Yeni sistem PC'nin kendi kendine reset atması

Lovesxx

Hectopat
RAM
8x2 Corsair Ram 3200 mhz
SSD veya HDD modeli
540 gb samsung EVO
Ekran kartı
RTX 3060
Anakart
MSI B450-M PRO
İşlemci
AMD RYZEN 5 5600X 6_CORE proccessor
Merhaba, sistemime 3 gün önce yeni ekran kartı aldım ve montajını gerçekleştirdim. Montajdan sonra gayet problemsiz bir şekilde oyun oynayabildim. Eski işlemcim darboğaz küçük küçük yapıyordu fakat problem yoktu. Yeni işlemcim de geldi ve taktıktan sonra maalesef sürekli BIOS'a yönlendirdi. CSM seçeneğinden UEFI'ye format attım ve giriş sağlayabildim fakat şu anda oyuna girer girmez sürekli birkaç dakika geçtikten sonra garip renkler belirerek bilgisayar kendini resetliyor. Problem nedeni ile oyun oynayamamaktayım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Hatanın videosunu YouTube linki olarak aşağıda paylaşıyorum, gördüğünüz üzere aniden ekran gidiyor ve garip renkler ortaya çıkıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

DDU ile işlemci sürücülerini kaldırıp tekrardan yükleyebilir misiniz?

DDU ile işlemci sürücülerini kaldırıp tekrardan yükleyebilir misiniz?

Üstadım burada da şöyle bir problem yaşadık dün, 2 yazılımcı arkadaşla bakıyoruz ama bulamadık problemi, ben ilk olarak işlemciyi hiçbir şey yapmadan yenisi gelince takıp direkt açtım bilgisayarı, direkt BIOS'a atıp durdu beni sistem, bilgisayara giriş yapamadım. Ardından aşağıdaki eklediğim resimdeki gibi CSM olarak değiştirdim ve giriş yapabildim fakat her oyuna girdiğimde belli bir süre sonra mavi ekran verdi. Sonrasında bir şekilde format atıp UEFI'ye kurdum ve artık giriş yapabiliyorum. Şu an sistem de açıyor ama bu hatayı veriyor videoda ilettiğim.

İkisi için de diyorum.
aşırı ısınma yaşamıyorum maalesef, hep ortalama gidiyor ikisini de ölçebileceğim bir uygulama öneriniz var mıdır?

Dosya Ekleri

• 4ae12cee-83f9-4cc2-8d17-a99403098b01.jpeg
    4ae12cee-83f9-4cc2-8d17-a99403098b01.jpeg
    120 KB · Görüntüleme: 44
  • WhatsApp Image 2022-12-02 at 19.00.58.jpeg
    WhatsApp Image 2022-12-02 at 19.00.58.jpeg
    128 KB · Görüntüleme: 31
Ekran kartı veya işlemci ısınsa bir şey olmaz ki? En fazla performans düşer ve eğer sistem yeni nesil ise koruma amaçlı kendini otomatik kapatır (direkt gücü keser).

BIOS sıfırlamayı deneyin.
Ekran kartı driverını silip tekrar yükleyin.
Eski işlemcinin chipset sürücüleri kaldıysa ondan olabilir.
Hiç biri olmazsa işlemci arızalı olabilir.

Ekran kartı veya işlemci ısınsa bir şey olmaz ki? En fazla performans düşer ve eğer sistem yeni nesil ise koruma amaçlı kendini otomatik kapatır (direkt gücü keser).

BIOS sıfırlamayı deneyin.
Ekran kartı driverını silip tekrar yükleyin.
Eski işlemcinin chipset sürücüleri kaldıysa ondan olabilir.
Hiçbiri olmazsa işlemci arızalı olabilir.

Daha çok eski chipset olma ihtimalini güçlü buluyorum, eski işlemci chipsetlerini kaldırmak için ne yapmalıyım tam olarak? Ayrıca işlemcinin arızalı olup olmadığını nasıl tespit edebilirim sizce?

Daha çok eski chipset olma ihtimalini güçlü buluyorum, eski işlemci chipsetlerini kaldırmak için ne yapmalıyım tam olarak? Ayrıca işlemcinin arızalı olup olmadığını nasıl tespit edebilirim sizce?
Hocam eğer chipset ise tek çare format atmak. İşlemcinin arızalı olup olmadığını format atarak bulabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı