Yeni SSD'ye Windows kurma

senna27

Centipat
Merhaba arkadaşlar, forumdaki benzer konuları arattım ama benim sorum biraz daha farklı yardımcı olursanız sevinirim.
Asus Rog serisi 5 yıllık masaüstü bir PC'im var. Özellikleri de bayağı iyiydi, alırken birkaç yükseltme yapmak istiyorum (Malum yeni PC almak şu aralar çok tuzlu). CPU sıcaklık artık boşta 60-70 dereceleri, yüklü 80 - 90 dereceleri bulunca birkaç araştırma sonucu termal macunu yenilemem gerektiğini anladım. Hazır kasayı açacakken de malum bir SSD yükseltmesi yapayım dedim. Mevcutta 1 HDD var. Windows 10 burada C partion'una yüklü. Soruma gelirsek.

1. Yeni SSD yi taktığım zaman Windows'u da buraya yüklemek istiyorum. Bilgisayarı sistem - ayarlardan sıfırlayayım(ayarlar-güvenlik-kurtar-sıfırla seçeneği) mı yoksa usb den windows 10 yeni baştan mı yükleyeyim. Bu iki işlemin farkı var mı? Eğer resetlersem windows un kurulacağı disk i buradan SSD olarak ayarlayabilir miyim?

2. USB'den yüklersem halihazırda kullandığım önceden yüklü gelen Windows 10 lisans anahtarını tekrar kullanabilir miyim? Bazı yerlerde önceden yüklü windows olan laptop, hazır sistemlerin Windows'u tekrar yükleme seçeneğinde "Bu ürün anahtarı tekrar kullanılabilir olmuyormuş" gibi bir tartışma var. Bu doğru mu detaylı bilgiyi nereden bulabilirim?

Sıfırlama işleminde mevcut olan sürücüyü kullanır farklı bir sürücüyü kullandıramazsınız. Yani yeniden sistem yüklemeniz lazım mevcut olanı silip.

Bunun için 2 rehber bırakayım sana:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu iki kaynağa göre yapabilirsin.

2. sorunun cevabı ise evet kullanabilirsiniz. Microsoft hesabınıza veya anakarta gömülü ise key.

1. Tam olarak farkını bilmiyorum fakat temiz kurulum yapmak her zaman için daha iyidir.
2. Laptoplardaki Windows 10 keyleri anakarta gömülü olur yani aynı sisteme kurduğunuz için sorun olacağını sanmıyorum. Eğer ki derse sabit diskteki Windows'u silmek gerekebilir.

SSD'yi formatlamadan önce takıp disk yöneticisinden biçimlendir derim. CMD açıp açanlar da var kurulum sırasındaç

Öncelikle temiz windows kurulumu her zaman daha iyi olur. Gerekli dosyaları HDD tutup, sonra da SSD'ye güzelce windows kurmak en mantıklısı. Daha sonra HDD'den verilerinizi çeker biçimlendirirsiniz. Sıfırlamak ve temiz kurulum birbirinden farklı. Zaten sıfırlayınca aynı diskte işlem yaparsınız. Windows anahtarınız anakarta gömülü ise evet aynı key ile lisanslayabilirsiniz.

Kendinden lisanslı gelen laptopumu formatladığımda lisans gitmemişti sizinki de gitmez büyük ihtimalle.

Merhaba arkadaşlar teşekkürler cevaplarınız için. Microsoft un sitesinde şöyle bir cevap buldum:

Reinstall Windows 10 in Windows preinstalled Laptop

Burada kısaca yükleme esnasında "Windows 10'u bu bilgisayara tekrar yüklüyorum" seçeneğini işaretleyince aktivasyon sormuyormuş. Microsoft Activation Servers'da zaten bilgisayarınız kayıtlı oluyormuş.

SSD'yi formatlamadan önce takıp disk yöneticisinden biçimlendir derim. CMD açıp açanlar da var kurulum sırasındaç

Hocam bu gerekli mi ? Zaten SSD'yi taktıktan sonra BIOS'tan USB ile başlatı seçip kurulum esnasında da diski sorduğunda zaten SSD'yi seçeceğim. SSD'yi taktığım gibi kasayı kapatıp USB'yi takıp kuruluma başlamayı düşünüyorum.

Öncelikle temiz windows kurulumu her zaman daha iyi olur. Gerekli dosyaları HDD tutup, sonra da SSD'ye güzelce windows kurmak en mantıklısı. Daha sonra HDD'den verilerinizi çeker biçimlendirirsiniz.

HDD'deki verileri yedekliyorum şuan. Kurulum esnasında HDD'yi de silip tamamen temizleyeceğim. Çünkü 2 kısma bölünmüş HDD. SSD'den sonra tek part kullanmak istiyorum. Kusura bakmayın uzun zamandır format atmadım ve yedek bilgisayarım olmadığı için bazı şeyleri detaylıca düşünüp araştırıyorum. Mevcuttaki HDD'de Windows 10 yüklü olduğu için kurulum esnasında bu diski tamamen temizleme seçeneği oluyor mu? Bir de varsa HDD 1TB sizce 2 veya 3 kısma bölsem mi herhangi bir performansı etkiler mi?

Dostum HDD'yi boşaltmanıza gerek yok Windows kurduğunuzda verilerinizi SSD'ye aldıktan sonra biçimlendirip, bölünmüş diskleri birleştirebilirsiniz. Zaten format esnasında da aynı işlemi yapmış oluyorsunuz. Daha kolay olacak diye söylüyorum sizinki de olur ama uzun bir yöntem. Böldüğünüzde de herhangi bir performans kaybı yaşamazsınız.

Dostum HDD'yi boşaltmanıza gerek yok Windows kurduğunuzda verilerinizi SSD'ye aldıktan sonra biçimlendirip, bölünmüş diskleri birleştirebilirsiniz. Zaten format esnasında da aynı işlemi yapmış oluyorsunuz. Daha kolay olacak diye söylüyorum sizinki de olur ama uzun bir yöntem. Böldüğünüzde de herhangi bir performans kaybı yaşamazsınız.

Şimdi hocam şöyle söyliyeyim. Şu an tek HDD'de kısımlar şöyle:
Yerel disk C: 150 GB, Windows kurulu, programlar kurulu.
Yerel disk D: 900 GB, birkaç program kurulu, tüm dosyalarım burada.

Şimdi format atarken Windows kurulacağı yer olarak ben yeni SSD'yi seçeceğim. Peki eski HDD'deki kurulu olan Windows bu işlem esnasında kendini oradan temizleyecek ve yeni SSD'ye mi aktaracak? Dosyalar gitsin hocam benim için sıkıntı değil. Programlar da zaten hepsi açık kaynak kodlu sıkıntı yok indirip kurarım tekrar.

Yani benim kafam biraz karıştı açıkcası :) yine de cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Yok hocam siz yeni Windows kurmanızla eskisinin hiçbir alakası olmayacak. Ben dosyalarınızı silinmesin ve tekrar kurma zahmetinde olmayın diye söyledim. Veriler önemli değilse format atarken hepsini siler SSD'ye Windows kurarsınız. Aklınıza takılan Birşey olursa bildiğimiz kadarıyla yanıtlamaya çalışırız dostum. Kolay gelsin.

Geri
Yukarı