Yeni M.2 SSD'ye Windows kurulmalı mı?

eutrias

Decapat
SSD veya HDD modeli
Kioxia 500 GB LRC10Z500GG8 M.2
Anakart
B560M-A Pro
Merhaba kullandığım bir SSD vardı şu an yeni bir M.2 SSD aldım fakat elimde boş USB olmadığından dolayı kurulum için USB hazırlayamıyorum acaba Windows'u M.2 SSD'ye kurmasam oyunları ve kullanacağım uygulamaları kursam olur mu yani M.2 SSD hızını normal kullanımda alabilir miyim?

Windows'u M.2'ye kurmadığınız sürece açılış süresi ve SSD'ye yüklü olan uygulamalarda hızlanma gerçekleşmez. Sadece M.2'ye kurduğunuz uygulamalar hızlanır.

Windows'u M.2'ye kurmadığınız sürece açılış süresi ve SSD'ye yüklü olan uygulamalarda hızlanma gerçekleşmez. Sadece M.2'ye kurduğunuz uygulamalar hızlanır.

Demek istediğim videolardan baktığım kadarıyla M.2 SSD ile normal SSD arasında Windows açılış hızı farkı 1 saniye bile yok bu yüzden bütün kullanacağım uygulamaları M.2'ye kuracağım.

Demek istediğim videolardan baktığım kadarıyla M.2 SSD ile normal SSD arasında Windows açılış hızı farkı 1 saniye bile yok bu yüzden bütün kullanacağım uygulamaları M.2'ye kuracağım.

Öyle de yapabilirsiniz. Zaten normal SSD'ler de günlük kullanım için oldukça yeterli. M.2 SSD'leri çok uyguna bulmadıkça alınmasını tavsiye etmiyorum. Günlük kullanım için ve sadece oyun oynayan birisi için M.2 almak gereksiz geliyor bana.

Öyle de yapabilirsiniz. Zaten normal SSD'ler de günlük kullanım için oldukça yeterli. M.2 SSD'leri çok uyguna bulmadıkça alınmasını tavsiye etmiyorum. Günlük kullanım için ve sadece oyun oynayan birisi için M.2 almak gereksiz geliyor bana.

Photoshop Premiere gibi programlar kullanıyorum ve yer yetmiyor aslında normal SSD alacaktım fakat 100TL fark olduğunu görünce M.2 aldım.

Photoshop Premiere gibi programlar kullanıyorum ve yer yetmiyor aslında normal SSD alacaktım fakat 100TL fark olduğunu görünce M.2 aldım.

100TL fark için değer tabii ki. Hayırlı olsun hocam.

NVMe SSD render performansini etkilemez ama timeline, playback performansini etkileyebilir.
Adobe Premiere Pro'da "Conforming" ve "Generating Peak File" islemlerini ciddi hizlandiriyor. Eger Final Cut'ta buna benzer bir islem varsa, böyle ciddi okuma hizi gereken islemleri hizlandirir ve işe daha cabuk baslamanizi saglar.

Playback performansi olarak videonun codec ve boyutuna bagli olarak SSD'de daha performansli oldugunu gozlemledim mesela Quicktime fortmatli videolar SSD'de olmali.

Yani islemci ne kadar iyi olursa olsun bazen HDD darbogazina takilabiliyor bu da timeline da takilmalar yapabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı