Yeni Macbook Air

Birkaç saat önce tanıtılan yeni Macbook Air, artık daha uzun bir pil ömrü ve daha güçlü bir donanıma sahip.

11 saate kadar pil ömrü, 4 çekirdekli Intel 10. Nesil i5 ve i7 işlemci seçenekleriyle yeni nesil Macbook Air, ilk 4 çekirdekli Macbook Air olacak. Grafik konusunda ise Intel iris plus ile %80 daha fazla performans alabilmek mümkün.

Depolama konusunda da yeniliğe giden Apple; en az 256 GB, en fazla 2 TB SSD sunuyor. Bunun yanında standart olarak 8 GB olan belleği 16 GB'a çıkarmak mümkün.

Klavyede de bir değişim söz konusu. Artık yeni Macbook Air'larda Macbook Pro modellerinde bulunan magic keyboard bulunacak. İlk başta alışması kolay olmasa da eski Macbook Air klavyelerinden daha iyi olduğunu ve insana yazmayı sevdirdiğini belirtebilirim.

Parayı sadece donanıma vermezsiniz, müşteri deneyimine de verirsiniz. Bazı markalar kişiye kendisini ayrıcalıklı hissettirmek için vardır. Mesela Bentley markasını ele alalım, ondan daha performanslı, daha yüksek güvenlikli, daha çok yakıt tasarrufu sunan, daha konforlu araçlar üreten markalar da vardır ama Bentley alan kendini özel hissetmek de ister. Bunu satış öncesi ve sonrası hizmette de şirketler hissettirir zaten, özellikle de müşteriye verdiği satış sonrası destek anlamında.

Koton %100 pamuklu tişördü 30 TL’ye satıyorken, Versace 4500 TL’ye tişört satar ama %100 pamuğu veya ipek kumaşı bile çok görebilir müşteriye. Bu tamamen marka algısıyla ilgili.

Macbook ve masaüstü Windows PC kullanan biri olarak ben Windows’cuyum. Fakat bilgisayarımın garantisi bitmiş olmasına rağmen müşteri hizmetlerine bağlanıp, ister donanımsal, ister yazılımsal bir destek alabiliyorum. Üstelik bu desteği veren kişi benimle, sanki bana rica minnet yardım ediyormuş gibi konuşmuyor, çözüm bulmak için elinden geleni yaparak, samimi bir iletişim kuruyor, size bununla ilgili bir mail atıyorum, tekrar bana ulaşmak isterseniz gönderdiğim maili cevaplayabilirsiniz diyor. HP, Acer, Asus gibi markalarda düzgün bir müşteri hizmetleri iletişimini geçtim, sırf her aradığınızda farklı bir temsilciye bağlanıp, sorunu her birine tekrar tekrar anlatmak zorunda kalmak bile sinir hastası olmak için başlı başına bir etken. Kendini özel hissetmek isteyen adam niye uğraşsın şimdi HP ile, 4 çekirdek fazlasıyla mı çözecek sorununu?

iPhone’un her 2 kişiden 1’inin elinde olması bu müşteri deneyiminin standardını düşürüyor elbette ama hala en sorunsuz işleyen satış sonrası destek Apple’da. 6 GB RAM’li Xiaomi ile 3 GB RAM’li iPhone’un kullanım ömrünün aşağı yukarı aynı olması, kağıt üzerindeki donanımın her şey olmadığını da açıklıyor, zaten yukarıda belirtilmiş.

Parayı sadece donanıma vermezsiniz, müşteri deneyimine de verirsiniz. Bazı markalar kişiye kendisini ayrıcalıklı hissettirmek için vardır. Mesela Bentley markasını ele alalım, ondan daha performanslı, daha yüksek güvenlikli, daha çok yakıt tasarrufu sunan, daha konforlu araçlar üreten markalar da vardır ama Bentley alan kendini özel hissetmek de ister. Bunu satış öncesi ve sonrası hizmette de şirketler hissettirir zaten, özellikle de müşteriye verdiği satış sonrası destek anlamında.

Koton %100 pamuklu tişördü 30 TL’ye satıyorken, Versace 4500 TL’ye tişört satar ama %100 pamuğu veya ipek kumaşı bile çok görebilir müşteriye. Bu tamamen marka algısıyla ilgili.

Macbook ve masaüstü Windows PC kullanan biri olarak ben Windows’cuyum. Fakat bilgisayarımın garantisi bitmiş olmasına rağmen müşteri hizmetlerine bağlanıp, ister donanımsal, ister yazılımsal bir destek alabiliyorum. Üstelik bu desteği veren kişi benimle, sanki bana rica minnet yardım ediyormuş gibi konuşmuyor, çözüm bulmak için elinden geleni yaparak, samimi bir iletişim kuruyor, size bununla ilgili bir mail atıyorum, tekrar bana ulaşmak isterseniz gönderdiğim maili cevaplayabilirsiniz diyor. HP, Acer, Asus gibi markalarda düzgün bir müşteri hizmetleri iletişimini geçtim, sırf her aradığınızda farklı bir temsilciye bağlanıp, sorunu her birine tekrar tekrar anlatmak zorunda kalmak bile başlı başına bir etken.

iPhone’un her 2 kişiden 1’inin elinde olması bu müşteri deneyiminin standardını düşürüyor elbette ama hala en sorunsuz işleyen satış sonrası destek Apple’da. 6 GB RAM’li Xiaomi ile 3 GB RAM’li iPhone’un kullanım ömrünün aşağı yukarı aynı olması, yazılı donanımın her şey olmadığını da açıklıyor, zaten yukarıda belirtilmiş.
Bahsettiğiniz kesim çok küçük bir parçası kitlenin. Mac için bu oran daha yüksektir ancak iPhone kullanıcılarının %90'ının gösterişten başka hiçbir ihtiyacı yok, destek vesaire hikaye onlar için ancak lafa gelince övmek için kullanırlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı