Yeni nesil sorular nasıl çözülür?

aKaann

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar, önümüzdeki sene LGS'ye gireceğim yeni nesil sorulara pek alışkın değilim. Yaz tatilinde çoğunlukla yeni nesil sorular çözmeye çalışacağım 5 soru çözüyorsam 3 tanesini falan yapabiliyorum. Sizce nasıl çalışmalıyım?

Yazabildiğin kadar denklem kurmaya çalış. Verilen bilgilerin hepsini kullanmaya çalış. Kullanmadığın bilgileri nasıl kullanabilirim diye kafa yor. Adım adım geliştiğini göreceksin.
Ayrıca, seviyenin çok üstünde soru çözmeye çalışmak en başta pek iyi olmaz. Daima yapabileceğin soru seviyesinin bir tık üstünü hedeflemek lazım. Yani kolay soruları çöz, orta seviyeleri çöz, en son zorları çöz gibi yaparsan iyi olur.
Kalem kullanmaktan çekinme. Aklından geçen her şeyi yaz.

Yeni nesil dediğin soru tarzı mantıksal yorumlama soruları aslında. Eskiden bizim devirde yeni nesil soru diye bir şey yoktu direkt sorardı ne sormak isterse. Şimdi kardeşimi çalıştırıyorum ve bu soruların hepsinin asıl amacının akıl karıştırmak olduğunu düşünüyorum. Önce soruyu oku ve ne anlatıyor diye iyice düşün. Asıl önemli olan okuduğunu anlamak. Sonra da korkmadan soruyu dene, hiçbir soruya bakıp ben bu soruyu yapamam deyip geçme. Bol bol soru çözüm videosu izle ve hocalardan taktikleri kap. Boş zamanlarında Dünya Klasiklerinden kitaplar oku çok fazla faydasını görürsün. Bol bol soru çöz, göreceksin ne kadar çözersen o kadar gelişirsin.

Yeni nesil soruları yapabilmek için önce eski nesil soruları ve konuyu iyi bilmeli ondan sonra da okuduğunuzu anlamalısınız. Şimdiden yapmanız gereken, eski nesil soruları iyi öğrenmek ve o konulara iyi çalışmaktır. Ek olarak günlük 30 dakika ya da 1 saat kitap okumalısınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı