Yeni toplanan AMD sistemde oluşan arızalar

Vertebra

Kilopat
Daha fazla  
Kasım'da kullanmaya başladığım bilgisayarda ilk aldığımdan beri arızalar yaşamaktayım. Meğerse yaşadığım şeylerin hepsi bir arızaymış.

İlk açılıştan itibaren arıza devam ediyormuş meğerse.

Arızalardan birisi şu:

Bilgisayar açma tuşuna bastığımda en az 15-20 saniye bekliyor ve bilgisayar fanları tam devire ulaşıp ekranda _ işareti çıkıp MSI görüntüsünden sonra hemen bilgisayar açılıyordu. Ben bunu PSU'nun güvenlik sistemi sanıyordum. Ama bunu kafama takıp araştırdım ve arıza imiş.

Anakartın üzerine baktığımda EZ Debug LED'de CPU kırmızı LED, DRAM sarı LED yanmakta.

İlk başlatma tuşuna bastığımda bunlar 9-10 saniye yanmakta ve sonrasında sönüp boot LED'i yanıyor ve bilgisayar açılıyor. Gelelim diğer konulara. Bunları da driver ve AMD'nin kötü olduğunu düşündüğümüz yazılımlarından dolayı sanıyordum. Bu bahsettiğim şeyler ise:

Sürekli ekranın pır pır etmesi, ve tüm bilgisayarın FPS'i 1'e düşmesi. Aşırı derecede takılması saniye başı görüntü alıyordum resmen. BIOS güncelle dediler. Baktım 2022 BIOS'u yüklü. MSI sitesine girip güncel BIOS'u attım. Tüm bilgisayarda FPS düşüp donma gözlemlemedim fakat bu sefer de sürekli takılma ve donma yaşamaya başladım. Yani şu şekilde, eski bilgisayarda birkaç program birden açtığınızda onlar açılana kadar bilgisayar kasar ve donar takılırdı. Aynısını yaşamaktayım. Oyunda ani dalgalanmalar almamam gereken FPS'leri görüyorum ve donmalar yaşıyorum. RAM'e bakıyorum sürekli dolu gosteriyordu (%85-97). RAM'ı yiyecek şeylere bakıyorum hiçbir şey yok. BIOS'tan ayarlama yaptım 5600MHz'ye çektim. RAM'i söküp başka slota taktım takmadan once de silgiyle sildim. Bilgisayarı yeniden başlatıyorum hiçbir uygulama açık değilken de öyleydi. Şu an yeni format attım. RAM'i o yüzden hala gözlemliyorum.

Başlıca sorun:
1-bilgisayar 30 saniyede açılması (CPU, DRAM LED'i 15 saniye yanıp sönmesi, sonrasında açılması),

2- bilgisayarın aşırı şekilde donması, takılması.

3- RAM'ın çözemediğim halleri.

4- ekranın sürekli pır pır etmesi. (AMD sürücülerini cleanerle kaldırıp eski sürümde denedim işe yaramadı.)

Orijinal Windows 11 kullanıyorum. Format atsamda fayda görmedim. Bilgisayar hazır montajlı geldi sadece ekran kartını takmak düştü bana da...

AMD Ryzen 5 7600.
MSI Pro B650M-A
MSI RX 6800 Gaming Z Trio 16g.
Kingston Fury Beast 16 GB 5600MT/S
FSP Hyper Pro 650W (H3-650)
Corsair 360mm sıvı soğutucu.
Windows 11.

Not: Bu yazıyı yazmadan önce temiz bir formatta attım.

Bu donmaların, dropların sebebi Ram'lerin aşırı kullanılmasından kaynaklanıyor ama formata rağmen bu ramler neden tam yükte çalışıyor bunun cevabını bulman lazım. Bios'u default ayarlara getirmene rağmen devam ediyorsa bir ram ve ya anakart arızası söz konusu olabilir. BIOS güncellemesiyle çözülecek bir sorun değil bu zaten. Bunun dışında diğer bileşenlerde sorun olacağını sanmıyorum. Güvenebileceğin bir tamirciye gidip farklı DDR5 ramlerle test etmen gerekiyor. Sorun devam ediyorsa kendi Ramlerini farklı bir AM5 anakartta test edip sorunu tespit edeceksin artık. Ya Ram ya anakart başka ihtimal yok.

Bu donmaların, dropların sebebi RAM'lerin aşırı kullanılmasından kaynaklanıyor ama formata rağmen bu RAM'ler neden tam yükte çalışıyor bunun cevabını bulman lazım. BIOS'u default ayarlara getirmene rağmen devam ediyorsa bir RAM veya anakart arızası söz konusu olabilir. BIOS güncellemesiyle çözülecek bir sorun değil bu zaten. Bunun dışında diğer bileşenlerde sorun olacağını sanmıyorum. Güvenebileceğin bir tamirciye gidip farklı DDR5 RAM'lerle test etmen gerekiyor. Sorun devam ediyorsa kendi RAM'lerini farklı bir AM5 anakartta test edip sorunu tespit edeceksin artık. Ya RAM ya anakart başka ihtimal yok.

Ekran kartı, işlemcide hata olma ihtimali yok mudur cidden? Umarım dediğiniz gibi sadece RAM'de sıkıntı vardır... Peki hocam CPU LED'i neden kırmızı yanıyor ilk açılışta? Bunu bir türlü anlamış değilim.
BIOS'u default ayarlara getirme ayarı tam olarak hangisi emin değilim ama galiba yaptım dün. XMP profilini kapatıp 4800MHz'ye geçmişti. Sonra tekrardan profil 1'e getirip 5600MHz'ye geri çektim.

Memtest86 ile RAM'leri test eder misin? Ondan once BIOS'tan EXPO acıksa kapat.

Sanırım biraz uğraştırıcı bir şeymiş. Yapabildiğimde telefon ile fotoğraflayacağım hocam. İşten çıkınca bir deneyeceğim.

Aklınıza başka bir şey geliyor mu?
Formattan sonra sürücüleri kurmaya korkar oldum şu an.

Ekran kartı, işlemcide hata olma ihtimali yok mudur cidden? Umarım dediğiniz gibi sadece RAM'de sıkıntı vardır... Peki hocam CPU LED'i neden kırmızı yanıyor ilk açılışta? Bunu bir türlü anlamış değilim.
BIOS'u default ayarlara getirme ayarı tam olarak hangisi emin değilim ama galiba yaptım dün. XMP profilini kapatıp 4800MHz'ye geçmişti. Sonra tekrardan profil 1'e getirip 5600MHz'ye geri çektim.

Sanırım biraz uğraştırıcı bir şeymiş. Yapabildiğimde telefon ile fotoğraflayacağım hocam. İşten çıkınca bir deneyeceğim.

Aklınıza başka bir şey geliyor mu?
Formattan sonra sürücüleri kurmaya korkar oldum şu an.

Memtest86 RAM'leri test eden en kapsamlı uygulama, test edip geri dönün uzun surebiliyor evet.

Korkacak bir şey yok. O kırmızı LED'in yanması normal. Sırasıyla turuncu kırmızı beyaz ve yeşil LED'ler anakartlar da yanar. RAM, işlemci, ekran kartı kontrolüdür. Sönüyorsa problem yok demektir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Memtest86 RAM'leri test eden en kapsamlı uygulama, test edip geri dönün uzun surebiliyor evet.

Merhaba hocam. Evet bayağı uzun sürdü. Testi yaptım. Görselleri yükleyeceğim. Hata bulmadı.
İsterseniz diğer detay görselleri de yükleyebilirim (view Memory usage, view detailed RAM (SPD) info, benchmark kısımlarını.)

Korkacak bir şey yok. O kırmızı LED'in yanması normal. Sırasıyla turuncu kırmızı beyaz ve yeşil LED'ler anakartlarda yanar. RAM, işlemci, ekran kartı kontrolüdür. Sönüyorsa problem yok demektir.

Peki hocam açma tuşuna basınca 15 20 saniye bekletip sonra açılması duruma ne diyorsunuz?
İlk BIOS'u güncellediğimde bu süre 2-3 saniyeye düşmüştü fakat formattan sonra yine 15-20 saniyelere çıktı.

Merhaba hocam. Evet bayağı uzun sürdü. Testi yaptım. Görselleri yükleyeceğim. Hata bulmadı.
İsterseniz diğer detay görselleri de yükleyebilirim (view Memory usage, view detailed RAM (SPD) info, benchmark kısımlarını.)

Peki hocam açma tuşuna basınca 15 20 saniye bekletip sonra açılması duruma ne diyorsunuz?
İlk BIOS'u güncellediğimde bu süre 2-3 saniyeye düşmüştü fakat formattan sonra yine 15-20 saniyelere çıktı.
Bu AMD'nin yeni nesil DDR5 platformunun genel sorunu. Seninki yine iyi 15-20 sn sürüyormuş. Ben Asus b650 ile Windows ekranına 1 dk'da ulaşıyorum. Bunu engellemek için Ram'leri Expo I profiline alıp Memory Context Restore seçeneğini Enable yapman gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra o turuncu led saniyelik yanacak ve ortalama 15 sn'de Windows ekranında olacaksın.

Bilgisayar açma tuşuna bastığımda en az 15-20 saniye bekliyor ve bilgisayar fanları tam devire ulaşıp ekranda _ işareti çıkıp MSI görüntüsünden sonra hemen bilgisayar açılıyordu.
15-20 saniye değil ama bir 5-6 saniye sürüyor bende ve aynı şekilde, bilgisayarı ilk açtığımda fanlar bir süre son hızda dönüyor, üstelik kasadaki ledleri de anlık olarak yanıp sönüyor. Bunun konusunu da açmıştım hatta.

Konu 'Bilgisayarın ilk açılışında RGB'lerin yanıp sönmesi' Çözüldü: Bilgisayarın ilk açılışında RGB'lerin yanıp sönmesi

Bu da bence bir problem yok. Açılış süresinin uzun olması belki problem olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı