Yeni nesil konsollarda 4K performansı nasıl?

Her iki konsolda oyunlarda Native 4K oyunlarda. 850p-1200p çözünürlüklerde çalışıyor çoğu oyun.
Mesela Alan Wake 2 performans modunda 847p 60 FPS çalışıyor.
Hiçbir konsol vermiyor. One X sadece deneme amaçlı yapıldı.

Her iki konsolda oyunlarda native 4K veremiyor. 850P-1200p aralığındaki çözünürlüklerde çalışıyor çoğu oyun. 4K aldatmacasına kanmamak gerek.
Mesela Alan Wake 2 PS5 performans modunda 847p 60 FPS çalışıyor ama çoğu oyun stabil 60 FPS'de veremiyor.

Onlar FSR, DLSS gibi upscale yapıyor. Alakası yok, PS4 bile o çözünürlükte çalışmıyor :D ayrıca görüntü kalitesi 4K'ya çok yakın. Kendim denedim.

Onlar FSR, DLSS gibi upscale yapıyor. Alakası yok, PS4 bile o çözünürlükte çalışmıyor :D ayrıca görüntü kalitesi 4K'ya çok yakın. Kendim denedim.
Series S yapıyor mu hocam upscale?

Ben hala moderatörün konuya yaptığı değişiklikte kaldım vallahi. Kıyaslama yapmadım ki ben.

İngilizcen varsa Digital foundry'i takip etmeni öneriyorum.

Arkadaşım aynı şeyleri söylüyoruz zaten. Oyunların render yani base çözünürlükleri 850-1200p aralığında genellikle. Bu base çözünürlüklerden 1440p gibi çözünürlüklere FSR görüntü yükseltme metodları ile upscale ediliyor. Fakat output çözünürlüğün 1440p veya daha üzerinde olması oyunların 4K da çalışıyor olduğu anlamına gelmiyor native render çözünürlüğü 1080p altı çünkü

Bu nesli 60 FPS tamamlayamaz mı?

Tamamlayamaz. 720p upscale yaparlarsa anca.

İngilizcen varsa digital Foundry'i takip etmeni öneriyorum.

Arkadaşım aynı şeyleri söylüyoruz zaten. Oyunların render yani base çözünürlükleri 850-1200p aralığında genellikle. Bu base çözünürlüklerden 1440p gibi output çözünürlüklere FSR gibi görüntüyü yükseltme metodları ile upscale ediliyor. Fakat bu demek değil ki b sayede oyunlar 4K çalışıyor hayır 1080p altı çözünürlüklerde çalışıyor çoğu oyun.

Takip ediyorum, merak etmeyin. Çoğu oyun native 4K 30FPS çalışıyor. Dinamik (upscaled) 4K 60FPS çalışıyor. Upscale olduğu için o çözünürlükleri göstermesi normal. Ben anladım sizin ne dediğinizi. Ben görüntü kalitesine bakarım, arkada ne renderlar döndüğü umurumda olmaz. Oyun 4K gibi gözüküyor mu? Gözüküyor.

Geri
Yukarı