Yeni SSD Üzerine Windows Kurulumu

ucansnek

Centipat
Merhabalar.

Yeni bir SSD aldım, ilk olarak dizüstü bilgisayarıma monte edip üzerine Windows kurmayı denedim. BIOS ekranına ulaşamadan karşıma ilk olarak çıkan manzara şuydu; siyah ekran üzerine "no bootable device" hatası.
SSD'yi USB ile bağladığımda bilgisayarımda görünmeyip, disk yöneticisinde "ayrılmamış" olarak görünüyor.
Bilgisayarım biraz eski model olduğudan USB ile Windows yükleme işlemi yapamıyorum, yalnızca DVD ile olabiliyor, yani iki hard disk bağlayıp USB ile format atamıyorum elimdeki mevcut imkanlarla. Belki BIOS güncellemesi ile hallolabilir emin değilim ama size şimdi sorularım şunlar olacak;

1. Disk yönetiminde siyah renkli ayrılmamış olarak görünen SSD'mi NTFS dosya sisteminde yeni basit birim olarak atayınca (haliyle depolama birimi olarak kullanılabilecek bir disk oluyor) ben bunu bilgisayara tek bağlayıp üzerine Windows kurabilir miyim? Kurabilirsem ayrıca dikkat etmem gereken bir işlem var mıdır?

2. Herhangi bir depolama aygıtı üzerine bilinen standart yolla (DVD'yi takıp üzerine) Windows kurulabilir mi?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Not: Bu camiaya yeni katıldım, yazım hatalarım veya kural ihlallerim olabilir; cevaplarınızı esirgemezseniz çok memnun olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güç düğmesine bastıktan sonra F11 tuşuna bas.
Bunu yaptım ve ilk bahsettiğim aynı hatayı aldım.
Bunu yaptım ve ilk bahsettiğim aynı hatayı aldım.
Sorunu hallettim. Benzer sorun yaşayan olursa yaptıklarımı aşağıya yazıyorum.

Önce SSD'yi USB ile bilgisayara bağlayıp disk yöneticisinden (disk ayrılmamış göründüğü için) diski biçimlendirdim.
Ardından dizüstü bilgisayarıma monte edip format DVD'si ile birlikte başlattım. Bundan önce hiçbir logo görmeden aldığım hatayı bu adımdan sonra HP logosunun ardından görmeye başladım.
Direkt olarak BIOS veya Boot menüsüne ulaşamadım, ancak ESC ile gelen menüden BIOS'a ulaşabildim. Burada daha önce de olduğu gibi zaten CD ROM öncelikli olarak seçiliydi, buna rağmen formatın neden başlamadığını anlayamadım.
F9 tuşuyla BIOS ayarlarını sıfırladım, kontrol ettiğimde Boot önceliği değişmişti. Tekrar CD ROM'u ilk sıraya aldım ve F10 ile çıkış yapıp bilgisayarı başlattım. Sonunda problem ortadan kalktı ve format işlemine geçebildim.

Özetle, anlam veremediğim bir yenileme işlemiyle bilgisayar bana yanıt verdi diyebilirim.

Hepinize ilginiz ve yardım önerileriniz için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı