeliyim?

Asus N56VZ laptobumda GTP kullanılıyormuş şu anda. Niye böyle bir şey yapmışlar ki acaba ? Laptoba 2 TB'dan büyük harddisk takanı daha görmedim ben :)

GPT'nin bir takım avantajları vardır. Mesela disk yönetimi MBR'a göre çok gelişmiştir. GPT kullan. Fakat her bilgisayarda çalışmaz. Sadece UEFI destekli PC'lerde çalışır.

Arkadaşlar geçen gün Windows 8 yüklü leptopa Windows 7 yüklerken öğrendim bende GPT ve MBR'nin ne olduğunu. Windows 8 ile birlikte artık GPT kullanılmaya başlanmış. Böylece diskin daha hızlı ve stabil çalışıyormuş. Ancak GPT biçimindeki diske Windows 7 işletim sistemini Gparted denilen bir program aracılığıyla yükleyebiliyorsunuz. Aklınızda bulunsun

Arkadaşlar geçen gün Windows 8 yüklü leptopa Windows 7 yüklerken öğrendim bende GPT ve MBR'nin ne olduğunu. Windows 8 ile birlikte artık GPT kullanılmaya başlanmış. Böylece diskin daha hızlı ve stabil çalışıyormuş. Ancak GPT biçimindeki diske Windows 7 işletim sistemini Gparted denilen bir program aracılığıyla yükleyebiliyorsunuz. Aklınızda bulunsun

Vista'dan beri var GPT. Ayrıca programa gerek yok. FAT32 şeklinde biçimlendirip ISO'nun içindeki dosyaları USB belleğe attığınızda sorun çıkmayacaktır.

GPT biçimindeki diske NTFS ile formatlanmış Windows 8 kuramazsınız.

Vista'dan beri var GPT. Ayrıca programa gerek yok. FAT32 şeklinde biçimlendirip ISO'nun içindeki dosyaları USB belleğe attığınızda sorun çıkmayacaktır.

GPT biçimindeki diske NTFS ile formatlanmış Windows 8 kuramazsınız.

Doğrudur daha önce denemedim ancak şuna eminim ki üstünde Windows 8 yüklü bilgisayara Windows 7 kurmak için Gparted programı ile diski NTFS biçimine çevirmek zorundasınız. Yapmazsanız format atarken "Bu diske Windows yüklenemez bu disk GPT biçiminde " diye hata alırsınız.

Konu eski ama bilgi olarak yazmak istedim. GPT dosya formatı değildir. Adında da geçtiği gibi GUID Partition Table dır. NTFS hala Windows tarafından kullanılıyor. Windows 8/8.1 ile gelen bir bilgisayara Windows 7 kurmak isterseniz bilgisayarınızı boot ederken UEFI olarak boot etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde harddiskin tüm partition larını silmeden kurulum yapamazsınız. UEFI olarak boot ederseniz sadece C kısmını format atarak kurulum yapabilir siniz.

Tuhaf fakat şöyle bir hata ya da bilmediğim bir konu ile karşı karşıyayım. win8 64 yüklü bilgisayara win10 kurmak istedim ve format cd mi taktım kurulum ekranına geldim, diski sildim ve bir baktım 500gb lık sildiğim disk 93 gb a düşmüş. Ne yaptımsa olmadı. BIOS u güncelledim, farklı sistemle denedim, 93 gb a format atıp aygıtı kontrol ettim Yönetimden baktım yok yok yok. HDD nin kalan birimi uçmuş. Tekrar win8 kurayım dedim yine 93gb den başka göstermiyor. GPT yaptım olmadı MBR yaptım olmadı. Yardıma ihtiyacım var; bu konuyu bilen var mıdır? Saygılar..

Başlıkta belirttiğim gibi 1 TB boyutunda yeni bir HDD aldım ve HDD'yi kullanılabilir hale getirmek için disk yönetimine girdiğimde karşıma şöyle bir ekran geldi;

3BwpA.png

Hangisini seçmeliyim?

Merhaba, aynı hata bende de var. MBR seçtim fakat yanlış işlev hatası verdı. Diğerini seçsem de aynı hatayı veriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı