Rehber Yeni takılan SSD veya HDD'yi biçimlendirme

Selam dostlar, internet üzerinden almış olduğum Samsung 860 Evo SSD elime ulaştı. Bu rehberimde sizlere yeni bir SSD/HDD aldıktan sonra nasıl biçimlendirebileceğinizi anlatacağım.

1607361572189.png

Görümüş olduğunuz gibi 500GB'lık SSD 466GB olarak gözükmekte ancak bu tamamen normal. 1GB'ın 1024MB olmasından kaynaklanıyor. Size de saçma geldiğini biliyorum ancak bu normal. Diskin biçimlendirilmemiş olduğunu yanında harf bulunmamasından bile anlayabilirsiniz.

Başlat menüsüne tıklıyor, ardından "Sabit disk bölümlerini biçimlendir" yazıyoruz.
image (2).png

Açtığınız zaman karşınıza fotoğraftakim gibi bir sayfa çıkacak GPT güncel olan, GPT seçmeniz önerimdir, GPT seçin.

1607362611599.png

Sonrasında ayrılmamış yazan yerin üzerine sağ tıklıyor ve yeni basit birim diyoruz.
image (1).png

Karşımıza yeni basit birim sihirbazı gelecek, ileri diyoruz.
1607362995463.png

Burayı ellemenize hiç gerek yok. Olduğu gibi ileriye basın.
1607363111284.png

İstediğiniz harfi seçebilirsiniz ben "E" harfini seçtim.
1607363133070.png

Birim etiketine de kafanıza göre bir şey girebilirsiniz ben SSD'nin ismini girdim.
1607363185126.png

İleri dediğimiz zaman kurulum tamamlanmış oluyor ve artık HDD/SSD'niz içinde veri depolamaya hazır. Artık dilediğiniz oyunu veya programı yükleyebilir ve kullanabilirsiniz.

Güzel bir rehber olmuş. Bu biçimlendirmeyi yapamadıklarından dolayı konu açan çok fazla arkadaşımız vardı. Teşekkürler.

Onu düşünerek yazdım zaten konuyu, hem onlar aratarak bulabilirler hem de sizler konu açıldığı zaman linki direkt yapıştırabilirsiniz, olumlu yorumlarınız için teşekkür ederim.

Selam dostlar, internet üzerinden almış olduğum Samsung 860 Evo SSD elime ulaştı. Bu rehberimde sizlere yeni bir SSD/HDD aldıktan sonra nasıl biçimlendirebileceğinizi anlatacağım.

Eki Görüntüle 769257

Görümüş olduğunuz gibi 500GB'lık SSD 466GB olarak gözükmekte ancak bu tamamen normal. 1GB'ın 1024MB olmasından kaynaklanıyor. Size de saçma geldiğini biliyorum ancak bu normal. Diskin biçimlendirilmemiş olduğunu yanında harf bulunmamasından bile anlayabilirsiniz.

Başlat menüsüne tıklıyor, ardından "Sabit disk bölümlerini biçimlendir" yazıyoruz.
Eki Görüntüle 769310

Açtığınız zaman karşınıza fotoğraftakim gibi bir sayfa çıkacak GPT güncel olan, GPT seçmeniz önerimdir, GPT seçin.

Eki Görüntüle 769279

Sonrasında ayrılmamış yazan yerin üzerine sağ tıklıyor ve yeni basit birim diyoruz.
Eki Görüntüle 769288

Eki Görüntüle 769294

Eki Görüntüle 769295

Eki Görüntüle 769296

Birim etiketine de kafanıza göre bir şey girebilirsiniz ben SSD'nin ismini girdim.
Eki Görüntüle 769300

İleri dediğimiz zaman kurulum tamamlanmış oluyor ve artık HDD/SSD'niz içinde veri depolamaya hazır. Artık dilediğiniz oyunu veya programı yükleyebilir ve kullanabilirsiniz.
Hocam peki eğer ben o aldığım SSD ye Windows kurmak istersem elimdeki Windows 10 kurulu olan diskle çakışır mı. İkisini aynı anda kullanacağımızı varsayarak.

Hocam peki eğer ben o aldığım SSD ye Windows kurmak istersem elimdeki Windows 10 kurulu olan diskle çakışır mı. İkisini aynı anda kullanacağımızı varsayarak.

Tam bir bilgim olmamakla beraber, temiz kurulum en sağlıklısı olacaktır. Genelde temiz kurlum öneriliyor.

Eki Görüntüle 769257

Eki Görüntüle 769310

Eki Görüntüle 769279

Eki Görüntüle 769288

Eki Görüntüle 769294

Eki Görüntüle 769295

Eki Görüntüle 769296

Eki Görüntüle 769300

Çok teşekkür ederim.

Geri
Yukarı