Yeni Sistem i9 9900K - MSI MEG Z390 ACE - RTX 2080

• Konuyu başlatan oogzz
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 109
  • Görüntüleme 17B
Herkese merhabalar, kendi uzun zaman sonra sistemimi değiştirmem gerektiği kanısına vararak kendime yeni bir sistem kurdum. Hem iş anlamında hem de oyun anlamında beni mutlu edeceğini düşündüğüm bilgisayarımla ilgili sizin istediğiniz testleri yapmak isterim. Merak ettiğiniz yapmamı istediğiniz bir şey olur ise çekinmeden sorun lütfen.

Malzeme listem ile başlıyayım konuya.

6550ed31edf4df275233a999158ff89b.jpg

• INTEL i9 9900K İşlemci
  • MSI MEG Z390 ACE Anakart
  • MSI GeForce RTX 2080 GAMING X TRIO
  • Samsung 970 EVO NVMe M.2 500 GB SSD
  • Sandisk SSD Plus 240GB HDD
  • Seagate 4TB Barracuda HDD
  • Corsair Vengeance RGB Pro 8*4 GB 3600 Mhz Ram
  • Corsair H100i Pro RGB İşlemci Soğutucu
  • Corsair K70 RGB Mk2 Klavye
  • Corsair Glaive Rgb Mouse
  • Corsair MM300 Mouse Pad
  • Cooler Master MasterGel Pro Termal Macun
  • Cooler Master Masterfan Pro 140 Air Flow FAN (Egzos)
  • Cooler Master Masterfan Pro 120 Air Balance FAN (2 Adet H100 için)
  • Cooler Master Vertical Holder
  • Cooler Master H500P Mesh Kasa
  • Evga Supernova 1000W G3 Gold Güç Kaynağı

Kurulum aşamasından bazı kareler

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

WhatsApp Image 2018-12-27 at 14.49.29.jpeg

1221-png.357056

Sonuç :

8.jpg

b43bbbf79af80178d88a4038517e8d4b.jpg

9.jpg

14.jpg

Sistemimde kullandığım her parçanın neden diye sorduğunuzda bende bir cevabı mutlaka vardır. O yüzden hiç çekinmeden neden bu değil de bu diyebilirsiniz. Umarım beğenirsiniz.

Dosya Ekleri

• 1221.PNG
    1221.PNG
    280,3 KB · Görüntüleme: 3.527
Son düzenleyen: Moderatör:
Konu sahibinden MSI kısmına ait cevap alırsınız sanırım ama ben Gigabyte Z390 Aorus Master kullanıcısı olarak eklemek isterim ki anakartımdan çok memnunum. Hiçbir eksiklik hissetmedim, sorun yaşamadım. Seçim yaparken benim kriterlerim, ekran kartımla (Gigabyte RTX2070 Aorus Xtreme) uyumlu olması, Intel Optane memory ready olması ve MEG Z390 Godlike'dan bayağı ucuz olmasıydı 🤣 Bana kalırsa eğer bütçe sorunu yoksa Godlike süper bir anakart 👍
Konuyu çok dağıtmak da istemiyorum arkadaşa saygısızlık olmasın fakat godlike gereksiz parahalı bence :) ayrıca godlike yerine aorus extreme alırım eğer alacak olursam ki şu an itibariyle aorus master almış bulunmaktayım. Fakat meg z390 ace ile arasında kalmıştım fiyat olarak aynı seviyedeydi.

Hocam ekstra olarak neden fan alma ihtiyacı duydunuz ki? Sıvı soğutmadan gelen 2 fan var kasada kendiliğinden gelen 3 fan var. Kendime bu kasayı alacağımdan soruyorum yanlış anlamayın.

Hocam ekstra olarak neden fan alma ihtiyacı duydunuz ki? Sıvı soğutmadan gelen 2 fan var kasada kendiliğinden gelen 3 fan var. Kendime bu kasayı alacağımdan soruyorum yanlış anlamayın.
Birinci sebep; Air Flow fanlar, hava çıkışı noktasında daha performanslıdır. Yani içerideki sıcak havayı arka kısımdan daha hızlı atacaktır. Bu da içerideki hava sirkülasyonunu olumlu manada etkileyecektir.
İkinci sebep; görsellik. Tamamen RGB ve kendi zevkine göre kurulmuş bir sistem. Sıvı soğutma ve kasa arkasındaki fanlar normalde RGB değil. Bu sebeple ek olarak RGB fanlar alınmış.

Bunlar yapılırken rastgele yapılmamış, bu sebeple arkadaşı kutlarım.
Air Flow egzoz için en ideali, Air Balance ise sıvı soğutma radyatörlerindeki en verimli CM fanı.👏

Neye göre karşılaştırma yapmışlar? Teknik açından mı yoksa keyfi açıdan mı?

Teknik, keyfi ikiside diyebiliriz.

Arkadaşın biri de sormuş ama biraz açayım istedim. z390 anakartlar arasında en alınası iki marka msi ve gigabyte. Meg z390 a karşılık gelen kart ise aorus master gigabyte tarafında. İki kartı da araştırmamış olma olasılığınız olmadığını düşünerek soruyorum. İki kart arasındaki tercihiniz görüntü ve msi sempatisi mi yoksa bios yada performans farkı mı? Cevap için şimdiden teşekkür ederim. mavi ekransız ve bug'sız günler diliyorum.

Ben hiç bir markanın sempatizanı değilim, olmam için bir sebebimde yok sonuçta markayı savununca markanın bana bir faydası yok. Veyahut ben aldığım halde memnun değilim ama aldım diye herkese niye aldırayım yine bana bir yararı yok. Msi ve gigabyte arasında benim için ikiside olabilirdi, ekran kartım msi olunca anakartıda msi aldım başka hiç bir sebebi yok.

Konu sahibinden MSI kısmına ait cevap alırsınız sanırım ama ben Gigabyte Z390 Aorus Master kullanıcısı olarak eklemek isterim ki anakartımdan çok memnunum. Hiçbir eksiklik hissetmedim, sorun yaşamadım. Seçim yaparken benim kriterlerim, ekran kartımla (Gigabyte RTX2070 Aorus Xtreme) uyumlu olması, Intel Optane memory ready olması ve MEG Z390 Godlike'dan bayağı ucuz olmasıydı 🤣 Bana kalırsa eğer bütçe sorunu yoksa Godlike süper bir anakart 👍

Godlike vb kartlar tabiki bütçe ile alakalı ama bana gereksiz geldiği için hiç bakmadım bile. Anakart gerçekten biryerden sonra gereksiz pahalılaşmış ve fantazileşmiş oluyor. Benim aldığım kart bile benim maksimum para vereceğim anakarttır.

Konuyu çok dağıtmak da istemiyorum arkadaşa saygısızlık olmasın fakat godlike gereksiz parahalı bence :) ayrıca godlike yerine aorus extreme alırım eğer alacak olursam ki şu an itibariyle aorus master almış bulunmaktayım. Fakat meg z390 ace ile arasında kalmıştım fiyat olarak aynı seviyedeydi.

Estağfurullah neden saygısızlık olsun. Hayırlı olsun anakartınız.

Fan alma sebebim tamamen görüntü, zaten soğutucuyla ve kasayla yeterli sayıda fan geliyordu. Ben madem görüntüsü güzel oluyor egzos ve h100 lerin fanlarını led fanlarla değiştirdim. İyikide değiştirmişim görüntü muazzam oldu :)

Güzel bir sistem olmuş hocam. Güle güle kullanın.

Teşekkür ederim.

hayırlı olsun 9900 k 2080 büyük aşk iyi seçim olmuş sabit olsam benimde alacağım sistem.

Daha iyileri sizlerin olsun inşallah.

Birinci sebep; Air Flow fanlar, hava çıkışı noktasında daha performanslıdır. Yani içerideki sıcak havayı arka kısımdan daha hızlı atacaktır. Bu da içerideki hava sirkülasyonunu olumlu manada etkileyecektir.
İkinci sebep; görsellik. Tamamen RGB ve kendi zevkine göre kurulmuş bir sistem. Sıvı soğutma ve kasa arkasındaki fanlar normalde RGB değil. Bu sebeple ek olarak RGB fanlar alınmış.

Bunlar yapılırken rastgele yapılmamış, bu sebeple arkadaşı kutlarım.
Air Flow egzoz için en ideali, Air Balance ise sıvı soğutma radyatörlerindeki en verimli CM fanı.👏

Açıklamaların ve güzel yorumların için teşekkür ederim.

Açıklamaların ve güzel yorumların için teşekkür ederim.
Rica ederim, bende sistemimde güncelleme yapacağım yakın zamanda. Senin fikirlerden alıntılarım var, çok işime yaradı. 🙂 Biraz daha şeklen olacak benim değişiklikler, bittiğinde paylaşırım. 😌

Herkese merhabalar, kendi uzun zaman sonra sistemimi değiştirmem gerektiği kanısına vararak kendime yeni bir sistem kurdum. Hem iş anlamında hem de oyun anlamında beni mutlu edeceğini düşündüğüm bilgisayarımla ilgili sizin istediğiniz testleri yapmak isterim. Merak ettiğiniz yapmamı istediğiniz bir şey olur ise çekinmeden sorun lütfen.

Eki Görüntüle 357049

• INTEL i9 9900K İşlemci

Eki Görüntüle 357050

Eki Görüntüle 357051

Eki Görüntüle 357052

Eki Görüntüle 357053

Eki Görüntüle 357055

1221-png.357056

Sonuç :

Eki Görüntüle 357057

Eki Görüntüle 357058

Eki Görüntüle 357059

Eki Görüntüle 357060

Sistemimde kullandığım her parçanın neden diye sorduğunuzda bende bir cevabı mutlaka vardır. O yüzden hiç çekinmeden neden bu değil de bu diyebilirsiniz. Umarım beğenirsiniz.
Kardeşim Corsair'i çok sevindirmişe benziyorsun.

Eki Görüntüle 357049

• INTEL i9 9900K İşlemci

Eki Görüntüle 357050

Eki Görüntüle 357051

Eki Görüntüle 357052

Eki Görüntüle 357053

Eki Görüntüle 357055

1221-png.357056

Sonuç :

Eki Görüntüle 357057

Eki Görüntüle 357058

Eki Görüntüle 357059

Eki Görüntüle 357060

@ogzz
Bir sorum olacak bende de neredeyse aynı sistem var sayılır ancak sıvı soğutmam ml240l anakartımla ve kasamla senkronize çalışmıyorlar. Vatan’da toplattım kasayı ve soğutmayı aynı kontrolcüye bağladılar acaba bununla bir ilgisi olabilir mi ? (Z390 Gaming Pro Carbon AC, H500p mesh) nasıl senkronize çalıştırdınız ? Yardımcı olursanız sevinirim.
Bu arada egzoz fan olarak hangisini kullanıyorsunuz ve memnun musunuz ? Ben de egzoz fanı RGB ile değiştirmeyi düşünüyorum da.

Yeni konular

Geri
Yukarı