Yeni NVIDIA RTX ekran kartı driverı

Hocam Geforce Experience kurmazsak, gelen güncellemeleri nasıl kuracağız. Önceki sürümün üzerine kurulum exe'sini mi çalıştıracağız yoksa sürekli DDU ile silip yeni sürümü mü kuracağız?
NVIDIA yeni driver kurarken zaten önceki sürümü otomatik kaldırıyor. Bir şey yapmanıza gerek yok.

DDU'yu sadece çok eski bir sürümün üzerine en yeni sürümü yüklerken, ekran kartını değiştirdiğinizde veya yeni sürümü değiştirip eski bir sürüm yüklemek istediğinizde kullanın.
Yeni güncellemeleri de ayda bir (veya yeni bir AAA oyun çıktığında genelde yeni bir sürücü sürümü de geliyor) nvidia sitesinden tekrar indirerek ve nvidia slimmer ile tekrar aynı işlemi uygulayarak yapabilirsiniz. Kurarken seçeneklerden "temiz kurulum"u işaretlerseniz, DDU'nun yaptığını yapmış olursunuz zaten. Geforce Experience de aynı işlemi yapıyor. Sadece güncelleme yapacaksanız ddu'ya gerek yoktur.

Ayda bir 5 dakikanızı ayırarak bu işlemi yapmak, "sorumlu bir ekran kartı kullanıcısı" olmanızı sağlar; "nvidianın verilerini toplayıp kullandığı müşteri" olmanızı da engeller.

NVIDIA sürücü indirirken kesinlikle Türkçe seçmeyiniz. Sizin kartınızın son sürümü 531.18 WHQL'dir ancak Türkçe seçince daha eski sürümleri indirmenize olanak sağlanıyor.
Ayrıca GeForce Experience ve Overlay'ini kullanmıyorsanız (ki her ne olursa olsun kullanmanızı önermiyorum, arka ve ön planda RAM+işlemci kullanarak FPS kaybı yaşattığı için, test ettim onayladım) kurarken mutlaka NVIDIA slimmer uygulaması ile gereksiz telemetry, NVIDIA HDMI sound (sesi HDMI'dan almıyorsanız), GeForce Experience gibi eklerden arındırın, bu şekilde bilgisayarınızda daha az arka plan görevi çalışacaktır.
Maalesef ki kare hızı oyun kazandırıyor :)

Biraz daha açar mısın konuyu hocam bende uygulayayım Experience'tan yeni güncelleme gelince yükleyip hızlı kurulum ile kurmaktayım bende.

Adım 1) Önce Nvidia web sayfasından en güncel sürücünüzü İngilizce olarak indirin.
Adım 2) Ardından DDU ve Nvidia Slimmer uygulamasını indirin.
Adım 3) Masaüstündeki ağ simgesine sağ tıklayarak gelişmiş ağ ayarlarınızı açınız ve internet bağlantınızı devre dışı bırakınız (windows update kendi kendine sürücü indirmesin diye)
Adım 4) Güvenli moda geçip DDU ile eski sürücünüzü kaldırınız. Güvenli moddan çıkınız.
Adım 5) Nvidia Slimmer uygulamasını açıp indirdiğiniz sürücüyü seçin.
Kısa süre bekleyin, bir hata ile karşılaşacaksınız, tamam'a basın. Ardından Install'a basın ve tekrar tamam'a basın. Sıradan gibi gözüken bir nvidia sürücü kurulumu başlayacak.
Express install değil Custom Install'ı seçip Clean install'ı seçin ve sürücüyü kurun.

Bir sonraki güncelleme geldiği zaman (2-4 haftada bir gelir) adım 1 ve 5'i tekrarlayın.

İndirmeyi Geforce Experience üzerinden yapmayı denediniz mi? Ben hep orayı kullanıyorum, bu zamana kadar çok şükür herhangi bir sorunla karşılaşmadım.
Exp üzerinden indir diyorum. 'indirirken bir hata oluştu' yazıyor. Ve ilk defa böyle bir şey dedi. DDU ile kaldırdım. Yenisini indirdim yine ekran gitti ve gelmiyor. Orada kilitleniyor ekran gidince. Yeniden devreye girmesi lazım ya. Girmiyor işte. Yeniden deneyeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı