Yeni nesil sistemler beklenir mi?

TimurCan07

Hectopat
Yer
antalya
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Elimde 40000TL var (dolar olarak yani değer kaybetmez) Eylül'ün başı gibi sistem toplamak istiyordum elimde halihazırda ASUS TUF GT501 kasası var 40000 parayla kendime Full ASUS AMD Ryzen 5 5600X ASUS ROG STRIX 3080 sistem topladım bu sistemimi almalıyım ya da bekleyip RTX 4070/Ti ve AMD Ryzen 5 7600X sistem mi toplamalıyım sizce 40000 TL toplayabilir miyim?
Not: Yeni çıkan parçalar çıktığı gün Türkiye'ye geliyor mu ve fiyatları normal mi oluyor?

Elimde 40000TL var (dolar olarak yani değer kaybetmez) Eylül'ün başı gibi sistem toplamak istiyordum elimde halihazırda ASUS TUF GT501 kasası var 40000 parayla kendime Full ASUS AMD Ryzen 5 5600X ASUS ROG STRIX 3080 sistem topladım bu sistemimi almalıyım ya da bekleyip RTX 4070/Ti ve AMD Ryzen 5 7600X sistem mi toplamalıyım sizce 40000 TL toplayabilir miyim?
Not: Yeni çıkan parçalar çıktığı gün Türkiye'ye geliyor mu ve fiyatları normal mi oluyor?

Bence dolar bu halde iken düşeceğini beklemiyorum ayrıca 4000 serisi 3090'dan daha pahalı olacaktır diye düşünüyorum.

40000TL'ye toplaman zor olur dostum, ucu ucuna yeter, bence yeni nesili bekleme, çünkü ülkemizde beklemenin zararını cebimizden misliyle ödüyoruz ve aslında sürekli yeni nesil sistem diyeceğimiz sistemler çıkıyor, en en en yenisini bile alsan ertesi hafta bir yenisi daha çıkıyor, şu anki duruma göre AMD tarafından değil de i9'lu DDR5'li bir sistem toplamak bana daha akıllıca geliyor.

Edit: İkitane 3070 Ti'a 36.000TL verdim, hesabını ona göre yap dostum.

Yeni nesil işlemcileri ve ekran kartlarını 40000tl ile toplayamazsın gibime geliyor. Ayrıca 40000tl ile topladığınız sistemde 5600x düşük kalmış daha iyi bir işlemci alınır o bütçe ile ve umarım ekran kartı 10gb versiyon degildir.

Yeni nesil işlemcileri ve ekran kartlarını 40000TL ile toplayamazsın gibime geliyor. Ayrıca 40000TL ile topladığınız sistemde 5600X düşük kalmış daha iyi bir işlemci alınır o bütçe ile ve umarım ekran kartı 10GB versiyon degildir.

Ekran kartı 10GB ama parçalar Full ASUS o yüzden böyle bir fiyat oldu bir de sistem 40000 değil de 37500 civarı ama 40000 çıkabilirim işlemci ne alabilirim AMD.

Eğer şu anda toplayacaksanız Intel almanızı tavsiye ederim Intel 12. nesil AMD 5000 serisinden daha iyi bence (top seviye işlemcileri kastediyorum) eğer yeni nesil işlemcileri bekleyeceğim derseniz büyük ihtimalle AMD daha güçlü olur ama beklenmedik bir sekilde Intel de gol atabilir. Yeni nesil işlemcilerde (özellikle AMD) DDR5 zorunlu olacak diye biliyorum Intel ise son kez DDR4'e izin verecek bu yüzden DDR5 anakart ve RAM'ler almanız gerekecek ( çok pahalılar). Yeni nesil işlemciler ve ekran kartlari zaten çok pahalı olacak üstüne DDR5 masrafi eklenirse 40000TL bütçe ile bu işin içinden çıkmayabilirsiniz. Tavsiyem şimdi alın.

Geri
Yukarı