Yeni RAM aldıktan sonra bir şeyler garip gitti

Tarot

Femtopat
Daha fazla  
Anakart
b450m s2h
İşlemci
ryzen 5 1600
8 GB RAM'im vardı HyperX Fury idi uyumlu olsun diye bir tane daha HyperX Fury RAM aradım ama doğru düzgün bulamadım. Sonra seri numarası aynı olan ve bendekini nereden sipariş ettiysem oradan sipariş ettim. Bugün de elime ulaştı fakat bu RAM'in üstünde Fury Beast yazıyor ama seri numaraları aynı. BIOS'a girdiğimde XMP yoktu fakat oyunlara girdiğimde bir sorunla karşılaşmadım. Uyumlu olmayan Hikvision RAM'im vardı onu taktığımda mavi ekran alıyordum onu denemek için oyunlarda test ettim bir sorun olmadı. CPU-Z'den kontrol ettim farklılıklar var. Slot 4 olan yeni aldığım RAM.

1681124401216.png

1681124412504.png

Slot 4'te olan RAM sahte olabilir. XMP profili yok gözüküyor. Bu haliyle gecikme değerleride çok yüksek. Tam olarak anlayan birisi yorum yapabilir bu konuda bana sahte gibi geldi.

Seri numarasından teyit ettir Kingston'a mail atıp. Slot 4'te olan RAM'in SPD profilini yazılmamış gibi gözüküyor. Belki QC hatası da olabilir. Ama RAM'in içinde kullanılan çip aynı. Manuel olarak 3000MHz seçtikten sonra 15-17-17-36-69 zamanlamalarını 1.35V girerek deneyebilir misin?

Aldığım yerden iade/değişim talebi yaptım bana da sahte geldi. En mantıklı böyle gibi.
Seri numarasından teyit ettir Kingston'a mail atıp. Slot 4'te olan RAM'in SPD profilini yazılmamış gibi gözüküyor. Belki QC hatası da olabilir. Ama RAM'in içinde kullanılan çip aynı. Manuel olarak 3000MHz seçtikten sonra 15-17-17-36-69 zamanlamalarını 1.35V girerek deneyebilir misin?
BIOS'la uğraşmak istemiyorum en son uğraştığımda BIOS resetlenmiyordu teknik servise gönderdim. Yine de teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı