Yeni HDD alırken dikkat edilmesi gerekenler

unknownplayer

Hectopat
Son düzenleyen: Moderatör:
Kasamdaki SSD yetersiz kaldı ve ben de HDD almaya karar verdim. Çeşitli sıkıntılar çekmemek için nelere dikkat etmeliyim?

Bilgisayarım:
WD Blue ya da P300 alman yararına olur, Barracuda serisi çok iyi değil.

HDD alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus SMR ve CMR farkıdır. SMR bir disk gördüyseniz almayın. SMR diskler dayanıksızdır ve performanslarını önemli ölçüde kaybetmeye meyillidirler. CMR diskler ise uzun süreler dayanıklılık için tasarlandığı gibi performanslarını da kolay kolay kaybetmezler. :)

SMR ve CMR nedir diye soracak olursanız; HDD'nin verileri nasıl yazacağını belirleyen kayıt yöntemidir. SMR'de veriler birbirine örtüşecek şekilde yazılır. CMR'de ise yan yana yazılırlar. SMR disklerde birbirine örtüşecek şekilde yazılan veriler bir noktadan sonra sorun çıkartırlar ve kötü sektöre kadar yolu vardır bu işin. CMR disklerde ise böyle bir durum olmadığı için hem güvenli hem de dayanıklıdırlar.

SMR olduğu için Seagate Barracuda önermiyorum. Neden alınmayacağını bu konum anlatıyor.
CMR olarak WD Blue ve Toshiba P300 tercih edilebilir. Bu diskler CMR oldukları için çok daha dayanıklılar. Seagate'in düz Barracuda diskleri SMR olduğu için hem kötü sektör oluşuyor hem de oluşunca kanser hücresi gibi tüm diski sarıyor.

HDD en hassas bilgisayar birimi.
İçinde ışık hızıyla dönen bir CD ve tam olarak her yere batmaya meyilli bir okuyucusu var.
Şimdi o ucun CDyi çizdiğini düşün :D.
Ya da CDnin düşünce darbe alıp sektörlerin bozulmasını.

HDD en hassas bilgisayar birimi.
İçinde ışık hızıyla dönen bir CD ve tam olarak her yere batmaya meyilli bir okuyucusu var.
Şimdi o ucun CDyi çizdiğini düşün :D.
Ya da CDnin düşünce darbe alıp sektörlerin bozulmasını.
Hocam haklısınız ama özel poşetlemeleri yok mudur bunun? Ben pek mağazadan alışveriş yapmıyorum da 😅

Yeni konular

Geri
Yukarı