Çözüldü Yeni RAM takılınca HDD bozuldu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
1
Daha fazla  
Selamlar. Sistemimde 8 GB DDR4 RAM mevcuttu. Aynı RAM'den bir adet daha aldım. Bu sabah geldi ve sisteme taktığımda görüntü gelmedi. İlk başta RAM sıkıntılı diye düşündüm tek tek RAM'leri denerken HDD'den garip bir ses geldi. RAM'leri denerken toplam 4-5 kere kapatıp açmışımdır ama dediğim ses sadece 2 kere çıktı. Anakartda da EZ Debug ledlerinden VGA LED'i yanıyordu alakasız bir şekilde. Sonra HDD'nin SATA ve güç kablosunu çekip öyle denedim ve sistem sorunsuz bir şekilde açıldı. İki RAM'de sıkıntısız bir şekilde çalışıyor. Ama HDD'yi bağladığımda sistem açılmıyor. Düne kadar sıkıntısız çalışıyordu sistemin bütün parçaları. Yeni RAM'i takınca böyle bir şey oldu. Neden olduğu hakkında fikri olan yardımcı olabilecek var mı?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Not: İlk başta bir kablo falan takıldı sandım çünkü sistemin içi çok karışık maalesef. Ama takılan bir kablo falan yok ses içeriden geliyor. Ve bu ses çıksa da çıkmasa da HDD takılıyken sistem açılmıyor.

Sistem özelliklerim:
  • i3 10100F.
  • MSI B460M-A PRO.
  • MSI GTX 1050 Ti Gaming X
  • 2X XPG Gammix D30 8 GB 3000MHz.

Çözüm
Sorunla ilgileneceğim.
Pek bir çözüm bulamadığım en iyisi bilgisayarcıya gidip sormak.
Arkadaşlar eski bilgisayarcı olan babama sordum. Baktı ve ilk söylediği şey jumper oldu. Yeni RAM'i taktığında frekansları karışmış olabilir dedi. Jumper diye bir parça ile HDD'nin çalışma modunu değiştirebilirsin dedi. Evde jumper olmadığı için tornavida ile denedik ve HDD çalıştı. Yarın ilk iş bir jumper alıp takacağım. Teşekkürler.

SATA girişini bile ilk defa görüyorum dedi ama sorunu hemen anladı sağ olsun. Daha sonradan da araştırdığımda sevgili @Recep Baltaş 'ın 2013'den kalma şu videosunu buldum 🙂:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Şimdi anladım gibi bende 4 GB RAM vardı 8 GB RAM taktım hard disk bozuldu yani yok oldu ses falan yok ölmüş bende gittim SSD taktım galiba sorun bundan olmuş olabilir.

7D38BD4B-E994-4339-A4C3-CEF9EBDDD65A.jpg

Yok dedi BIOS ekranına attı.

Şimdi anladım gibi bende 4 GB RAM vardı 8 GB RAM taktım hard disk bozuldu yani yok oldu ses falan yok ölmüş bende gittim SSD taktım galiba sorun bundan olmuş olabilir.

Eki Görüntüle 1045440

Yok dedi BIOS ekranına attı.

Sistemde bir HDD ve bir SSD var. HDD'yi çıkarttığımda sadece SSD ile açılıyor sistem SSD'ye kurulu zaten. Ama HDD'yi takınca çalışmıyor. Dediğim gibi RAM'i takana kadar çalışıyordu. RAM'i takınca oldu.

Hard disk nasıl kafa atıyor öyle 😅 O bir RAM takma ile olacak şey değil. Başka bir sebebi vardır bence. Çalışırken bilgisayarı yan mı yatırdın?

Hard disk nasıl kafa atıyor öyle 😅 o bir RAM takma ile olacak şey değil. Başka bir sebebi vardır bence. Çalışırken bilgisayarı yan mı yatırdın?

Hayır. Dün gece 3'de normal bir şekilde kapattım. Yıllarca da kullandığım HDD. Bu sabah RAM geldi. Kasayı açtım RAM'i taktım ve durum bu. Üstelik HDD takılıyken EZ Debug ledlerinden VGA LED'i yanıyor. Ben de anlamadım RAM takma ile HDD'nin böyle olması çok garip bir durum.

Hayır. Dün gece 3'de normal bir şekilde kapattım. Yıllarca da kullandığım HDD. Bu sabah RAM geldi. Kasayı açtım RAM'i taktım ve durum bu. Üstelik HDD takılıyken EZ Debug ledlerinden VGA LED'i yanıyor. Ben de anlamadım RAM takma ile HDD'nin böyle olması çok garip bir durum.

Sorunla ilgileneceğim.

Sorunla ilgileneceğim.
Arkadaşlar eski bilgisayarcı olan babama sordum. Baktı ve ilk söylediği şey jumper oldu. Yeni RAM'i taktığında frekansları karışmış olabilir dedi. Jumper diye bir parça ile HDD'nin çalışma modunu değiştirebilirsin dedi. Evde jumper olmadığı için tornavida ile denedik ve HDD çalıştı. Yarın ilk iş bir jumper alıp takacağım. Teşekkürler.

SATA girişini bile ilk defa görüyorum dedi ama sorunu hemen anladı sağ olsun. Daha sonradan da araştırdığımda sevgili @Recep Baltaş 'ın 2013'den kalma şu videosunu buldum 🙂:

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Geri
Yukarı