Yeni sistemde hangi testler yapılır?

FrontPage.

Kilopat
Makaleler
3
Arkadaşlar biliyorum sürekli aynı sorular dönüp duruyor ama sonunda tavsiyelerinizle topladığım sistemi an itibari ile aktif ettim uygulamaları, driverları kurdum. Ancak monitör elimde olmadığından eski emektar 1300 çözünürlüklü yarısı gidik televizyon ile kullanıyorum.

Ekran kartı, işlemci, RAM için hangi testleri yapmalıyım? Ben şu an CPU-Z ile stres testini başlatıyorum HW monitör ile değerleri takip edeceğim. Peki ekran kartı ve diğer testleri nasıl yapabilirim, dediğim gibi monitör olmadığından gerekli araştırmaları yapamadım yardımcı olursanız sevinirim.

Bu arada @Recep Baltaş ve @Ali Güngör'e teşekkür ediyorum kasa toplama hakkında 0 bilgi ile videolarınızı izleyerek 4 saatte de olsa kurmayı başardım :D:D

Son düzenleyen: Moderatör:
Önce göz testi yap. Parçaları çalıştırdıktan sonra kasanın içini bir izle derim, fan seslerini, varsa HDD sesini dinle. Ters bir durum var mı yok mu?
RAM için bilgisayarıma sağ tıkla > özellikler de. Kullanılabilir RAM miktarı sorunu var mı kontrol et.
Sonra "Speccy" programı "Summary" kısmı ile donanım özelliklerine, RAM hızına bak.
RAM sıkıntılıysa bir de BIOS tan bak. BIOS ta da düşük gözüküyorsa iade işlemi başlatılır.
HDD Tune ile bad sector var mı gerçi sıfır olduğundan olmaz ama kontrol et. Sorun varsa onar.

En önemlisi bilgisayarda oyun veya ağır uygulama açıp 1-2 saat kullanıp ısı değerlerini kontrol et.

Bence teste gerek yok. Sorun varsa zaten erkenden kendini günlük kullanımda bile fark ettirir. Test edilmesi gerekirse de HDD'ye Bad Sector testi yapılmalı. Taşırken bir yerlere vurduysanız arızalanmış olabilir.

Burada hazır bir video var bununla ilgili. Ben test programlarını öğrenmek istiyorum diyorsanız Aida64, Prime95, Valley Benchmark gibi programlar hali hazırda mevcut.

@FideLity RAM XMP açtım biosta 3000 gözüküyor ama burada 1446 Mhz gözüküyor. 2 ile mi çarpıyoruz Dual Channel olduğu için?
Diğer yanıt veren arkadaşlara da teşekkürler şimdi laptoptan Witcher Shadow of War falan çekiyorum girip oralarda net bilgiyi öğrenicem. T
2uzf9kx.png
eşekkür ettim.

@FideLity RAM XMP açtım biosta 3000 gözüküyor ama burada 1446 Mhz gözüküyor. 2 ile mi çarpıyoruz Dual Channel olduğu için?
Diğer yanıt veren arkadaşlara da teşekkürler şimdi laptoptan Witcher Shadow of War falan çekiyorum girip oralarda net bilgiyi öğrenicem. T
2uzf9kx.png
eşekkür ettim.
Değeri 2 ile çarpın. Hayır dual channel olması ile alakası yok. Programlar bu şekilde gösteriyor. Görev yöneticisinden RAM bölümüne gelirseniz frekansın 3000MHz olduğunu görebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı