Yeni sistem için 240 GB SSD vs 1 TB HDD

Crixbesa

Centipat
Arkadaşlar selamlar!

6.300₺ bütçem var 1 lira dahi geçemiyorum ailem izin vermiyor. Ben de Internet'den almama izin vermedikleri için ( güven problemi, malum bilmiyorlar ) Vatan Bilgisayar'dan yarın sistemi toplayacağım.

Sistem:

- Xigmatek sırocon III X-Power 600W 80Plus Rainbow fan temper camlı Gaming kasa.
- MSI Radeon RX 5700 Mech GP OC 8 GB 256Bit DX12 AMD ekran kartı.
- G.Skill Ripjawsv 2x8 toplamda 16 GB DDR4 3000MHz Dual RAM.
- Gigabyte B450M S2H AMD DDR4 3466MHz OC M.2 USB 3.1 anakart.
- Ryzen 5 2600 işlemci.

Toplam'da 5.974₺ yapıyor. Sonuç olarak 300₺ bütçem var maksimum 50₺ belki yükseltirim.

300₺'ye 240GB SSD almak mı daha mantıklı?

Yoksa 350₺'ye 1 TB 7200RPM 64MB önbellek HDD almak mı daha mantıklı?

2 Ay sonra pandemi durumu bitince çalışmaya başlayacağım, ilk yapacağım şey daha iyi bir kasa ve güç kaynağı almak olacak fakat şu an alırsam daha iyisini ekran kartı düşecek ve bu yüzden 2 3 ay idare etmek için Xigmatek kasa ve PSU kullanacağım.

Ve 2 ay sonra, HDD ya da SSD alabilirim fakat 2 ay boyunca 240GB SSD bana ne kadar yeter orası ayrı bir konu.

Bir yandan da endişe ediyorum. Son 4 yıldır SSD kullanan birisi olarak nasıl bir mucize olduğunu biliyorum ama 2 aylığına HDD alsam daha fazla oyun yükleyebileceğim için sistem çok kasar mı? Donmalar vb. yaşar mıyım? Oyunlar'da performans düşüşü ve yükleme süreleri çok çok uzar mı?

Yoksa 2 aylık SSD ile 240GB idare etmek ama kasma olmadan sistemi kullanmak daha mı mantıklı?

Siz olsanız ne yapardınız?

Not: Bütçem 5.500₺ idi zor ikna ettim ailemi, 6.300₺ üstü imkanı yok çıkamıyorum.

Ek olarak: Sistem sizce nasıl?

İşlemciyi AMD Ryzen 5 1600 12nm alıp GPU modelini Sapphire Pulse yap. Mech serisi sorunlu diye biliyorum.

En iyisini sen bilirsin fakat eğer sonradan değiştirip yükselticem diyorsan bence tek ram alıp kasa ve psu yu istediğin gibi biraz daha yüksek al. Sonrasında 2.ramı alırsın dual çalışırlar yine.
Kesinlikle katılıyorum. Bu şekilde yapman daha mantıklı olur. Boş yere diğer parçalara para verip sonradan zararlı çıkmaktan iyidir.
Ek olarak SSD alman tabiki iyi olur. HDD eklediğinde rahatlayacaktır sistem. Diğer yorumlardaki gibi işlemciyi düşürmeyi düşünmeyin bence. Birde mech modelinin sorunlu olduğunu bende duymuştum.

Hocam bence SSD en iyisi hatta bir tane daha 240 Lık alırsanız RAID'i 0 larsanız çok daha optimize olur benim kanaatim bu yönde. Ayrıca sisteminiz de güzel.

raid sıfırlamak ne oluyor tam olarak

Kesinlikle katılıyorum. Bu şekilde yapman daha mantıklı olur. Boş yere diğer parçalara para verip sonradan zararlı çıkmaktan iyidir.
Ek olarak SSD alman tabiki iyi olur. HDD eklediğinde rahatlayacaktır sistem. Diğer yorumlardaki gibi işlemciyi düşürmeyi düşünmeyin bence. Birde mech modelinin sorunlu olduğunu bende duymuştum.

Güncel oyunları 8GB ram ile oynamak mümkün değil, oyun testlerine bakarsanız cidden FPS düşüşü değil direk donuyor Warzone gibi oyunlarda sistem. Ayrıca Xigmatek Rampage gibi bir marka değil, ondan çok daha iyi ve forumda konuları incelediğimde sorun yaşayan görmedim. Çoğu kişi fiyat performans olarak görmüş.
İşlemciyi AMD Ryzen 5 1600 12nm alıp GPU modelini Sapphire Pulse yap. Mech serisi sorunlu diye biliyorum.

Peki R5 1600 bu ekran kartını besleyebilir mi?

120 GB SSD + 500 GB HDD nerede 300₺ acaba?
WD Blue 500GB 7200RPM 32MB 3,5" Sata 3.0 Sabit Disk Fiyatı

345 ₺ Ediyor ikisi indirim beklerseniz 2 3 haftada bir oluyor 300 ₺ ye alabilirsiniz.

WD Blue 500GB 7200RPM 32MB 3,5" Sata 3.0 Sabit Disk Fiyatı

345 ₺ Ediyor ikisi indirim beklerseniz 2 3 haftada bir oluyor 300 ₺ ye alabilirsiniz.

Bu tarz sitelerde satılan HDD'lerin kullanılmış çıktığını çok gördüm çevremde. Bilindik mağazaları olan Vatan Bilgisayar, Teknosa veya Mediamarkt'da varsa bu fiyata gözüm kapalı alırım ama bunlar ne olduğu belirsiz yerler.

Yeni konular

Geri
Yukarı