Yeni SSD'ye Windows 10 kurarken eski diskteki Windows'u kaldırmak

Erengg135

Decapat
Merhaba,
Dün yeni bir SSD satın aldım. SanDisk Ultra M.2 NVMe 500 GB adlı bir SSD. Bu SSD'ye Windows 10 kurmak istiyorum. Direkt bir USB bellekten kurabilirim fakat eski sabit diskimdeki Windows orada kalacak. SSD'ye Windows kurduktan sonra diğer diskimdeki Windows'u nasıl kaldırabilirim? Klonlama işlemi için araştırdım fakat eski diskim 600 GB civarında. O yüzden klonlama işlemi yapamayacağım. Ne önerirsiniz böyle bir durum için? Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Normal format atarmış gibi yeni SSD'ye Windows'u kurun. Daha sonra sistemi yeni SSD'den Boot edin. Eski Disk'den ihtiyacınız olan belgeleri yeni SSD'ye kopyalayın. Bu işlemden sonra eski Disk'e de format atarak içerisindeki her şeyi tamamı ile temizleyebilirsiniz.

Format atarken eski diski de biçimlendiriceksin. Daha sonra ona tıklayıp yeni bölüm oluşturacaksın. Çok basit aslında. Yeni diske Windows yükledikten sonra Disk Yönetimi kısmından bile yapılabilir.

Normal format atarmış gibi yeni SSD'ye Windows'u kurun. Daha sonra sistemi yeni SSD'den Boot edin. Eski Disk'den ihtiyacınız olan belgeleri yeni SSD'ye kopyalayın. Bu işlemden sonra eski Disk'e de format atarak içerisindeki her şeyi tamamı ile temizleyebilirsiniz.
Teşekkür ederim. Eski diskteki oyunları, programları, belgeleri, kopyalarken dikkat etmem gereken bir şey var mı sizce? Mesela ProgramFiles dosyasını falan tamamen mi kopyalamam lazım? Tekrardan teşekkür ederim herkese.
Format atarken eski diski de biçimlendiriceksin. Daha sonra ona tıklayıp yeni bölüm oluşturacaksın. Çok basit aslında. Yeni diske Windows yükledikten sonra Disk Yönetimi kısmından bile yapılabilir.
Biçimlendirme diyince aklım direkt disk yönetimi kısmına gitti zaten. Boot menüsünden yeni SSD'yi seçmem gerekiyor galiba. En iyisi ben USB'yi hazırlayım. Teşekkür ederim.

Teşekkür ederim. Eski diskteki oyunları, programları, belgeleri, kopyalarken dikkat etmem gereken bir şey var mı sizce? Mesela programfiles dosyasını falan tamamen mi kopyalamam lazım? Tekrardan teşekkür ederim herkese.

Eski diskteki oyunları, programları, belgeleri, kopyalarken:

Oyunlar nereden yüklendi? Steam? Epic? Crack?

Programları genelde koplayamanızı önermem. Programları kopyalayınca çeşitli sorunlar oluşabiliyor. Setup dosyalarını tekrardan indirip kurmanız çok daha sağlıklı olacaktır fakat illa da kopyalayacağım derseniz program files veya ana kurulum dizini neresi ise oradaki tüm dosyaları kopyalamanız lazım.

Çok fazla belge (fotoğraf, video, metin, Office dosyaları vb) mevcut ise 7ZIP veya WinRAR gibi arşiv programları ile sıkıştırarak veya depolama yaparak kopyalamanız işlem hızını artırabilir ve sizin için de o dosyalara ulaşmak daha kolay olabilir.

Programları genelde koplayamanızı önermem. Programları kopyalayınca çeşitli sorunlar oluşabiliyor. Setup dosyalarını tekrardan indirip kurmanız çok daha sağlıklı olacaktır fakat illa da kopyalayacağım derseniz program files veya ana kurulum dizini neresi ise oradaki tüm dosyaları kopyalamanız lazım.

Çok fazla belge (fotoğraf, video, metin, Office dosyaları vb) mevcut ise 7ZIP veya WinRAR gibi arşiv programları ile sıkıştırarak veya depolama yaparak kopyalamanız işlem hızını artırabilir ve sizin için de o dosyalara ulaşmak daha kolay olabilir.
Steam, Epic ve Originden birer oyun var. Steam ve Origin'de direkt oyunu taşıma yolu var öyle yaparım oralarda. Epic içinde benzer bir yöntem var, taşınmış olarak gözüküyor yine. Programları da tekrar kurmak bir sorun yaratmaz herhalde çok program yok. Başta işime yarayacakları kurarım sonrasını yavaş yavaş kurarım.
Açık konuşmak gerekirse bir çok Minecraft Server dosyaları var. Oynadıysanız bilirsiniz, çok fazla sayıda küçük küçük resim, belge vs dosyaları var. Aldığım diskin okuma hızı 2400Mb/s, yazma hızı 1750 MB/s. Düşüncem çok uzun sürmeyeceği yönünde. Teşekkürler.

Bir de biçimlendirmek yerine Windows dosyalarını shift+delete ile silsem olur mu? Çünkü bütün programları silmek istemiyorum eski diskteki.
Bir de SSD'yi bilgisayara taktıktan sonra eski diskteki Windows'la disk yönetiminden gerekli ayarları yapıp mı yeni Windows'u kurmalıyım yoksa direkt kursam olur mu?

Son düzenleme:
Steam, Epic ve Origin'den birer oyun var. Steam ve Origin'de direkt oyunu taşıma yolu var öyle yaparım oralarda.

Aynen.

Oynadıysanız bilirsiniz, çok fazla sayıda küçük küçük resim, belge vs dosyaları var. Aldığım diskin okuma hızı 2400Mb/s, yazma hızı 1750 MB/s. düşüncem çok uzun sürmeyeceği yönünde.

Yine de arşive ekle yapıp sıkıştırma türünü depola yaparsanız daha hızlı olacağını düşünüyorum çünkü Windows her küçük dosya için aynı copy paste işlemini tekrarlayacaktır. 1 arşiv olursa hızlıca tek dosyayı atacaktır diye düşünüyorum.

Bir de biçimlendirmek yerine Windows dosyalarını Shift+delete ile silsem olur mu? Çünkü bütün programları silmek istemiyorum eski diskteki.

Emin değilim ama o şekilde bazı sorunlar olabilir. En iyisi biçimlendirmek olacaktır.

Bir de SSD'yi bilgisayara taktıktan sonra eski diskteki Windows'la disk yönetiminden gerekli ayarları yapıp mı yeni Windows'u kurmalıyım yoksa direkt kursam olur mu?

"Windows'la disk yönetiminden gerekli ayarları yapıp" ne ayarı yapacaksınki?
Bir ayara gerek olduğunu düşünmüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı